Erős és fontos partnernek nevezte Martin Schulz Molnár Gyula szocialista pártelnököt közös brüsszeli sajtótájékoztatójukon. Molnár ugyanitt arról beszélt, felesleges a kötelezőt kvótát elutasító magyar népszavazás, véleménye szerint lényegesebb az a probléma, hogy az unió jelen formájában érdemi reformra szorul, de progresszív és valós megoldásokra, nem pedig az európai közösséget szétverni szándékozó, orbáni kamujavaslatokra van szükség. A hírre Kósa Lajos úgy reagált, antidemokratikus azt állítani, hogy egy népszavazásnak ne lenne súlya.
A népszavazás felesleges
Az MSZP nem támogatja az uniós kötelező betelepítési kvótát, az erről szóló október 2-i magyarországi népszavazás azonban felesleges, annak nem lesz semmilyen jogi következménye – hangsúlyozta szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján Molnár Gyula, a szocialista párt elnöke.
Mi magunk is úgy gondoljuk, hogy Európa változásra és reformra szorul, de nem abban az irányban, amelyikben a jelenlegi miniszterelnök gondolja, hanem inkább abból a szempontból, hogy sokkal több lehetőséget kapjanak a tagállamok és több lehetőséget kapjanak a megválasztott képviselők
– jelentette ki az MSZP nemrég megválasztott elnöke, aki magas rangú uniós politikusokkal tárgyalt Brüsszelben.
Molnár Gyula kedden érkezett a belga fővárosba, ahol tárgyalt Martin Schulzcal, az Európai Parlament (EP) elnökével, Maros Sefcoviccsal, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnökével, Vytenis Andriukaitis egészségügyi és Corina Cretu regionális politikáért felelős biztossal, valamint Gianni Pittellával, a szociáldemokrata EP-képviselőcsoport vezetőjével és a frakció több más tagjával.
A pártelnök úgy fogalmazott, hogy „nagyon tartalmas, intenzív tárgyalássorozatot” folytattak, amelynek a középpontjában az állt, hogy „miként gondolkozunk hosszú távon, milyen Európa lesz körülöttünk“, és hogyan fogja kezelni a kontinens „az elmúlt időszak legnagyobb válságkérdését, a menekültkérdést“. Mint mondta, minden egyes kérdésben azt tapasztalták, hogy „vannak valóságos válaszok, vannak elképzelések és vannak megoldási javaslatok“.
Molnár erős és fontos
Martin Schulz az MSZP elnökével folytatott megbeszélése után leszögezte, „az Európai Uniónak egy erős Magyarországra van szüksége, Magyarországnak pedig egy erős Európai Unió az érdeke“.
Úgy gondolom, hogy Molnár Gyula olyan erős és fontos partner, akivel az unió jövőjét közösen alakítani tudjuk majd
– tette hozzá.
A szocialisták kekeckedés helyett a fontos dolgokról tárgyalnak
Molnár pedig arról számolt be, hogy a magyar szocialisták és az EP elnöke között egyetértés volt abban, hogy „az unió jelen formájában érdemi reformra szorul, de progresszív és valós megoldásokra, nem pedig az európai közösséget szétverni szándékozó, orbáni kamujavaslatokra“.
Miközben Orbán plakátokon üzenget Brüsszelnek, addig mi előremutató és a hosszú távú magyar érdekeket szolgáló javaslatokkal érkeztünk az Európai Unió fővárosába. Közpénzen folytatott kekeckedés helyett a magyar társadalmat húsbavágó módon érintő szociális és egészségügyi kérdésekről tárgyaltunk
– tette hozzá Molnár Gyula.
A szocialista párt elnöke emellett elmondta, hogy a következő hetekben be fogják mutatni, milyen Európában gondolkoznak és azt, hogy “milyen kérdéseket fed el a migránsüggyel a kormány“.
Az MSZP vasárnap jelentette be, hogy átfogó reformcsomagot állítottak össze az Európai Unió “újraegyesítése” céljából, amely szerint “érdemi változtatásokra, például az intézményrendszer döntési szintjeinek átalakítására, integráltabb működésre, a népképviselet befolyásának növelésére, átfogó humán befektetési tervre és a renitens tagállamokkal szembeni valós szankciókra van szükség”.
Az MSZP inkább valljon színt
Az október 2-ai kvótareferendum teljesen helyénvaló, fontos kérdésben kéri ki a választók véleményét, és komoly közjogi következménnyel jár – mondta Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján arra reagálva, hogy Molnár Gyula, az MSZP elnöke feleslegesnek nevezte a népszavazást.
Kósa Lajos szerint van közjogi relevanciája a referendumnak, mert ha a választók elutasítják a kényszerbetelepítés lehetőségét, akkor azt az Európai Unió nem hajthatja végre, csak a magyar parlament hozzájárulásával. A fideszes politikus hozzátette, antidemokratikusnak tartja az olyan kijelentéseket, amelyek szerint figyelmen kívül hagyható egy népszavazási döntés. Egyúttal arra kérte az ellenzéki vezetőket, közöljék, hogy szerintük mi a helyes válasz a népszavazási kérdésre, igen vagy nem.
Ez már nem a KGST
A frakcióvezető hangsúlyozta továbbá, hogy a kormány népszavazási kezdeményezése semmilyen módon nem irányul Magyarország európai uniós tagsága ellen. A Fidesz-frakció elkötelezett a magyar EU-tagság mellett – jelentette ki. Hozzátette, az más kérdés, hogy Magyarország nem minden uniós intézkedéssel ért egyet. De miután az Európai Unió nem a Varsói Szerződés, nem a KGST, ezért jogunkban áll fellépni a vitatott ügyekben – fogalmazott.
Nem a bajt kell idehozni, hanem a segítséget odavinni
Molnár Gyula MSZP-elnök brüsszeli megbeszéléseit Kósa Lajos úgy kommentálta, a pártelnök azokkal a szocialista EU-vezetőkkel találkozott – például Martin Schulzcal, az Európai Parlament (EP) elnökével és Gianni Pittellával, a szociáldemokrata EP-képviselőcsoport vezetőjével -, akik messzemenőkig támogatták a “migránsáradatot”.
Brüsszel migrációs politikája elhibázott, a bevándorlást nem fékezni kell, hanem megállítani – ismételte meg a Fidesz álláspontját. Szerinte “nem a bajt kell idehozni Európába, hanem a segítséget odavinni azokba az országokba, ahonnan ezek az emberek jönnek“.
Forrás: MTI/MTI
Fotó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS