Elfogadta csütörtöki ülésén Hódmezővásárhely megyei jogú város közgyűlése azt a rendeletet, amely szerint legfeljebb százezer forintos díjat lehet adni annak, aki korrupcióról, törvényszegésről, bűncselekményről bizonyítékot tud szolgáltatni. A helyi Fidesz szerint a törvény az ’50-es évek világát, a kommunizmus legsötétebb éveit idézi.
Az előterjesztés szerint bárki, aki bizonyítékot szolgáltat bizonyos büntetendő cselekményekkel, magatartásokkal kapcsolatban, az önkormányzat érdekeit sértő bűncselekményről, a városban elkövetett szabálysértésről, díjban részesül, amennyiben “az általa szolgáltatott bizonyíték alapján eljárás kerül lefolytatásra, majd jogerős bírósági ítélet, vagy hatósági döntés az elkövetőt elmarasztalja”. A díj összege legfeljebb százezer forint lehet, pontos összegét a polgármester határozza meg a cselekmény tárgyi súlya és az információ fontossága függvényében – olvasható az előterjesztésben.
A rendelettervezet a Büntető törvénykönyvet, a szabálysértési eljárást, valamint a közgyűlés korábbi, 2013-as, a közösségi együttélés szabályairól szóló rendeletét említi; megjegyzi, hogy “a korrupció megelőzése kiemelt feladat, az államnak és az önkormányzatoknak kötelessége fellépni ellene”. Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom – Tiszta Vásárhelyért Egyesület) polgármester az előterjesztés vitájában elmondta: nemcsak a korrupció, hanem például a hétvégente a mártélyi üdülőterületen tapasztalható vandalizmus, vagy az illegális szemétlerakás és a mérgező hulladékégetés ellen is szeretnének így fellépni.
Benkő Zsolt (Fidesz-KDNP) “felháborítónak, szégyenletesnek, az ötvenes, hatvanas évek besúgóit, spiclijeit, kellemetlen és tragikus éveit idézőnek” nevezte az előterjesztést, amivel szerinte a város évtizedeket lépne vissza, és negatívan hatna az ott élőkre. Hozzátette: az önkormányzatnak most is vannak eszközei, ezért fejlesztették éveken át a térfigyelő kamerarendszert. Erre a városvezető úgy reagált: a Fidesz a házmesterpárt, fideszes polgármesterek tesznek feljelentést saját polgáraik ellen kommentek miatt, és hiába ígérte, a Fidesz nem számoltatta el a tíz évvel ezelőtti visszaéléseket sem.
Törvényben foglalt állampolgári kötelezettség a törvényszegést feltárni, bejelentést tenni egy észlelt bűncselekményről
– mondta.
A díj csak jogerős ítélet esetén jár
– húzta alá Márki-Zay Péter. Hozzátette: a kamerarendszer szerinte is kell, fejleszteni is kívánja még idén.
Krupniczer Ferenc (Mindenki Magyarországa Mozgalom – Tiszta Vásárhelyért Egyesület) megjegyezte: bevett gyakorlat ez, a rendőrség is ad nyomravezetői jutalmat. Lőkösné Nagy Sarolta (Mindenki Magyarországa Mozgalom – Tiszta Vásárhelyért Egyesület) szerint pontosítani kell, hogy intézményi szinten a vezetői felelősség szerepe legyen hangsúlyosabb. Horváth Zoltán (Szeretem Vásárhelyt Egyesület – Fidesz-KDNP) szerint az elképzelés “polgárt a polgárral, szomszédot a szomszéddal” állít szembe. A rendeletet kilenc igen, négy nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadták el. A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
A Fidesz hódmezővásárhelyi szervezete közleményben reagált. Ebben azt írták, hogy a “spiclitörvény” nemcsak az önkormányzat vagyonával szembeni bűncselekményekre terjed ki, hanem a szabálysértési törvény, de különösen a közösségi együttélés szabályait meghatározó helyi rendelet hatálya alá eső minden szabálysértésre. Utóbbi rendelet pedig alapvetően a lakosság egymás közti viszonyait kezeli, illetve kollektív kötelezettségeit határozza meg.
A spiclitörvény szerint tehát Hódmezővásárhelyen fel lehet jelenteni az önkormányzatnál pénzért például azt, aki nem gondoskodik az ingatlana környezetében lévő közterület gyommentesítéséről, a fű vágásáról, nem jó helyen sétáltatja a kutyát
– írták. Megjegyzik: a polgármestert támogató képviselői többség a rendeletet megszavazta, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselői nemmel voksoltak.
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség Hódmezővásárhelyi Szervezetének álláspontja szerint egy ilyen rendeletnek semmi keresnivalója nincs 2020 Magyarországán
– írják.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS