Pesti Srácok

Tizennyolc éremnél tart a magyar paralimpiai csapat

Tizennyolc éremnél tart a magyar paralimpiai csapat

A Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Hajmási Éva összeállítású magyar válogatott ezüstérmet szerzett a kerekesszékes vívók tőr csapatversenyében, Vereczkei Zsolt pedig bronzérmes lett az S5-ös sérültségi kategória 50 méteres hátúszó számában a riói paralimpián péntek éjjel.

Az együttes első csoportmeccsén magabiztosan, 45:23-ra verte a fehéroroszokat, majd a folytatásban 45:34-re kikapott a favorit kínaiaktól, s az elődöntőben – akárcsak csütörtökön, a párbajtőr versenyben – a hongkongiakkal találkozott, akiket nagy izgalmak után 41:40-re legyőzött. A döntőben ismét Kína volt az ellenfél, és ezúttal sem sikerült ellenük a bravúr. Már az első kör végére komoly, 15:3-as hátrányba került a csapat, ami a második kör végére 30:14-re módosult, végül 45:27-re bizonyultak jobbnak az ázsiaiak.

„Leírhatatlan érzés, hogy ilyen nagyot sikerült teljesítenünk, még nem is fogtam fel igazán – nyilatkozott az MTI-nek Hajmási Éva. – Nagyon egységesek vagyunk, sok a munka mögöttünk, mind a páston, mind a magánéletben összetartóak, barátnők vagyunk.” A siker kulcsának azt nevezte, hogy Hongkongot le tudták győzni az elődöntőben.

PestiSracok facebook image

Az UTE 37 éves sportolója, Krajnyák rendellenességgel született, a bal lába nem fejlődött ki teljesen. Magyarország egyik legeredményesebb parasportolója, a kerekesszékes vívást 1998-ban kezdte el, és azóta több világbajnoki és Európa-bajnoki címet nyert, a paralimpiákon pedig ezt megelőzően tízszer volt dobogós egyéniben és csapatban. Klubtársa, a 41 esztendős Dani 16 éves korában került kerekesszékbe, miután kamaszkori labilis lelkiállapotban, öngyilkos szándékkal leugrott egy négyemeletes ház tetejéről, s eltört a gerince. Több sportágat is kipróbált, mielőtt ugyancsak 1998-ban kikötött a vívásnál, amelyben szintén többszörös paralimpiai érmes. A Törekvés SE 29 éves versenyzője, Hajmási Éva újonc a paralimpián. Tanulmányi gyakorlaton volt 2008-ban Görögországban, amikor egy robogós baleset során – utasként – a bal lábát térd felett elvesztette. Korábban eredményesen karatézott, 2010 óta vív. Neki ez az első paralimpai érme.

Vereczkei Zsolt mutatja bronzérmét (kép: MPB / Hoffer Szilvi)
Vereczkei Zsolt mutatja bronzérmét (kép: MPB / Hoffer Szilvi)

Hetedik paralimpiáján is érmes

Vereckei Zsolt a paraúszás nagy veteránja, az 1992-es barcelonai óta minden paralimpián nyert érmet, köztük három aranyat, most pedig egy bronzzal toldotta meg a magyar csapat éremgyűjteményét. A 38 éves bajai sportoló a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság döntése alapján kapott kvótát a mostani versenyre. A délelőtti előfutamból a negyedik helyen került be a fináléba, ahol aztán remekül versenyzett, s harmadikként ért a célba.

Vereczkei Zsoltnak fejlődési rendellenesség miatt mindkét alkarja hiányzik, s már az 1992-es, barcelonai paralimpián is indult, ahol 50 méter háton aranyérmet nyert. Atlantában (1996) és Sydneyben (2000) is megvédte címét, majd Athénban (2004), Pekingben (2008) és Londonban (2012) egy-egy bronzéremmel gazdagította éremgyűjteményét. A sikersorozat most, Rióban sem szakadt meg.

férfi 50 m hát (S5), paralimpiai bajnok: Daniel Dias (Brazília) 35.40 mp 2. Andrew Mullen (Nagy-Britannia) 37.94 3. VERECZKEI ZSOLT 38.92

A magyar paralimpiai csapat eddigi riói mérlege egy arany, nyolc ezüst és kilenc bronzérem.

MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!