Pesti Srácok

Méltó síremléket kaptak a magyar birkózólegendák

Méltó síremléket kaptak a magyar birkózólegendák

A világbajnokság előtt egy nappal leleplezték a magyar birkózósport egyetlen kétszeres olimpiai bajnokának, valamint mesterének felújított síremlékeit.

A rákoskeresztúri új köztemetőben áll Kozma István, a hatalmas termete miatt Pici becenévre hallgató birkózólegendánk, valamint az edzője, Keresztes Lajos síremléke. Kozma 1964-ben Tokióban és 1968-ban Mexikóvárosban is olimpiai bajnok lett nehézsúlyban, míg a könnyűsúlyúak közt versenyző Keresztes az 1924-es párizsi olimpia ezüstérmese és az 1928-as amszterdami olimpia bajnoka. A síremlékeket Németh Szilárd, a Magyar Birkózó Szövetség elnöke, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, valamint Bokor Sándor, Parajd polgármestere és Albert Mátyás, a Székely Birkózó Akadémia elnöke leplezte le.

A székely származású Keresztes Lajos a magyar birkózósport nagy hatású versenyzője és edzője volt, legkiemelkedőbb tanítványa a fájdalmasan fiatalon elhunyt Kozma István. A müncheni olimpiára készülő Kozma éppen egy birkózóversenyről vitte haza az edzőjét 1970-ben, majd amikor már egyedül ült a kocsiban, az Alkotmány utca és a Honvéd utca sarkán belerohant a járművébe a 15-ös busz. Az óriási erejű sportolónak tíz bordája eltört, de így is saját kezével feszítette szét az összetört autót, hogy ki tudjon kászálódni belőle. A baleset utóbb mégis végzetesnek bizonyult, mivel az egyik törött borda megsebesítette a sportoló egyetlen veséjét. Több műtét után alig 30 évesen hunyt el a magyar birkózás máig legsikeresebb alakja, aki jó eséllyel készült a harmadik olimpiai bajnoki címe megszerzésére.

Németh Szilárd, a Magyar Birkózó Szövetség elnöke beszédet mond Kozma István felújított síremlékének felavatásánál. (fotó: MTI/Illyés Tibor)
PestiSracok facebook image

A két legendás sportoló felújított síremlékeit katonai tiszteletadás mellett leplezték le.

A cikket és a rovatot támogatta:

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!