Pesti Srácok

A lényeg, hogy nem viselt hidzsábot – Megüzenték az irániak sakkozójuknak: inkább ne menjen haza

A lényeg, hogy nem viselt hidzsábot – Megüzenték az irániak sakkozójuknak: inkább ne menjen haza

Megérkezett kedden Spanyolországba Sara Khadem iráni sakkozónő, akit – miután nem viselt hidzsábot a kazahsztáni nemzetközi sakkbajnokságon – arra figyelmeztettek, hogy ne térjen haza Iránba, mert felelősségre vonás várhat rá.

A 25 éves Sara Khadem az idei gyorssakk- és villámsakk-világbajnokságon vett részt Almatiban a múlt héten. A verseny alatt nem viselte a nők számára Iránban kötelező fejkendőt, a hidzsábot. A versenyzőhöz közel álló, de magát megnevezni nem akaró egyik forrás szerint Khadem az utóbbi napokban több telefonhívást kapott, amelyben arra figyelmeztették, hogy ne térjen haza, mások viszont azt ígérték neki, hogy nyugodtan hazamehet, majd segítenek "megoldani a problémát". Ez a forrás arról is beszámolt, hogy a sakkozónő Iránban élő szüleit és rokonait megfenyegették.

Az iráni külügyminisztérium egyelőre nem adott ki közleményt az ügyben.

Több külföldi újság, köztük a Le Figaro és az El País már a múlt héten arról írt, hogy Khadem nem tér vissza Iránba, hanem Spanyolországba költözik. A telefonos fenyegetések után a kazah rendőrséggel együttműködve a torna szervezői testőröket adtak a sportoló mellé Almatiban.

PestiSracok facebook image

Tavaly szeptemberben Irán-szerte országos tüntetéshullám indult el a 22 éves, kurd származású iráni Mahsza Amini halála miatt, akit az erkölcsrendészet őrizetbe vett, mert nem viselte a fejkendőt, és fogva tartása alatt meghalt. Iránban és külföldön is számos híresség állt a mozgalom mellé. A Nemzetközi Sakkszövetség világranglistáján Khadem a 804. helyen áll. A kazahsztáni tornán az egyik díjesélyesként emlegették.

Forrás: MTI; Fotó: Reuters/Pavel Mikheyev

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!