Több ezer schengeni vízumot adtak ki a moszkvai magyar nagykövetség konzuli osztályán olyan orosz állampolgároknak, akikről valójában azt se tudták, kicsodák, az oroszok feltüntetett úti célja kamu volt. A “visa shoppingban” Kiss Szilárd volt agrárdiplomata játszott kulcsszerepet, de feltűnt a később bebukott Quaestor is. A konzulokat fenyegetéssel, nyomásgyakorlattal bírták rá, hogy ne akadályozzák a törvénysértő rendszer működését. Ennek köszönhetően annyi orosz jutott így jogosulatlanul vízumhoz, hogy az már több EU-tagállamnak is feltűnt – írja a Külügyminisztérium belső vizsgálatára hivatkozva az Index.hu.
Az LMP-s Szél Bernadett még 2015 májusában perelte be a minisztériumot, a Kúria pedig tavaly novemberben kötelezte a külügyet a belső vizsgálati anyag kiadására. Ebből kiderül, hogy 2013 első felében négyezer orosz állampolgár kapott üzleti vízumot a Monte Tokaj Kft. meghívására. Az anyag szerint ezeket a vízumokat a zavaros hátterű Kiss Szilárdnak, a magyar nagykövetség volt mezőgazdasági attaséjának köszönhetően tisztázatlan anyagi hátterű és foglalkozású orosz állampolgárok kapták meg.
Bár a konzulátus már 2012 végén jelezte a vízumrendészeti aggályokat, a törvénysértéseket feltáró belső vizsgálat szerint a helyzet 2013-ban inkább romlott, mint javult, hiszen “jelentős számban nőtt a vízumok jogszerűtlen felhasználásának aránya”, a Kiss Szilárd által intézett vízumok száma pedig “irreálisan megnőtt”. Az Index szerint a vízumhoz jutó oroszokról a legtöbb esetben semmi nem derült ki, még a pontos lakcímük sem, a kérelmeket általában 4-5 órán belül elbírálták, a kérelmezők 50 százalékának semmilyen vízumreferenciája nem volt, személyesen meg sem jelentek a konzulátuson
A kérelmekben ugyan magyar úti célt jelöltek meg, ám ezek az oroszok azonban végül nem Magyarországra jöttek, hanem továbbmentek más EU-tagállamokba. A szállásfoglalások a vízum érvényességének kezdeti időszakára, maximum egy hétre szóltak kizárólag budapesti szállodákba, noha a meghívó cég székhelye nem a magyar fővárosban volt, és semmilyen agrárszakmai jellegű rendezvényt sem tartottak. “Érthetetlen ennek tükrében, hogy egy egyhetes budapesti szállásfoglalással, illetve egy (nem budapesti) székhelyű borászati cég meghívásával milyen okból kellett egy éves időtartamra 90 napos többszöri üzleti célú vízumot kiadni közel négyezer orosz állampolgárnak, ráadásul 50 százalékuknak semmilyen vízumreferenciája sem volt” – olvasható a jelentésben.
Tarsoly neve is előkerült
A jelentés egyértelműen fogalmaz, amikor azt írja, hogy mindez súlyos visszaélésekre, szakmai kifejezéssel “visa shoppingra” engedett következtetni. Mindez persze nem működött volna a konzulok segítsége nélkül. A belső vizsgálat ezzel kapcsolatban azt állapította meg, hogy a konzulokkal szemben rendszeres volt a tisztességtelen befolyásszerzés, nyomásgyakorlás, akár fenyegetés is. A vizsgálat szerint a fentiek vezettek “az egyébként évek óta folytatott helytelen gyakorlat fenntartásához” – írta az internetes portál. A vizsgálati anyagban felmerül a Quaestor és Tarsoly Csaba neve is, akiknek a meghívására szintén üzleti vízumot kapott orosz állampolgár kapcsán a moszkvai német nagykövetség jelezte a vízummal való visszaélés tényét. A külügy ugyan próbálta Tarsoly Csabától levélben megérdeklődni, hogy a megnevezett orosz valóban járt-e a meghívásukra Magyarországon, de Tarsoly nem válaszolt.
A portál megkérdezte a Külgazdasági- és Külügyminisztériumot arról, hogy tett-e feljelentést a külügyi tárca, miután 2013 decemberében tudomására jutottak a visszaélések, de a válaszban csak azt írták, hogy a kérdéses ügy Szijjártó Péter miniszteri időszakát megelőzően történt, Szijjártó Kiss Szilárddal soha, semmilyen formában nem dolgozott együtt, 2013. júliusában pedig a minisztérium akkori vezetése “azonnali hatállyal szigorító intézkedéseket foganatosított a moszkvai külképviseleten, és mások mellett a Monte Tokaj Klub Kft. akkreditációjának megvonásáról is döntés született”.
Forrás: Index.hu/hvg.hu, fotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS