A hitelminősítők állandóan kivártak, és elképesztő indokokkal halasztották el Magyarország felminősítését – mondta el lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. De úgy tűnik, hogy a Standard & Poor’s már nem tudott mit kitalálni és beletörődött az elkerülhetetlenbe. Legutóbb például a Fitch Rating nevű hitelminősítő azzal az indokkal tagadta meg Magyarország feljebb sorolását, hogy „nem engedjük be a migránsokat”.
A lényeg azonban az, hogy a Standard & Poor’s most arra a szintre engedett vissza minket, ahol 2005 körül voltunk. Holott akkoriban messze nem álltunk olyan jól a közgazdasági mutatók tekintetében, mint jelenleg. De azért a cég közleményében még mindig vannak elképesztő állítások. Például azt jósolja, hogy a magyar gazdasági növekedés 2021-re 2 százalékra fog lassulni, ami teljesen elképzelhetetlen – vélekedett Suppan Gergely. Gondoljunk csak arra, hogy 2021-ben indul be az új Mercedes-gyár, vagy 2023-ban a BMW kezdi meg a hazai működését. Ezek komoly löketet fognak adni a gazdaságnak. Ennek az lehet a következménye, hogy tartósan 3,5-4 százalék körül lehet a magyar gazdaság növekedése – tette hozzá.
Az adósságráta 60 százalék körülire zuhanhat
A következő években a költségvetés egyenlege pozitívvá válhat, ami miatt megindulhat a GDP-arányos adósságráta csökkenése, és a mostani 70 százalékról akár 60 százalékra is javulhat ez a mutató. Akkor pedig már akár két fokozatú felminősítésre lesz szükség, és Magyarország felkerülhet az „A” kategóriába.
Rövid távon a tegnap esti felminősítés pedig javítja a forint-árfolyamot. Ha ehhez még társul a külső tőkeegyenlegünk javulása is, akkor középtávon is folytatódhat a forint árfolyamának javulása – fejtette ki Suppan Gergely. Persze ez a külső, világgazdasági hatások miatt ingadozni fog, de a tendencia egyértelmű lesz, és tartósan 320 alá kerülhet a forint-euró árfolyam.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS