Magyarország az orosz–ukrán háború kirobbanása óta következetesen békepárti álláspontot képvisel és a fegyveres konfliktus mielőbbi lezárását szorgalmazza. A magyarok nem támogatják azokat az intézkedéseket, amelyek a háború további elhúzódását segítik elő – közölte friss kutatása eredményeit a Századvég Alapítvány.
Közleményük szerint az orosz–ukrán háborús konfliktus elhúzódását Brüsszel szankciói, illetve az Ukrajnát támogató európai fegyver- és hadianyagszállítások sem tudták megakadályozni. A fegyveres konfliktus eszkalálódásával párhuzamosan megjelent a háború kiszélesedésével kapcsolatos lakossági aggodalom.
A februári – ezer ember megkérdezésével végzett – kutatási adatok szerint a magyarok több mint háromnegyede (76 százaléka) aggódik amiatt, hogy a közeljövőben az orosz–ukrán fegyveres konfliktus harmadik világháborúvá szélesedhet, és Magyarország – a NATO tagjaként – érintetté válhat. A felmérés szerint a magyarok egyértelműen ellenzik azokat a lépéseket, amelyek távolabb visznek a békekötéstől. A megkérdezettek 76 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az Európai Unió és tagjai több fegyvert vásároljanak Ukrajnának, továbbá 72 százalékuk ellenzi, hogy az Európai Unió képezzen ki ukrán katonákat.
A Századvég közölte: állandósult a háború- és szankciópárti politikusok lakossági elutasítottsága. Vlagyimir Putyin orosz elnökről a válaszadók 71 százaléka, Joe Biden amerikai elnökről 64 százalékuk fogalmazott meg kedvezőtlen véleményt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről a magyarok 62 százaléka, Ursula von der Leyenről, az Európai Bizottság elnökéről a megkérdezettek több mint fele (53 százaléka) nyilatkozott negatívan.
A Magyarországot érő nemzetközi kritikák ellenére a magyarok továbbra is elkötelezettek a békepárti politika folytatása mellett, valamint nem támogatják azokat a lépéseket és intézkedéseket, amelyek a háború további elhúzódását segítik elő
– összegezte kutatásának eredményeit a Századvég Alapítvány.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Thibault Camus
Facebook
Twitter
YouTube
RSS