Több mint félszáz korrupt rendőr állhat hamarosan bíróság elé abban a vesztegetési ügyben, amit a Nemzeti Védelmi Szolgálat segítségével 2015 őszén robbantott ki a Központi Nyomozó Főügyészség. A gyanú szerint a záhonyi határátkelőhelyen szolgálatot teljesítő rendőrök külföldi állampolgároktól rendszeresen kenőpénzeket tettek zsebre.
Befejezte a Záhonynál lebukott korrupt rendőrök ügyében a hivatali vesztegetés és más bűncselekmények miatt indult nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a főügyészség helyettes szóvivője. Simon Richárd közölte: az ügynek 53 gyanúsítottja van, amely ezzel a vádelőkészítési szakba lépett. A Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján indult ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség még 2015 októberében 39 helyszínen tartott házkutatást, köztük a határátkelőhely épületében is, majd üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása miatt hallgatta ki gyanúsítottként a Záhonyi Határrendészeti Kirendeltség 30 hivatásos rendőrét. Később, egy újabb akciónak köszönhetően még 23 fővel bővült a gyanúsítottak köre. A végrehajtott házkutatások során több millió forintot és több ezer eurót foglaltak le az ügyészek a gyanúba keveredett határrendészektől.
Kilóra megvett határrendészek
A nyomozás adatai szerint a záhonyi határátkelőhelyen szolgálatot teljesítő rendőrök rendszeresen kértek és fogadtak el a Magyarország területéről kilépő, illetve belépő külföldi állampolgároktól jogtalan előnyt, elsősorban pénzt, alkalmanként 20-100 euró közötti értékben. Az utasok az útlevélben helyezték el a kért összeget és úgy adták át a fülkében lévő határrendészeknek, akik azt az okmányból kivéve az alsónadrágjukban, a nők a melltartójukban rejtették el. Az akció során olyan útlevélkezelőt is tetten értek, akinek az alsónadrágjában 950 eurót találtak. A határrendészek alkalmanként kötelességüket is megszegték, a vonatkozó szabályoktól eltérően léptettek be, illetve léptettek ki külföldi állampolgárokat.
Túl nagy a kísértés
A Népszabadság egy, a 2015-ös akciókban részt vevő forrása korábban azt mondta, az első rajtaütés után három napig rend és fegyelem uralkodott Záhonyban. Nem kértek pénzt a belépő autók és buszok sofőrjeitől a gyorsabb beléptetésért. Majd, mintha mi sem történt volna, folytatódott minden. Túl nagy volt a kísértés. Akik rendszeresen járnak Romániából, Szerbiából, Horvátországból és Ukrajnából, nem egy határátkelőn hallhatják a magyar határrendészektől a „kofé” és a „csáj” szavakat. Sok helyen így kérik a kenőpénzt. Kávé-, illetve teapénzként. Legalábbis azoktól, akik még nem ismerik a helyi “szabályokat” és az útlevelükkel együtt nem adják át azt a pár eurót, ami garantálja, hogy ellenőrzés nélkül, gyorsan beléphetnek az Európai Unióba – emelte ki a lap, hozzátéve, hogy rendszeresen panaszkodtak az utasok a különböző internetes portálokon, közösségi oldalakon is a határátkelőkön zajló korrupció miatt. Néhány esetben a térfigyelő kamerák segítségével lelepleződött egy-egy határrendész, de akik a helyükre léptek folytatták, ahol az elődeik abbahagyták. Aztán a második körben őket is lekapcsolták az ügyészek. A titkosszolgálat által lehallgatott beszélgetésekből az is kiderül, a megfogott rendőrök tudták, előbb-utóbb le fognak bukni, hiszen Záhonyban a védelmi szolgálat minden helyiséget lehallgatott. Sőt, még az épületeken kívül dohányzó helyeket és parkolókat is. A védelmi szolgálat és az ügyészség illetékeseinek azonban nem lehetett könnyű bizonyítékokat gyűjteni a korrupt rendőrökről, hiszen a határrendészek helyiek, akik már messziről megismerik azokat, akik rendszeresen átjárnak Magyarországra, az NVSZ-es “álutazókat” így sok esetben kiszűrhették.
Terroristák is átlépték a határt?
A Népszabadság forrásai szerint már arra is volt példa, hogy a korrupt hatósági emberek, a piszkos pénzek továbbítására a nemzetközi bűnszervezetek által is előszeretettel használt Western Unionon keresztül adatták fel maguknak a kenőpénzt. Ez a cég bárkinek fizet a világ bármelyik pontján, aki be tudja mutatni az átutaláshoz tartozó kódot. Ha a sofőr rossz kódot adott meg, vagy elfelejtett utalni, jobb, ha messze elkerülte azt a határt a későbbiekben. Dokumentált olyan esetet is a lap információi szerint a védelmi szolgálat, amikor valaki hamis útlevéllel próbált meg belépni Magyarországra, de miután fizetett 400 eurót, hirtelen kiderült, hogy az útlevelével mégiscsak minden rendben van. Arról a lap forrásai nem kívántak beszélni, hogy ez az eset is csak egy volt az ő provokációik közül, avagy egy nem uniós polgár, esetleg egy terrorista lépte át így a határt.
Még nyomoznak a pénzügyőrök ellen
A felelősségre vonást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Záhonyi Vám- és Pénzügyőri Igazgatóság állományába tartozó pénzügyőrök sem úszták meg, ellenük 2015 nyarán indított nyomozást ugyancsak az NVSZ feljelentése alapján az ügyészség. A nyomozás adatai szerint a pénzügyőrök jogtalan előnyért, hivatali kötelességüket megszegve azzal segítették a csempészeket, akik Ukrajnából hoztak be illegálisan dohányárut hazánkba, hogy szándékosan nem találták meg beléptetéskor a járművekben elrejtett cigarettát. Ezekért a jogellenes beléptetésekért a pénzügyőrök alkalmanként pár ezer forint készpénzt vagy alkoholt kaptak az elkövetőktől. A július 29-éig meghosszabbított nyomozásnak jelenleg 49 gyanúsítottja van.
Vezető kép: faktor.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS