Két kiemelt, szegedi bírósági ügy végére is pont kerülhet a héten. A parkolóbotrány néven elhíresült ügyben ma hirdet ítéletet másodfokon a Gyulai Törvényszék. A Szeviép-ügyben szintén tárgyalnak ma Szegeden; a Szegedi Törvényszéken ma perbeszédek hangzanak el, és pénteken hirdethetik ki a másodfokú ítéletet. Mindkét ügyben az első fokon eljáró bíróságok elmarasztaló ítéletet hoztak. Az osztogatott VIP-parkolóbérletek miatt Botka László szocialista polgármester közvetlen munkatársait és a jegyzőt is felfüggesztett börtönre ítélték hűtlen kezelés miatt. A Szeviép-ügyben még 2018 végén született első fokú ítélet; a Szegedi Járásbíróság mind a három volt Szeviép-vezért letöltendő börtönbüntetésre ítélte.
A szegedi parkolóbotránnyal – ami konkrétan a Botka László vezette szegedi városvezetés korrupciós botránya – többször is foglalkoztunk. A vád szerint az önkormányzat 2008 és 2012 között ingyenesen osztogatta a több tízezer forint értékű VIP-parkolóbérleteket olyan, a baloldalhoz közel álló embereknek, akiknek amúgy semmi közük nincs a városházához. Kapott ingyen parkolóbérletet Botka László, miközben a polgármester szolgálati autóval jár és nincs is gépkocsi a nevén. De jutott VIP-bérlet Ujhelyi István EP-képviselő volt feleségének is. A Gyulai Járásbíróság október 2-án kihirdetett ítélete szerint összesen 307 ilyen ingyen bérletet osztottak ki természetes és jogi személyeknek anélkül, hogy erre képviselő-testületi felhatalmazásuk vagy egyéb jogszabályi alapjuk lett volna. A Szegedi Közlekedési Kft. két korábbi vezetőjét, valamint a cég korábbi parkolási üzletág-vezetőjét társtettesként, Szeged korábbi címzetes főjegyzőjét, egyik korábbi alpolgármesterét, valamint a polgármesteri kabinet vezetőjét felbujtóként jelentős, illetve nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettében mondta ki bűnösnek. A vádlottakat a bíróság hat és tíz hónap közötti, végrehajtásában egy évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta.
A Szegedma.hu helyi hírportál azt írja, hogy a májusban megkezdődött másodfokú tárgyalást többször is elhalasztották, először az egyik ügyvéd nyári szabadsága, majd “objektív, előre nem látható okok miatt”. A portál úgy tudja, hogy a mai ítélethirdetésnek a városvezetés szempontjából is lehet hatása, következménye. Felmentő ítélet esetén a városban többen arról beszélnek, hogy a megvádolt alpolgármester visszatérhet posztjára. Ezt alátámasztja az is, hogy a közgyűlés alakuló ülésén módosított szmsz-ben három alpolgármester szerepel, de a grémium csak két jelöltről dönthetett. Botka azon az ülésen azt mondta, még nem döntötte el, hogy kit jelöl – fogalmaz a Szegedma.hu cikke.
Csődbűntett miatt kellett felelniük
A Szeviép-ügyben csődbűncselekmény miatt letöltendő börtönbüntetésre ítélte első fokon a Szeviép Zrt. három korábbi vezetőjét. Az elsőrendű vádlottra mérte a legenyhébb büntetést a bírói tanács: O. Józsefnek 5 év 2 hónapra kell fogházba vonulnia. A másodrendű vádlottat, P. Lászlót 6 év, a harmadrendű B. Sándort 5 év 2 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Három évig tartó bizonyítási eljárás után a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett, különösen jelentős mértékű tényleges vagyoncsökkenést eredményező csődbűntettben találta bűnösnek a három korábbi cégvezetőt. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az építési vállalkozás, amely nagy beruházásokban volt érdekelt, úgy viselkedett, mint egy bank: tagi kölcsönök formájában fizetett ki összesen több, mint másfélmilliárd forintot leányvállalatainak, magánszemélyeknek, sportegyesületeknek úgy, hogy azoknak fedezete sem volt, ráadásul még akkor is, amikor a Szeviép már nehéz anyagi helyzetben volt. A PestiSrácok megszerezte a vádiratot és korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk, hogy a Szeviép-vezérek gyakorlatilag saját cégeikbe talicskázták ki a százmilliókat, miközben alvállalkozóik, kicsi, családi cégek sorra mentek tönkre azért, mert nem fizették ki őket.
A Csongrád Megyei Főügyészség által jegyzett vádiratban összesen 11 olyan céget találtunk, amelynek vagy egy nagy összeget egyszeri jelleggel, vagy havi rendszerességgel kölcsönöztek. Ezek közül egyik sem volt független a Szeviéptől, illetve a három első fokon elítélt Szeviép-vezértől. A dokumentumból kiderül, hogy nemcsak itthon terítették szét saját érdekeltségű vállalkozásaikban a vagyont, hanem nemzetközi vizekre is eveztek: Romániában és Horvátországban is köthető Oltványi, Baranyi és Pistrui nevéhez egy-egy bedőlt projekt, eltűnt százmilliók. Az egyébként már fizetésképtelen építőipari mamutcégből pedig még sportklubokat is támogattak, úgy, hogy közben családok százait tették tönkre.
Az alvállalkozókat kisemmizték
Portálunknak több érintett vállalkozó is nyilatkozott, köztük egy özvegy, akinek férje a Szeviép-ügybe betegedett bele és halt meg. De nekünk mesélte el tragédiájukat Deák László is, aki szinte mindenét elveszítette, de a becsületét mindennél fontosabbnak tartotta; ő kifizette az embereit. Deák László cége az M43-as autópálya építése kezdetén kapott felkérést a kivitelezésben való részvételre, méghozzá egy régi ismerőse által, akivel hosszú éveken át sokszor dolgoztak együtt, probléma nélkül. A történetük annyiban speciális, hogy az autópályaépítést elnyert konzorcium még csak nem is közvetlenül vonta be őket a munkába, hanem több cégből álló piramist épített felettük. Így gyakorlatilag a fővállalkozó alvállalkozójának az alvállalkozójaként az állami kártalanításra sem jogosultak. A cégvezető villamosmérnök szerint a legfontosabb az, hogy az ember a becsületét meg tudja tartani. 130 embere elhagyta, 1981 óta sikeresen működő cége, amely több, mint harminc éven át több száz család megélhetését biztosította, gyakorlatilag tönkrement. A jogerős ítéletet ő sajnos nem érhette meg.
Én már munkát nem vállalok. Az országban bármerre járok, találkozom a munkám eredményével. Most már csak a sérült gyermekemet szeretném tisztességgel felnevelni. Csak ez számít. Nem kezdem elölről
– mondta akkor nekünk Deák László, aki élete végéig küzdött az igazságért.
Kitömték munkákkal a Szeviépet
Birtokunkba került exkluzív fotókat tettünk közzé arról, hogy míg az általuk tönkretett kisvállalkozók szenvedtek, hogyan dőzsöltek a Szeviép-vezérek; luxusruhákban és milliós kiegészítőkkel, órákkal, ékszerekkel, táskákkal villogtak, méregdrága luxusutakon, vagy épp emeletes luxusyachton múlatták az időt, hogy kipihenjék a baloldali kormányok által felhízlalt építőipari vállalkozásuk csődbevitelének fáradalmait. Közbeszerzési értesítőkből kerestük elő és gyűjtöttük össze, hogy a baloldali kormányok összesen 34 milliárd forinttal tömték ki a Szeviépet – azt a céget, amelynek csődjének hírére, a büntetőeljárásra a vezető baloldali politikusok, Ujhelyi István vagy épp Botka László csak széttárták a kezüket, hogy nekik ehhez az ég világon semmi közük nincs. A vádirat azt is tartalmazta, hogy a felszámolás során a károsultak 5 milliárd 870 millió forint nem vitatott, közel 407 millió forint vitatott és 244 millió forint határon túli igényt jelentettek be. A Szeviép, illetve a cégvezetők, akiknek magánvagyonát is zárolták a hatóságok, a mai napig egyetlenegy alvállalkozót sem kártalanítottak. Az állami kártalanítási programban eddig több, mint 2 milliárd forintot fizettek ki. Az első fokú ítélet kihirdetése után az ügyészség B. S. előzetes letartóztatását, valamint O. J. és P. L. bűnügyi felügyeletét indítványozta, azonban akkor csak O. J. felügyeletét rendelte a bíróság. Két hónappal az ítélethirdetést követően viszont a másik két fővádlott bűnügyi felügyeletét is elrendelték.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS