Komolyabb káosz alakult ki a brit parlamentben kedd hajnalban, amikor a Konzervatív Párt frakciójának 21 tagja a kormány ellen szavazott, vagyis arra az ellenzéki törvényjavaslatra, amely megtiltja a megállapodás nélküli Brexitet október 31-én. A helyzet annyira tragikusra sikerült, hogy az egyébként csupán egyfős többségben lévő kormánypárt egyik képviselője, Philip Lee át is ült az EU-párti Liberális Demokratákhoz, mondván, hogy nem tudja megfelelően képviselni hazáját a Konzervatív Párt színeiben. Így a konzervatívoknak elfogyott a többségük a parlamentben. A kedvenc haladó, nagyon nyugati sajtó – amelynek mindennél jobban tetszene egy imperialista Európai Egyesült Államok – természetesen azonnal ráment a témára, és egyhangúlag arról kezdtek el cikkezni, hogy Orbán Viktorhoz hasonlóan Boris Johnson is megbukott még azelőtt, hogy miniszterelnök lett volna.
A mindig korrektül pártatlan The Daily Beast azonnal Theresa Mayhez viszonyítva próbálta földbe taposni Boris Johnsont, mondván, míg Maynek három évébe tellett, mire totális vereséget szenvedett a Brexit-vitákban, a jelenlegi miniszterelnöknek ezt egy szavazattal sikerült elérnie.
A miniszterelnök szerepe lecsökkent arra, hogy már csak könyörögni tudjon az ellenzéknek, hogy írjanak ki előrehozott választásokat, miután 328–301 arányban elvesztette az erejét ahhoz, hogy olyan Brexitet bonyolítson le, amilyet ő szeretne
– írja a lap. Kiemelik: a konzervatív képviselők annak ellenére is az ellenzékhez szavaztak át, hogy ezzel saját karrierjüket kockáztatták. Az alsóházi konzervatív frakcióból egyébként valószínűleg ki fogják zárni azokat a képviselőket, akik szembefordulnak a miniszterelnökkel az ellenzéki indítványról szóló szavazáson, és megtiltják majd nekik azt is, hogy a következő parlamenti választáson a Konzervatív Párt színeiben induljanak.
Széttépték a haladók a diktátort
Az NBC News is erőteljesen fogalmaz. A konzervatív értékekkel nyomokban sem vádolható csatorna szerint nemcsak simán veszített Johnson a szavazáson, de egyenesen “darabokra tépték az ellene fellázadó törvényhozók”.
A szavazás talán a legdrámaibb pillanat volt, mióta a britek úgy döntöttek 2016 júniusában, hogy elhagyják az EU-t. A brit politika megbénult, és kizárólag azzal van elfoglalva most, hogy az országnak hogyan kellene kilépnie az unióból
– írják.
Fellázadtak Európáért, Johnson azonnal elbukott
A kiválóságáról híres New York Times is lázadásról ír, sőt, úgy próbálják beállítani a brit miniszterelnököt, mint aki önkényesen, a saját elképzelései szerint szeretné kivezetni az országot az EU-ból.
A brit törvényhozók kedden fellázadtak Boris Johnson miniszterelnök ellen, akit sikerült megakadályozniuk abban, hogy előzetes megállapodás nélkül vigye ki az országot az Európai Unióból. A katartikus műsor Nagy-Britanniát az előrehozott választások szélére sodorta
– olvasható a New York Times cikkében. A lap kiemelten hangsúlyozza azt is, hogy Boris Johnsonnak ez volt az első szavazása, amit azonnal elbukott. Természetesen a haladók nem felejtették el megemlíteni azt sem, hogy a brit miniszterelnököt sokan szokták Donald Trumphoz hasonlítani, hozzátéve azt is rögtön, hogy Johnson alól most aztán jól kihúzták a szőnyeget.
Ökölcsapás ütötte ki a miniszterelnököt
A CNN szerkesztőségeiben is nagy lehetett az öröm: Soros György és a globalizmus legnagyobb hírnökei hatalmas ökölcsapásként emlegeti a történteket, amit természetesen Boris Johnson szenvedett el, illetve arra is vették a fáradságot, hogy a percről-percre közvetítésbe beleillesszék azt a videórészletet, amikor a Brexit-ellenes eredményeket beolvassák. A csatorna egyébként kiemelten dícsőíti azt a 21 konzervatív kéviselőt, akik saját pártjuk ellen szavaztak. Hiába, a baloldalon divat és dicsőség az árulás.
Megalázás, győzelmi zsákolás
A Yahoo News megpróbálta ugyan más szavakkal megfogalmazni kárörömét, amikor megalázásról és a győzelem bezsákolásáról írt.
Boris Johnson hamarosan megkapja az első miniszterelnöki kérdéseket egy éjszakányi dráma, vereség és győztes zsákolás után
– írják.
Az alsóház várhatóan szerda este veszi napirendre a Munkáspárt által beterjesztett tervezetet, amelynek lényege, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá egy új brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére megerősítette, hogy miután első körben sikerült lenyomniuk Johnsont, tovább harcolnak a no-deal brexit ellen, emellett pedig támogatják az előrehozott választások kiírását. A brit miniszterelnök egyébkélnt előrehozott választások kiírását helyezte kilátásba arra az esetre, ha a parlament megszavazza az ellenzéki indítványt.
Vezető kép: MTI/EPA/Brit parlament/Jessica Taylor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS