Október végétől végre Marosvásárhelyre is indulnak naponta közlekedő járatok – jelentette be hétfőn a külgazdasági és külügyminiszter Budapesten. Szijjártó Péter a Wizz Air képviselőivel közösen tartott sajtótájékoztatóján kiemelte: “a nemzet határai nem egyeznek meg az ország határaival, a gazdaság nyitott, a GDP 86,5 százalékát az export adja, így a pontos eljutás rendkívül fontos”.
A hétfői sajtótájékoztatón a marosvásárhelyi járatkínálat bővítését nemzetpolitikai érdekekkel magyarázta Szijjártó Péter. Mint mondta, fontos, hogy a határon túli magyarokkal minél egyszerűbb és akadálymentes legyen a kapcsolattartás. Hozzátette: a bővítéssel éves szinten 38 ezer helyett 132 ezer helyet biztosít járatain a Wizz Air október végétől, jegyeket azonban már akár most is lehet foglalni. Szijjártó Péter úgy fogalmazott:
nemzeti érdek, hogy a határon túli magyar közösségekkel könnyű és akadálymentes legyen a kapcsolattartás, és az is, hogy gyors és hatékony összeköttetésekkel segítsük elő a külgazdasági sikereket. Ennek jegyében örömmel jelentjük be, hogy októbertől naponta közlekedő repülőjárat köti össze Budapestet Marosvásárhellyel, még élőbbé téve a kapcsolatot Marosvásárhely és térsége, illetve a magyar főváros között.
Közvetlen kapcsolat a tatár fővárossal
Az eseményen szó esett a kazanyi járat megnyitásáról is, amellyel kapcsolatban Szijjártó Péter elmondta: 2015 óta tárgyaltak Oroszországgal, a magyar állam pályázatot írt ki a szolgáltatás teljesítésére, amelyet a Wizz Air nyert meg, módosították a bilaterális légügyi egyezményt, amelyet az orosz fél is jóváhagyott, így október végétől szerdán és vasárnap közlekedhet a járat. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unió tagállamai közül csak Magyarország rendelkezik főkonzulátussal a Tatár Köztársaság fővárosában, és gazdasági sikerének köszönhetően a régió fontos felvevőpiaca a magyar mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak, illetve a magyarországi olajimport szempontjából is fontos szerepet játszik.
Több, mint tíz év után bővül a járatsűrűség Marosvásárhelyre
Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója a sajtótájékoztatón emlékeztetett, hogy marosvásárhelyi járatuk több, mint 10 éve üzemel, de szűk réteget tudtak a heti két járattal kiszolgálni, a naponta közlekedő új járat viszont a turisztikai mellett üzleti célú utazóknak is jó megoldás. Mint fogalmazott:
büszkék vagyunk, hogy októbertől minden nap közeledik majd repülőjárat Budapestről Marosvásárhelyre. Magyarország hazai légitársaságaként a Wizz Air számára fontos, hogy gyors és kényelmes összeköttetést teremtsen az erdélyi településsel, és ezúton hozza még közelebb a határon túli magyarokat az anyagországhoz.
Kelet-Európa még felfedezetlen
A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy Kazany a harmadik orosz város, amely elérhetővé válik a Wizz Air hálózatában, és a jövőben is kezdeményezői lesznek a keleti járatok nyitásának.
Nyugat-Európa egyre telítettebb, Kelet-Európa viszont még felfedezetlen
– jegyezte meg. Mint hozzátette:
biztosak vagyunk abban, hogy Budapest–Moszkva és Budapest–Szentpétervár járatainkhoz hasonlóan az új kazanyi útvonal is jelentősen hozzájárul majd a két ország gazdasági, üzleti és kereskedelmi kapcsolatainak fejlődéséhez.
A Wizz Air tájékoztatása szerint az új járatokon a cég budapesti bázisának 14 korszerű Airbus repülőgépe fog közlekedni. Mint hozzáteszik, a légitársaság Európa egyik legfiatalabb – alig 4,7 éves átlagéletkorú – flottáját üzemelteti, ennek köszönhetően utasonként és kilométerenként 57,3 grammos CO2 kibocsátásával 2019 júniusában ismét a Wizz Air volt a legkisebb ökológiai lábnyommal rendelkező európai légitársaság. Mint kiemelték, a Wizz Airnek több, mint 250 Airbus A321neo repülőgépre van rendelése, így néhány éven belül még hatékonyabbá válik a légitársaság működése, és a következő évtizedben további harmadával csökken utasonkénti szén-dioxid-kibocsátása. Az Airbus A321neo repülőgép – melyből a WIZZ budapesti bázisán már három található – a legmodernebb technológiát képviseli a légiközlekedésben: zajterhelése 50 százalékkal alacsonyabb a korábbi modellekéhez képest, üzemanyag-fogyasztása 20, nitrogén-oxid-kibocsátása pedig csaknem 50 százalékkal kevesebb.
Forrás: MTI/Wizz Air közleménye; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS