Szánalmasnak és nonszensznek tartjuk, közlésmódja pedig mindenképpen kulturálatlan – reagált keddi Facebook-videójában Szijjártó Péter külgazdasági-, és külügyminiszter arra a hírre, amely szerint Ukrajna a helyhatósági választásokkal összefüggésben a belügyeibe való avatkozásra hivatkozva két magyar köztisztviselőt tiltott ki. Portálunk úgy tudja, egyikük Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár. A külügyminiszter videójában többek között megjegyezte, a koronavírus által lebénított ukrán egészségügy megsegítésére küldött 50 lélegeztetőgép, illetve az ukránok Magyarországon való áthaladásának lehetősége nem számít beavatkozásnak…?
Mint nemrégiben megírtuk, hiába is tűnt pozitív gesztusnak, hogy Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter első hivatalos útja Magyarországra vezetett, és több jel is mutatott arra, hogy egy Orbán-Zelenszkij találkozó összehozásával végre pozitív irányba mozdulhat a két ország viszonya, ugyanis az elmúlt napokban, órákban Kijev számtalan faragatlan és otromba diplomáciai lépést tett azzal az indokkal, hogy Magyarország beavatkozott a vasárnapi helyhatósági választásokba.
a vasárnapi ukrán helyhatósági választásokat megelőzően már olyan közleményt adott ki, amelyben figyelmeztette a magyar tisztségviselőket, hogy kárpátaljai látogatásaik során tartózkodjanak a politikai agitációtól és az ukrajnai helyhatósági választásokba történő beavatkozástól. Ezt követően Kuleba Szijjártó Péter vasárnapi szavazásra buzdító Facebook-bejegyzésébe kötött bele, mondván ezzel “Magyarország alattomos csapást mért Kijev következetes, az ukrán-magyar problémák konstruktív megoldása érdekében tett erőfeszítéseire”, majd bejelentette, Kijev keményen reagál a lépésekre a nemzetközi gyakorlatnak és az ukrajnai jogszabályoknak megfelelően. A fenyegetés pedig nem maradt üres igéret, hiszen az ukrán külügyminiszter még hétfőn arról tájékoztatta a Interfax-Ukrajina hírügynökséget, hogy megtiltották két magas rangú magyar tisztségviselő beutazását a helyhatósági választás alatt Kárpátalján folytatott agitáció miatt. Mint hozzátette, z egyik tisztségviselő a magyar miniszterelnökség államtitkára, akit név szerint nem említett, a másikról pedig nem árult el semmit. Portálunk úgy tudja, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár lehet az egyik kitiltott, akivel már korábban is előfordult, hogy nem engedték át a határon.
Szánalmas és kulturálatlan
Algériai útja előtt jelentkezett be a Facebookon Szijjártó Péter külügyminiszter a repülőtérről, videójában ugyanakkor a külügyminiszter a rendkívül barátságtalan ukrán lépésekre reagált. Mint Szijjártó Péter elöljáróban elmondta, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség történelmi sikert ért el a vasárnapi ukrán helyhatósági választásokon, ezzel párhuzamosan hétfőn több barátságtalan lépésre is sor került az ukrán külügyminisztérium részéről. Mint ismert, a kijevi magyar nagykövet bekéretése mellett két magyar kormányzati tisztségviselőt akarnak kitiltani Ukrajnából, bár ezt hivatalosan még mindig nem közölték.
Ezt a döntést szánalmasnak és nonszensznek tartjuk, közlésmódja pedig mindenképpen kulturálatlan
– fogalmazott Szijjártó Péter hozzátéve, érthetetlen Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter lépése, akivel különben Szijjártó jó kapcsolatokat ápol. A magyar külügyminiszter feltette, az számít e az ukrán belügyekbe való avatkozásnak, amikor az ukrán választásokat megelőzően Kuleba 50 lélegeztetőgépet vett át, amelyet Magyarország adományozott a kárpátaljai kórházak működtetésének fenntartása és a koronavírusos betegek ellátásának érdekében. Hozzátette, esetleg az számít e beavatkozásnak, hogy Magyarország az egyetlen, amely engedi az ukrán állampolgároknak a tranzitálást Nyugat-Európa irányába.
Néhány nappal ezelőtt úgy döntöttünk, hogy magyar költségvetési forrásból finanszírozzuk nekik az egyik legszennyezettebb kárpátaljai kis folyó, illetve patak vízének megtisztítását
– tette hozzá a külügyminiszter.
Nonszensz az a hivatkozás is, hogy a magyar kisebbséggel való kapcsolattartás beavatkozást jelentene az ukrán belügyekbe, hiszen minden létező európai és nemzetközi jogszabály világosan beszél arról, hogy a kisebbségi ügyek, a kisebbségi jogok érvényesülése semmilyen módon nem tekinthető belügynek
– hangsúlyozta Szijjártó, hozzátéve, Ukrajna ezzel csak azt üzente, le kíván mondani az eddigi erőfeszítéseinek folytatásáról, az európai, illetve az európai integráció vonatkozásában, hiszen az ukránok pontosan tudják, hogy mind az Európai Unióban, mind a NATO-ban minden tagállam támogatására, minden tagállam egyetértésére és egybehangzó döntésére szükség van ahhoz, hogy új országokkal az együttműködést szorosabbra fűzzük, Magyarország támogatásáról pedig lemondtak. Ugyanakkor kiemelte,
továbbra is készen állunk a jószomszédi kapcsolatra, továbbra is készen állunk a párbeszédre, de sajnos az elmúlt hetek, illetve hónapok rendre azt mutatták meg, hogy ez a szándékunk egyoldalú.
Vezetőkép: MTI; videó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS