Pesti Srácok

Sztáray Péter: Ne tegyék nehézzé az atlantizmust Magyarországon!

null

Nemzetközi konferenciát tartott ma a megújult Magyar Atlanti Tanács (MAT) a Magyar Tudományos Akadémián az atlantizmus jövőjéről. Sztáray Péter biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkárFodor Gábor volt SZDSZ-es miniszterrel, Fodor Gáborral, Wendin Smith-szel, a NATO biztonságpolitikai igazgatójával és Csóti Györggyel, a MAT elnökével beszélgetett. A transzatlanti kapcsolatokról szóló kerekasztalt Szemerkényi Réka volt washingtoni magyar nagykövet és miniszterelnöki főtanácsadó moderálta, aki jelenleg a Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) és az Egyensúly Intézet főtanácsadója.

A tanács közleményében kiemelték, hogy a Magyar Atlanti Tanács 2023 tavaszán megújította, megerősítette vezetőségét, és elhatározta, hogy széles társadalmi bázison nyugvó közhasznú civil szervezetként megerősíti az atlantizmus gondolatát a magyar társadalomban. Mint írták, „Közép-Európa és ezen belül Magyarország számára nincs alternatívája a transzatlanti együttműködésnek”, ami érvényes a NATO-ra és az Európai Unióra egyaránt.

A beszélgetés legelején Smith leszögezte: bármit is hallani a sajtóból, és bármennyire is volt hosszú folyamat Finnország és Svédország NATO-csatlakozása, „Magyarország egy nagyra értékelt szövetséges”, is a NATO „egysége erős, nincs válságban”.

Sztáray Péter államtitkár kiemelte: a magyar társadalomban „elsősorban nem a keleti fenyegetés van jelen, hanem a déli, az illegális migráció”, és a kormány és NATO-szövetségesei közötti viták jó része ebből ered. Problémaként említette emellett azt is, hogy „egyes szövetségesek teljesen legyengítették magukat Ukrajna miatt”, márpedig „az nem helyes, ha a szövetségesek védettségi szintjét csökkentjük azáltal, hogy harmadik országokat támogatunk”. Jelezte: sajnálatosnak tartja, hogy egy hónappal ezelőtt a NATO–külügyminiszteri értekezleten a szövetség olyan döntést hozott, hogy átveszi a fegyverszállítások koordinációját, miközben „mi nagyon meg voltunk elégedve azzal a konszenzussal, hogy a NATO-nak nincs intézményes köze az ukrajnai háborúhoz”. Sztáray azt az igényt fogalmazta meg a NATO felé, hogy „ne tegyék nehézzé az atlantizmust Magyarországon”, mert az atlanti gondolat támogatottságát akkor lehet Magyarországon megtartani, ha a patrióták és az internacionalisták egyaránt tudnak atlantistáknak lenni az országban.

PestiSracok facebook image

Sztáray Péter jelezte: az alapkérdésben – az agresszor kilétében és az agresszió illegális voltában – egyetértés van, csak a megoldás módjában nincs.

– elemzett az államtitkár. Majd felvetette a kérdést: mi a helyes nyugati stratégia ebben a kérdésben? Szerinte nem az, hogy „takaréklángon támogatja a Nyugat Ukrajnát, egy generáció meghal a fronton, és az ország végül annyira legyengül, hogy nem lesz tárgyalási pozíciója”. Ehelyett annak látja szükségét, hogy a nagyhatalmak igenis kezdjenek háttértárgyalásba. A svéd NATO-csatlakozásról elmondta: „nagyon jó okai voltak” a ratifikáció elhúzódásának. „Svédország realizálta, hogy ahhoz, hogy szövetségessé váljon, kell egy bizalomszint-növelés”, és amint erre rájöttek, a svéd miniszterelnök Magyarországra látogatott, „volt egy nagyon jó tárgyalássorozat”, és a magyar parlament kisvártatva ratifikálta is a svéd csatlakozást.

Csóti György a béke reménye kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a háború kitörésében meghatározó szerepet játszott az, hogy „Ukrajna soviniszta politikát folytatott” az oroszajkú kisebbséggel szemben. Így aztán igaz ugyan, hogy Oroszország nemzetközi jogot sértő agressziót hajtott végre, de a nemzetközi jog kisebbségi jogokra vonatkozó megállapodásait, irányelveit Ukrajna is messzemenően megsértette. Emellett Henry Kissingert idézve azt is elmondta: Ukrajnának területi engedményeket kell adnia Oroszországnak, ennek tárgyalóasztalnál kell eldőlnie Ukrajna–Egyesült Államok–Oroszország hármas, esetleg az EU-val kiegészülve négyes formátumban.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Kovács Attila