Jogerősen tizenöt évre súlyosbította a Portik Tamásra első fokon kiszabott fegyházbüntetést a Prisztás-gyilkosság ügyében csütörtökön a Fővárosi Ítélőtábla. A másodrendű vádlott Hatvani István szintén tizenötévet kapott. A bíróság a bűnsegédlettel vádolt Fazekas Ferenccel szembeni elsőfokú döntést is megváltoztatta, és őt tíz évi szabadságvesztésre ítélte, majd elrendelte előzetes letartóztatását. Rédei Géza tanácselnök az indoklás során arra is kitért, hogy Portik ugyan átlagemberként mutatta be magát, ám egyike volt az éjszakai életben „jelentős hatalommal és erővel bíró embereknek”, a Prisztás-gyilkosság pedig “gátlástalan leszámolás, alvilági háború” volt.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A budapesti éjszakai élet egyik ismert alakját, Prisztás József vállalkozót 1996. november elsején gyilkolták meg fényes nappal a III. kerületi Ladik utcában. A vád szerint a gyilkosság hátterében Portik Tamás állt. Prisztás József és az Energol-vezér ugyanis elszámolási vitába keveredett egymással, ezért Portik Tamás elhatározta, hogy megöleti a milliárdos üzletembert. A gyilkosságot a Fővárosi Törvényszék ítélete szerint Portik testőre, Hatvani István hajtotta végre. A vádirat kitért rá, az áldozat és az egykori olajos is üzletelt az alvilág bankárának tartott Lakatos Andrással, becenevén Kisbandival, akinek Portik Tamás 80 millió, Prisztás József mintegy 100 millió forintot adott kölcsön. Ennek fedezetéül Kisbandi mindkettőjüknek ugyanazokat a nagy értékű, XII. kerületi ingatlanokat ígérte biztosítékként. Portik és Prisztás igényt tartottak a több mint 300 millió forint értékű ingatlanokra, ezért találkozót beszéltek meg a Művészinas Étteremben, de nem tudtak megegyezni.
Húsz éve történt a leszámolás
Portik ezután döntötte el, hogy végez Prisztással, ezért parancsba adta testőrének, Hatvani Istvánnak, hogy „nyírja ki Prisztás Józsefet”. Az üzletembert néhány nappal a találkozó után az óbudai Ladik utcába csalták, ahol 1996. november 1-jén Hatvani egy kerékpárról leadott célzott lövéssel fejbe lőtte Prisztást, aki a helyszínen életét vesztette. Portikot, Hatvanit és Prisztás barátját, a vád szerint bűnsegédként közreműködő Fazekas Ferencet 2012. július 14-én vették őrizetbe és gyanúsították meg a bűncselekménnyel. A Fővárosi Törvényszék az ügyben 2014. február 10-én hozott elsőfokú ítéletet. Portik Tamás felbujtóként, előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés miatt nem jogerősen 11 év fegyházat kapott. A törvényszék bizonyítottnak látta azt is, hogy a gyilkosságot előre kitervelten Hatvani István másodrendű vádlott hajtotta végre, ezért őt 10 év fegyházra büntette. Fazekas Ferencet ugyanakkor a felhozott vádak alól bizonyítottság hiányában felmentették, mivel kétséget kizáróan nem nyert bizonyítást, hogy a harmadrendű vádlott tudott arról, mi készül valójában Prisztás József milliárdos vállalkozó ellen. Az ítéletet ugyan hatályon kívül helyezték, ám a megismételt eljárásban újra kimondták Portikék bűnösségét.
Súlyosabb büntetést kaptak a vádlottak
A Fővárosi Ítélőtábla megváltoztatta az elsőfokú bíróság döntését és Portik Tamás, valamint Hatvani István esetében tizenöt évre súlyosította a korábban kiszabott büntetést. A bűnsegédlettel vádolt Fazekas Ferenccel szembeni elsőfokú döntést is módosította a bíróság és őt tíz évi szabadságvesztésre ítélte. A döntés vele szemben nem jogerős, mivel első fokon felmentették. Fazekas az ítélethirdetésen nem volt jelen, ugyanakkor az ítélőtábla elrendelte az előzetes letartóztatását. A Rédei Géza vezette másodfokú tanács a harmadrendű vádlottal kapcsolatos döntését azzal indokolta, hogy az elsőfokú bíróság nem értékelte megfelelően a terhelő bizonyítékokat. A tábla ugyanis, ellentétben a Fővárosi Törvényszékkel, Fazekas vonatkozásában is teljes mértékben hitelesnek fogadta el a 2-es számú védett tanú vallomását. A koronatanú ugyanis azt állította, hogy a harmadrendű vádlott is ott volt azon a találkozón, ahol Prisztás József és az elsőrendű vádlott egy ingatlanvita miatt egymásnak esett.
Fazekas kiszolgáltatta Prisztást Portiknak
Rédei Géza hangsúlyozta, Fazekas Ferencnek tudnia kellett, hogy az áldozat és a gyilkosság felbujtója között volt ellentét, így egyértelmű, hogy a feladata az volt, hogy elcsalja az áldozatot a tett helyszínére. A bíróság szerint a harmadrendű vádlott “elárulta barátját” és kiszolgáltatta Prisztást az Energol-vezérnek, akivel végig konspiratív módon tartotta a kapcsolatot. A bűnsegédlettel vádolt férfinek anyagi haszna származott a gyilkosságból, ami után téves személyleírást adott a rendőröknek az elkövetőről. Mindezekért évekig 500 ezer forint hallgatási pénzt kapott az elsőrendű vádlottól – hangzott el a tárgyaláson. A másodfokon eljáró ítélőtábla többek között azzal indokolta az elsőfokúnál súlyosabb büntetések kiszabását, hogy az enyhébb szabadságvesztés nem szolgálja megfelelően a büntetési célokat és a súlyosbítást a bűncselekmény tárgyi súlya is indokolja.
Gátlástalan leszámolás volt a Prisztás-gyilkosság
Az ítélőtábla kimondta azt is, hogy Portik Tamás ugyan próbálta magát átlagembernek bemutatni, ám egyike volt az éjszakai életben „jelentős hatalommal és erővel bíró embereknek”, a Prisztás-gyilkosság pedig “gátlástalan leszámolás, alvilági háború” volt. A Fővárosi Ítélőtábla előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés miatt felbujtóként mondta ki Portik Tamás bűnösségét, Hatvani Istvánt pedig előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette miatt ítélte el. Az áldozatot a helyszínre csaló Fazekas Ferenc esetében szintén megállapította a bíróság az előre kiterveltséget, valamint az aljas indokot is, mivel a történtekből anyagi haszna származott.
Drobilich szóhoz sem jutott az ítélet hallatán
Portik Tamás védője, Tuza Péter a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, hogy meglepte a döntés, és felülvizsgálatot, vagy pedig perújítást fognak kezdeményezni. Ugyancsak megdöbbent az ítéleten ifjabb Balsai István, Fazekas Ferenc tárgyalási szakban kirendelt védője, aki már a tárgyaláson bejelentette, hogy fellebbeznek a döntés ellen. Az ügyvéd elmondta, álláspontja szerint a tábla felülmérlegelte a bizonyítékokat, amire nem lett volna törvényes lehetősége, mert a felmentő rész tekintetében az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás megalapozott volt. Parti Ágnes sértetti jogi képviselő a PestiSrácok.hu-nak hangsúlyozta, abban a tekintetben megnyugodott az áldozat lánya, Prisztás Ágnes, hogy a tényleges elkövetőket végre sikerült nevesíteni. Hozzátette: kártérítési pert szeretnének kezdeményezni, arról azonban csak a leírt ítélet kézhezvétele után fognak dönteni, hogy kivel szemben milyen igényt terveznek érvényesíteni. Portálunk elérte Drobilch Gábort, az Energol Rt. volt belkereskedelmi igazgatóját, Portik volt mentorát és cégtársát is. Drobilich az ítélet hallatán „szóhoz sem jutott”. Elfogadom a bíróság döntését, de nem értek vele egyet – mondta. A volt olajos szerint Portiknak nem volt semmilyen elszámolási vitája Prisztással, mert ő „erről biztosan tudott volna”.
Az Aranykéz utcai robbantás is Portik számláján
Portik Tamást a Prisztás-gyilkosságon kívül összefüggésbe hozták az Aranykéz utcai robbantással és a Cinóber-gyilkossággal is. A Fenyő-merénylettel együtt tárgyalt két ügyben vádat is emelt emelt ellene az ügyészség, ám a bíróság csak a négy áldozat halálával végződő leszámolásban mondta ki bűnösnek. Ezért a Cserni János vezette bírói tanács március 31-én Portikot mint felbujtót nem jogerősen előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölés miatt tizenhárom évi fegyházbüntetéssel sújtotta.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS