Értetlenül állunk a HVG cikke előtt, miután címben hirdeti a liberális lap, hogy Ukrajnában még a románnál, sőt, ami ennél is rosszabb, a magyarországinál is súlyosabb a korrupciós helyzet. Hogyan lehetséges ez, ha korábban még Ukrajna volt a létező világok legjobbika, a demokrácia világítótornya, Kijev pedig a Fehér Város az orkok tengerében? Nyugodjon meg a kedves olvasó, a balliberális sajtó szerint hamarosan kanyarban előzünk mindenkit is, mert ezt megmondta a Transparency International. Amúgy meg nem pont akkor lenne gyanús a rendszerszintű korrupció, ha a kutatások szerint nem lenne korrupció?
Nem csak egyszerűen megőrizte Magyarország az utolsó helyét az EU országai közül a Transparency International korrupcióérzékelési indexében, hanem egy év alatt még tovább is nőtt a különbség köztünk és az unióban utolsó előtti Bulgária között
– olvasható a HVG írásában. Önmagukban a számok is sokat elmondanak a magyar és a nemzetközi helyzetről:
- A 0-tól 100-ig terjedő skálán, amelyen 0 a totálisan korrupt, 100 a tökéletesen tiszta, ugyanúgy 42 pontot szereztünk, mint egy éve.
- Az EU-ban utolsó előtti Bulgária 43-ról 45-re javított, a harmadik legrosszabbul álló Románia pedig maradt 46 ponton.
- A 42 pont épp annyi, amennyit szerzett Kína, Bahrein, Kuba, Moldova, Trinidad és Tobago, illetve Észak-Macedónia, a világ 180 országa közül pedig egy helyet még javítottunk is, a 76. legjobb helyre jöttünk fel – de ezen a ponton mindig elmondják: teljesen más kultúrájú, társadalmú és gazdaságú országokat összehasonlítani félrevezető lehet, minden állam korrupcióellenes munkáját a hozzá hasonló országokhoz érdemes hasonlítani, Magyarországot az EU-hoz.
- Közép-Európa más országai közül Csehország 57, Lengyelország és Szlovákia 54–54 pontot szerzett.
- Az egykori keleti blokkból a Baltikum emelkedik ki: Lettország 60 pontra javított, Litvánia 61-re rontott, míg Észtország 76 pontjával a világ 12., az EU 8. legkevésbé korrupt állama.
- Magyarország 2012 óta 13 pontot és globálisan 30 helyet rontott: ez az egész világon a legnagyobb zuhanás volt ez idő alatt, holtversenyben Ciprussal.
- A helyzetünk annyira rossz, hogy most már a jelentés magyar részének szerzői elkezdtek összehasonlítani minket nemcsak a V4-ekkel vagy Bulgáriával és Romániával, hanem Ukrajnával és Szerbiával is: mindkettő 36 ponton áll.
Ez a TI értékelése Magyarországról. Hogy pontosan mi alapján, vagy milyen befolyás alapján, kik pontozzák a magyar korrupció helyzetét, nem derül ki. Egyvalami azonban biztos: a balliberális sajtóban aranystandardként kezelik az olyan veretes szakértéseket, amelyek végül arra lyukadnak ki, hogy Magyarország diktatúra, a melegeket elnyomják, esetleg korrupció van. Ha hasonlóan jókat kívánnak derülni, javasoljuk a Freedom House szabadságindexét is, amelynek tanúsága szerint Magyarországon a szabadságjogok a burkina faso-i léptékben romlanak. Javasoljuk a tanulmány ottani publikálását a szerzőknek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS