Érdemi párhuzam fedezhető fel az európai parlamenti és az önkormányzati választás között – írja a Népszava a ZRI Zavecz Research Intézet kutatására hivatkozva. Az előbbi esetében egyre többen gondolják úgy, hogy a közös lista a legjobb módszer a szavazatok maximalizálására, ám egyre kevésbé hiszik, hogy megvalósulhat az együttműködés ezen formája. A kutatás szerint jelenleg a fővárosi szavazók 53 százaléka szeretné, ha Tarlós István nem újrázhatna; jelenleg csak 31 százalék gondolja úgy, hogy leváltható a főpolgármester. Magyarra lefordítva ez azt jelenti, hogy Tarlós magabiztosan vezet a többi jelöltel szemben.
A kutatás szerint a helyzet jelenleg a következő: 44 százalékos támogatottsággal Tarlós István áll az élen, Karácsony Gergely mögött a budapestiek 38 százaléka áll – míg Puzsér Róbertnek még sokat kell építkeznie, egyelőre ugyanis csak 5 százalékos a tábora.
A Népszava cikke szerint az ellenzéknek Budapesten van egy komoly mozgósítási előnye – nevezetesen az előválasztás. A lap cikke szerint a számok azt mutatják, hogy a választók értékelik, ha a politika bevonja őket a döntéshozatalba, ugyanis a Závecz Intézet azt mérte: ha lesz második forduló, akkor már a budapestiek 26 százaléka vesz rajta részt.
Az persze egyelőre kérdéses, hogy a pártok mozgását automatikusan követik-e a szavazótáborok. Ugyanis egy Karácsony-Tarlós mérkőzésen az LMP-sek mintegy 29 százaléka, a jobbikosoknak pedig 55 százaléka tartaná hatalomban a főpolgármestert. Azonban a pártszimpatizánsok esetleges szétszavazását bőséggel ellensúlyoznák a bizonytalanok – legalábbis Karácsony esetében. Az összefogás a közvélemény-kutatás szerint egyértelműen balra mozgatná a pártot eddig nem választókat
– írják. A Népszava cikke szerint ha az LMP betársul a „balos hármashoz”, akkor a Fidesz eredménye 32 százalékra szelídül, az MSZP, a Párbeszéd, a DK, illetve az LMP pedig összesen 33 százalékra izmosodik. Hozzáteszik: ha a Momentum is beszállna ötödiknek a fővárosi koalícióba, akkor az ellenzék tovább – 36 százalékra – növelhetné eredményét, azaz érdemben vezethetne.
Az a modell, amelyik úgy kalkulál, hogy a Jobbik is az ellenzéki szövetség tagja, szerényebb ellenzéki előnyt mutat. Egész pontosan ebben az esetben a Fidesz 34 százalékot érne el, a fővárosi koalíció 34 százalékot, és a bizonytalanok aránya 22 százalékra hízna. Ez két dolgot jelent: a Jobbik szavazói ez esetben nagyobb arányban voksolnának a kormánypártra, az alapvetően balra húzó budapesti bizonytalanok pedig visszahőkölnének egy teljesen közös listától.
Forrás: Népszava; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS