Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár fia, Hoppál Hunor újságíró-műsorvezető és Kiss Fruzsina, az Ami összeköt című rendhagyó kötet szerkesztője, a Pesti TV eddigi társszerkesztője volt Huth Gergely vendége a legutóbbi Polbeatben. A műsorvezető megkérdezte: harcos lesz-e a legújabb Orbán-kormány kultúrpolitikája, mire Hoppál Péter miniszterét, Csák Jánost idézve úgy fogalmazott: inkább értékalapú, amibe sok mindenki belefér, de a szélsőségesek nem. Így olyan figurák támogatását, mint a NoÁr becenevű aktivista, ő biztosan nem fogja aláírni. A Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőben rögzített műsorban természetesen szó esett Kiss Fruzsina a Polgári Magyarországért Alapítvány által kiadott könyvéről, a baloldal ispános rémálmairól és arról, hogy Kövér László, Semjén Zsolt, Simicskó István és Kocsis Máté olyan határozati javaslatot nyújtott be, amely alapján a parlamenti többség felhatalmazhatja Orbán Viktort, hogy az EU jövőjéről szóló vitában például az Európai Parlament feloszlatásának álláspontját képviselje.
Hoppál Péter, aki eredeti szakmája szerint egyházzenész és karnagy, Pécs többszörös országgyűlési képviselője, aki 2014 és 2018 között, majd a mostani, ötödik Orbán-kormányban is kultúráért felelős államtitkárként tevékenykedhet, azt emelte ki a beszélgetés elején: a konzervatív kormányok Magyarországon nehéz gazdasági és világpolitikai helyzetben rendre a kultúra támogatásával erősítették meg a nemzetet. Így értük el, hogy ma a GDP 1,3 százalékát költi az ország kulturális célokra, miközben sok uniós országra ennek a fele-harmada jellemző.
A régi-új államtitkár, a Pesti TV és a PS-Polbeatek visszatérő szereplője elárulta: Csák János miniszterrel az első hivatali napjukon tartottak egy szűkebb körű megbeszélést, ahol rangos megszólalók egyből felvetették: harcos vagy nem harcos kultúrpolitikát folytatnak-e jövőben?
Erre a válaszunk az volt, hogy értékalapút. Ha konkrétabban kell fogalmazni: olyan támogatási okiratot biztosan nem fogok aláírni, amiben destruktív, utcai anarchistákat pénzelnek, merthogy a Molnár Áron, azaz a NoÁr névre hallgató szinkronszínészt és politikai aktivistát az Emberi Erőforrások Minisztériuma súlyos milliókkal támogatta eddig. Aki kisodródik a szélsőségesség ilyen fokára, az valóban éljen meg a piacról! Az állami támogatás legyen olyan rang és nívó, amit ki kell érdemelni! Mindig is harcoltam az Aczél György-i gondolat ellen, hogy az államnak ítélnie kell a kvalitások felett, ugyanakkor az állam által felkért, hozzáértő szakembereknek igenis meg kell mondania, hogy milyen nívó fölött érdemes valaki köztámogatásra
– érvelt Hoppál Péter, aki nyomatékosította: a hagyományőrző, értékalapú nemzeti kultúrpolitikába beletartozik az is, hogy például “az ikonográfiánk részét képező István, a király nagyszerű szövegírója (Bródy János – a szerk.) is részesülhessen támogatásból”, függetlenük attól, hogy fülsértő választási dalocskákat készített a kampányok során.
A műsorban szóba került, hogy Hoppál Hunor újságíró, az egykori Pesti TV Libernyákok című műsorának vezetője mit gondol édesapjáról és milyen a mindennapi kapcsolatuk, illetve az mennyiben más, mint a Jeszenszky-család élete? A videóból megtudhatják a választ!
Kiss Fruzsina, a Pesti TV volt szerkesztője és visszatérő szereplője, az “Ami összeköt – 100 gondolat a magyar kultúráról című különleges kötet ötletgazdája arról beszélt a Polbeatben:
Olyan kultúrpolitika kell, amely azokat segíti, akik nem hódolnak be a globális hódításnak. Magyarországon kívül alig van olyan hely Európában, ahol a nemzeti hagyományok ilyen erősen megmaradtak volna, nem szabad, hogy ez megváltozzon!
Az Ami összeköt című kötet eredetileg a Jónak lenni jó jótékonysági műsor és akció számára egy példányban készült el, amelyben száz ismert személyiség jegyezte le kézírással a kultúráról alkotott véleményét, és amely most a Polgári Magyarországért Alapítvány jóvoltából díszkiadásban láthatott napvilágot.
Végül Huth Gergely felvetette: Kövér László, Semjén Zsolt, Simicskó István és Kocsis Máté benyújtott egy határozati javaslatot, amely felhatalmazza majd Orbán Viktort annak az álláspontnak a képviseletére, hogy – többek között – oszlassák fel az Európai Parlamentet, azt a nemzeti parlamentek töltsék fel új képviselőkkel, legyen minden nemzeti parlamentnek vétójoga az uniós jogalkotásban és a nemzeti kormányok új uniós jogszabályokat kezdeményezhessenek, továbbá pl. soha többé ne vehessen fel hitelt Brüsszel.
Hoppál Hunor válaszul kifejtette:
Ha az egész Európát vesszük, Lisszabontól Mariupolig, akkor az egy négyzetméterre jutó ingyenélők száma kétségkívül az Európai Parlament brüsszeli és strasbourgi épületében a legmagasabb. Így nagyon is racionális Kövér László és képviselőtársai javaslata.
Nézzék meg a teljes adást!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS