A nemzetközi balliberális sajtó igyekszik hazánkat valami élhetetlen diktatúraként bemutatni, a hazai ellenzék pedig folyton azt sipákolja, hogy innen menekülnek a fiatalok, ám a tapasztalat teljesen mást mutat. 2015-ben ugyanis megfordult a trend, így évről évre egyre többen térnek haza Nyugatról. A KSH szakembere bizonyít.
Magyarországot tavaly tizenkilencezer ezer magyar hagyta el, ami kétezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban és huszonháromezren költöztek haza. Kovács Marcell, a KSH Népszámlálási és Népesedésstatisztikai Főosztályának vezetője az InfoRádiónak elmondta, hogy a csökkenést nagyban befolyásolta a brexit és a koronavírus-járvány. 40 évesnél fiatalabb a kivándorlók 70 százaléka, fele pedig be sem töltötte a 30. életévét. A Magyarországot elhagyókra jellemző, hogy leginkább hajadonok, és dolgozni vagy tanulni szeretnének külföldön. Ausztriát választották legtöbben új otthonuknak, Nagy-Britanniába és Németországba a korábbinál kevesebben költöztek. 23 ezren költöztek haza, de ezt nagyban befolyásolták a koronavírus-járvány miatti lezárások. A KSH illetékese hozzátette, hogy az elmúlt két évben többen költöztek haza, mint ahányan kivándorolnak.
A 2010-es évek elején, a gazdasági válságot, illetve a német és az osztrák munkaerőpiaci nyitást követően jelentősen nőtt a külföldre költözők száma, a tetőzés 2015 körül alakult. Mindez azóta fokozatosan csökken, a visszavándorlóknak a száma pedig egy folyamatos növekvő tendenciát mutat
– mondta Kovács Marcell, megjegyezve: a nemzetközi népességvándorlás nehezen mérhető, valószínűleg alábecsülik a ki- és a visszaköltözők számát is.
Forrás: infostart.hu; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS