Az Emberi Erőforrások Minisztériuma hétfőn pályázatot hirdetett az Országos Mentőszolgálat főigazgatói beosztásába. Az elbírálási határidő a kiírás szerint december 10-e, vagyis eredményes pályáztatás esetén még az év vége előtt kinevezhetik az új főigazgatót.
A bizonytalan helyzet csaknem egy éve áll fenn a legnagyobb egészségügyi szolgáltatónál. Az előző főigazgató, Burány Béla menesztése után nem írtak ki pályázatot a főigazgatói pozícióra. Máté Gábor közgazdász repülőmérnököt bízták meg az OMSZ irányításával. Azt, hogy a 90-es években mentőápolóként dolgozó, volt MALÉV-os pilótát ki „találta” és ültette a főigazgató székbe közel egy év után is talány.
Máté Gábor rövid idejű regnálása alatt összesen hét vezető, zömében orvos munkaviszonya szűnt meg a mentőknél, vagy elbocsátással, vagy indoklás nélküli felmondással vagy oly módon, hogy a vezető ellen vizsgálatot indítottak, ő pedig három napon belül érdekes módon aláírta a közös megegyezést. Ketten is jogi lépéseket tettek.
Az elmúlt hónapokban több olyan intézkedés is történt a mentőknél, mely vitatott: a nem sürgős esetekben eltörölték a 15 perces kiérkezés – amúgy eddig sem túl szigorúan vett – aranyszabályát, bevezették a 24 órás készenléti szolgálatot, önkéntes választható módon, még a gépkocsivezetőknek is, pedig a kritikusok szerint veszélyekkel járhat a fáradt sofőrök alkalmazása, illetve kérdéses, a munkahelyen miként lehet biztosítani a törvényben előírt 8 óra pihentetés a 24 órás szolgálat alatt az ország minden mentőállomásán. A megbízott főigazgató 17 fős főigazgatói kabinetével olyan új SZMSZ-t alkotott, amit máig tíz alkalommal dobott vissza a minisztérium. Az első tervezetek része volt egy 22 fős biztonsági igazgatóság, ami nem kapott zöld utat, ennek ellenére meghirdették a biztonsági igazgatói állást. A felvételt nyert Szabó Gábor először a főigazgatói kabinetben kapott helyet szakértőként, majd a múlt héten stratégiai és HR igazgatónak nevezték ki a nemzetbiztonsági szakembert. Az erről szóló főigazgatói utasítás egymás után kétszer is megjelent, mivel az első több ponton hibádzott, illetve hiányos volt, azt másnap vissza is vonták, úgy adták ki az újabbat, ez alapján az orvos szakmai kérdéseken kívül szinte minden Szabó Gábor stratégiai és HR igazgató kompetenciája alá került.
Az elmúlt egy év pénzügyi történéseit a Budapesti Rendőrkapitányság gazdaságvédelmi osztálya vizsgálja. A szintén főigazgató kabinetben helyet foglaló Bozsik Frigyes biztonsági szakértő foglalkoztatása ügyében pedig a Fővárosi Kormányhivatal foglalkoztatási osztálya indított vizsgálatot. Az OMSZ ugyanis a szakértő lányának cégével kötött szerződést. A vállalkozásban egyetlen alkalmazott van, aki nem Bozsik Frigyes. A szerződést, melyben Bozsikot nem is nevesítik, február 18-án kötötték, de ő már december 4-én a mentőpalotában dolgozott és hozzáfért minden pénzügyi adathoz, illetve minden mentődolgozó személyi adatához.
A témában megjelent több cikkünk után egy hónapja már történt érdemi lépés a fenntartó részéről. Miután bejelentették a mentők megbecsülését biztosító életpálya modellt, annak kidolgozásával, illetve az Országos Mentőszolgálat átalakításával Mártai István korábbi főigazgatót bízta meg Balog Zoltán miniszter.
Szeptember 12-én az Egészségügyi Közlönyben pedig megjelent a főigazgatói pályázat. A feltételek között szerepel a 2002/13 EüM rendelet, miszerint az elvárt végzettség egyetemi szintű diploma és minimum 5 éves vezető tapasztalat, továbbá előnyt jelent az orvosi egyetemi diploma. Ez arra utal, hogy a rövid kísérlet után a minisztérium is belátta, nélkülözhetetlen az orvos szakmai szakértelem a mentőszolgálat első számú vezetője tekintetében. A pályázat beadási határideje október 12.-e, az elbírálás határideje pedig december 10-e. Máté Gábor jelenlegi megbízott főigazgató a pályázati feltételeknek végzettsége alapján nem felel meg, így már biztosan kimondható, év végéig új főigazgató kerül a mentőszolgálat élére, bár minisztériumi forrásaink szerint nem a megfelelő végzettség hiánya, hanem a megbízott főigazgató indulatos stílusa, néhány (később kirúgott) vezetővel folytatott, rögzített telefonbeszélgetésének tartalma volt a végső érv a menesztés mellett.
Vezető képet Máté Gáborról Horváth Péter Gyula/PS készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS