Tíz éve, 2006 februárjában veszett nyoma a Hajógyári-szigeten a fiatal focistának, Strehó Gergőnek. A nyomozóhatóság közigazgatási eljárásként kezelte az eltűnést, de a fiú apja szerint akkor nem tettek meg mindent fia megtalálása érdekében. Az üggyel a rendőrök megvesztegetésével és költségvetési csalással is vádolt diszkópápa, Vizoviczki László letartóztatása és birodalma megtépázása után, 2012 nyarán foglalkoztak újra a nyomozók, ám Gergő azóta sem került elő. Családja a mai napig hazavárja.
„Kedves valaki, aki lassan 10 éve őrzöl egy titkot. Te vagy az, aki tudod a kérdésekre a választ. Te vagy az, aki hosszú ideje tudsz valamiről, amiről senki vagy csak nagyon kevesen. Mi ez a dolog? Tudod, hogy mi történt 2006. február 11-én éjjel Strehó Gergővel. Lehet, hogy te tettél valami szörnyű dolgot, és teszel azóta is, vagy lehet, hogy csak láttál valamit, ami kulcsfontosságú és elhallgatod. Egy biztos. Mindkét esetben rendkívül nagy hibát követtél és követsz el. Lehet, hogy még sincs késő. Bármilyen szörnyű dolgot is követtél el, vagy csak elhallgatod, amit tudsz, még mindig jóvá teheted. Olyan kulcs van a kezedben, amivel rendkívül jó dolgokat tehetsz! Jót tehetsz Gergővel azzal, hogy nem hagyod a semmibe veszni. Jót tehetsz egy anyával, apával, szerető családdal és barátokkal, hogy válaszokat adsz kérdéseikre. Hitet adhatsz az embereknek azzal, hogy egy ilyen reménytelennek tűnő ügyet megoldasz. Ne félj, tegyél és adj csodát az embereknek! Nincs késő, hogy jóvá tedd a dolgokat”
– ezt a szívszorító üzenetet tette közzé az egyik közösségi portálon Strehó Gergő családja néhány héttel ezelőtt abban a reményben, hogy bármilyen csekély információ is segíthet a fiú megtalálásában.
Tíz éve tűnt el
A 17 éves labdarúgó, Strehó Gergő február 11-én este fél 10 körül tűnt el nyomtalanul. Aznap egyik osztálytársával szórakozni indult a Mogyoródi úti középiskolai kollégiumból. A szórakozóhelyre, ahova tartottak, még nem lehetett bemenni, ezért Gergő inkább hazaindult. Barátja az Árpád híd budai hídfőjénél látta utoljára, azt hitte, a fiú taxiba ült és hazament. Később osztálytársa hiába próbálta hívni, nem vette fel a telefont, amely hajnalban már ki sem csörgött. A keresés először Strehó Gergő lakhelyén, a Nógrád megyei Szécsényben kezdődött. A rendőrök meghallgatták a családtagokat, majd sorra vették azokat, akik utoljára találkozhattak Gergővel. Azonban hiába kérdezték ki a fiú ismerőseit, a Hajógyári-sziget szórakozóhelyeinek biztonsági embereit, a környékbeli boltok alkalmazottjait, az aznap dolgozó taxisofőröket és az éjszakai buszok vezetőit is, a keresés nem vezetett eredményre. A nyomozóhatóság ezek után közigazgatási eljárásban vizsgálta az eltűnést, mivel a rendőrség akkori tájékoztatása szerint a széles körű adatgyűjtés során nem merült fel annak a gyanúja, hogy a fiatalember bűncselekmény áldozata lett. Édesapja szerint ugyanakkor az akkori rendőrség nem tett meg mindent a megtalálása érdekében. Szerinte íróasztal mögül intézték a dolgokat, és „komolyabb hozzáállással” kellett volna nyomozni.
Az éjszaka urának letartóztatása után vették elő újra az ügyet
Gergő eltűnését hat évvel később, 2012 nyarán kezdték újra vizsgálni, miután Vizoviczki Lászlót és több magas rangú rendőri vezetőt 2012. május 31-én őrizetbe vettek. Az eset ugyanis annak a szórakozóhelynek a közelében történt, amelynek Vizoviczki volt a tulajdonosa. Márpedig a vállalkozó remek összeköttetései révén egészen letartóztatásáig és birodalma megtépázásáig el tudta érni, hogy szórakozóhelyeit ne zargassák „feleslegesen” a hatóságok. A vád szerint Vizoviczki sérthetetlensége érdekében magas rangú rendőri vezetőket, illetve más hatósági embereket milliós összegekkel korrumpált. A Vizoviczki László nevével fémjelzett vesztegetési-korrupciós ügy vádirata szerint Gulyás Imre, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szervezett bűnözés elleni főosztályának volt vezetője, Hopka Lajos, az NNI speciális bűnözői csoportok elleni osztályának egykori irányítója, Kalmár Tamás, a BRFK egykori közrendvédelmi főosztályvezetője, valamint Koblencz Attila, a BRFK volt felderítő nyomozója is milliós fizetést kapott a Vizó-birodalomtól, emiatt velük szemben vesztegetés és más bűncselekmények miatt a Debreceni Törvényszéken jelenleg is eljárás zajlik.
Több eltűnést is vizsgáltak a rendőrök
„Az a felelős rendőri magatartás, ha azokat az eltűnési ügyeket, amelyek a Hajógyári-szigethez köthetők, a szervezet leporolja, azaz újra megvizsgálja annak érdekében, hogy ne maradjon nyitott kérdés” – nyilatkozta még 2012 nyarán Fülöp Valter, a BRFK egykori bűnügyi helyettese Strehó Gergő, illetve a többi, gyanús körülmények között a Hajógyári-szigeten eltűnt vagy megölt fiatal kapcsán. Strehó Gergő után néhány hónappal később, 2006 júniusában hasonló módon veszett nyoma a szigetről egy másik labdarúgónak is. R. Zoltán eltűnése éjjelén adott magáról életjelet utoljára, amikor telefonon beszélt meg találkozót a barátjával, aki azonban hiába várta őt. Fél óra múlva már a telefonja is ki volt kapcsolva. A fiatalember szombaton még játszott hazai pályán a Gödöllő ellen, majd este szórakozni indult barátaival. A Hajógyári-sziget egyik diszkója előtt látták utoljára. A fiatal sportoló egy nemzetközi könyvelőcégnél dolgozott, eltűnése után családtagjai, barátai, ismerősei minden követ megmozgattak, hogy megtalálják. Mindhiába. A fiú holttestét másfél héttel később találták meg a Duna partján, a Batthyány tér környékén. Azonban hiába porolták le néhány éve ezeket az ügyeket, egyelőre nem került elő olyan használható információ, amely miatt nyomozást lehetett volna elrendelni. Strehó Gergőt például a XIV. Kerületi Rendőrkapitányság továbbra is eltűntként keresi.
Bíróság előtt Vizoviczki kidobói
Egy, szintén a szigeten történt gyilkosság feltételezett felelősei azonban már bíróság előtt állnak. A vád szerint a Dokk diszkó két biztonsági embere a 21 éves H. Gézát megverte, majd testét a Dunába dobta. A fiatalember holtteste 2011. december 3-án került elő a sziget melletti Duna-szakaszon. Közigazgatási eljárás indult, de az ügyet a rendőrség 2012 június közepén újra elővette, mivel ellentmondások merültek fel a korábbi eljárás során, ráadásul a nyomozásba bevont fizikusszakértők szerint az áldozat önmagától nem kerülhetett a vízbe. A két kidobót, B. Ádámot és Z. Alfrédot 2012. július 26-án vették őrizetbe, majd helyezték előzetes letartóztatásba. A Fővárosi Főügyészség pedig társtettesként elkövetett emberölés bűntette miatt emelt ellenük vádat. A vádirat lényege, hogy Z. Alfréd és B. Ádám biztonsági őrök voltak a Hajógyári-szigeten található Dokk nevű szórakozóhelyen, ahol 2011. december 2-án a későbbi áldozat, H. Géza barátaival italozott. A 21 éves, ittas fiatalember a hajnali órákban véletlenül a vállával nekiment az egyik vádlottnak, aki erre fellökte a sértettet. Miután a fiatalember felállt és továbbindult, a kidobók úgy döntöttek, hogy ittassága miatt kikísérik a szórakozóhelyről. A vád szerint a fiút mindeközben szidalmazták, nadrágját lehúzva félmeztelenre vetkőztették, és a fagypont körüli hőmérséklet ellenére kivitték a szabadba. Ezután a parkolóban B. Ádám gyomron rúgta a sértettet, majd az eljárás során nem azonosított személyek is ütötték, rúgták úgy, hogy ezalatt a két vádlott a karjánál fogva tartotta őt. Az eszméletlen, félig meztelen fiatalembert ezután a biztonsági emberek egy hét méter magas támfalról a Dunába dobták – áll a vádiratban. H. Géza holttestét másnap hozzátartozója találta meg. A sértett a bántalmazás miatt súlyos májsérülést szenvedett, de halálát a vízbe fulladás okozta.
Egy rendőrrel is végezhettek
Feltételezhető az is, hogy egy rendőrt is megöltek a Hajógyári-sziget környékén. Az utolsó információ a Budapesti Rendőr-főkapitányság ifjúságvédelmi osztályán elsősorban kábítószeres ügyekkel foglalkozó nyomozóról az, hogy 1995. június 8-án reggel magához vette szolgálati fegyverét és iratait, majd elindult otthonról, és az Árpád híd felé vette az irányt. Szabó János zászlóst másfél hónappal később holtan emelték ki a Dunából. A helyszíni szemle során fulladásos halált állapítottak meg, azonban később kiderült, a zászlóst fejbe lőtték. Az akkori sajtóhírek szerint a legvalószínűbb, hogy kábítószeres ügyben ment a Hajógyári-szigetre, és drogkereskedők ölték meg. Mivel a rendőrök semmilyen nyomon nem tudtak elindulni, két éven belül, 1997-ben lezárták a nyomozást. Ez az ügy is Vizoviczki László letartóztatása után került ismét előtérbe, de a Központi Nyomozó Főügyészség tájékoztatása szerint náluk végül nem indult nyomozás. Pedig a rendőr egykori főnöke, Orosz István, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnszervezetek elleni osztályának volt vezetője is arról beszélt egy vele készült, néhány évvel ezelőtti interjúban, hogy az éjszaka császárának ügye felszínre hozhat olyan információkat, amelyek magyarázatot adhatnak a gyilkosságra, amelyben több szálat is vizsgáltak. Korábban annak is felmerült a gyanúja, hogy volt iskolatársa, az alvilágban jól ismert Ragyás Tóni sokat tudhatott a 26 éves rendőr megöléséről. Őt azonban erről már nem lehet megkérdezni, mivel 2003. augusztus 27-én a fekete sereg vezérének, Magyar Róbertnek az utasítására több lövéssel kivégezték.
Forrás: Magyar Idők, fotó: hetek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS