A Kucsár Attila-féle tizenkét évvel ezelőtti brókerbotrány egyik főszereplője volt Bodnár Zoltán, az SZDSZ egykori pénzmágusa, a Liberálisok mai “komoly ellenzéki” főpolgármester-jelöltje. A PestiSrácok.hu birtokába került a K&H-per során készült sok száz órányi dokumentumértékű videófelvétel azon részlete, amelyben az Állami Autópálya Kezelő akkori vezérigazgató-helyettese, mint tanú állítja: Bodnár Zoltán 2002. december 30-án, a munkaidő után arra utasította, hogy 13 milliárd forintot azonnal utaljon át a Kulcsár-féle K&H Equities számlájára.
DÉZSY ZOLTÁN – PestiSrácok.hu *
Egy kis időutazás: képzeljék el, 2002. december 30-át írunk. Mindenki a szilveszterre készül, így Hajdú László (a későbbi tanú) is, aki ekkor még az Állami Autópálya Kezelő Rt. gazdasági vezérigazgató-helyettese (HIBA: a 2002-es kormányváltást követő leváltási hullám csak hónapokkal később érte el, ha előbb rúgják ki, nincs miről tanúskodjon).
Tehát Hajdú úr békésen araszolgatott hazafelé a délutáni dugóban, amikor megszólalt a mobilja. A ma a Liberálisok fővárosi kingkongplakátjáról “A komoly ellenzéki” jelző fölül mosolygó Bodnár Zoltán hívta, aki akkoriban két bizalmi pozíciót is betöltött: egyszerre volt az Nemzeti Autópálya Rt. vezérigazgatója és az Állami Autópálya Kezelő Rt. elnöke. A dupla főnök azzal nyitotta a beszélgetést, hogy azonnal induljon vissza munkahelyére, mert át kell utalni a K&H Equitisnek sok-sok pénzt… Hogy pontosan mennyit? Szokatlanul sokat, és szokatlan volt az is, ahogy emelkedett a milliárdos összeg a telefonbeszélgetés során. Nézzük, hogyan történt mindez a bírósági tanúvallomás szerint!
Hosszú tárgyalási nap vége felé járt az idő, amikor a Markó utcai bíróság épületében újabb autópályás tanú lépett a mikrofon elé. Varga Zoltán tanácsvezető bíró megadta a kérdezés lehetőségét a VIII. rendű vádlott Bitvai Miklósnak. Az ÁAK Rt. volt vezérigazgatója számára nem volt mindegy, mit vall Hajdú László, hiszen a politikával összefonódva részvény-pilótajátékot játszó Kulcsár Attila, a K&H Equities üzletágvezető brókere az Állami Autópálya Kezelő pénzéből vásárolta fel a magyar műanyagipar gyöngyszemét, azaz a Pannonplastot. Bombabiztos állampapírok helyett részvényeket vett tehát a tőzsdén – noha erre nem volt engedélye. Bitvai Miklós a per során végig az ártatlanságát hangoztatta, elmondása szerint nem volt tudomása illegális tranzakciókról. De nézzük a 2008-as tárgyalást!
„Bitvai Miklós VIII. r. vádlott:
Mikor szólt a Bodnár, hogy még 5 mrd. fog érkezni az év végi záráskor?
Hajdú László tanú:
Bodnár Zoltán december 30-án hívott fel engem, autóvezetés közben, s akkor mondta, hogy a helyzet az, hogy még 5 mrd.-t át kéne utalni,… utána félbeszakították…, letette a telefont, majd visszahívott, hogy nem is ötöt, hanem tízet… megint félbeszították…, és a végén így jutottunk el 13-hoz. Úgy mellesleg jegyzem meg, hogy akkor László Csaba (2002-től pénzügyminiszter, a szerk.) szakította félbe kétszer.
A teremben ülők felszisszentek. Micsoda, a pénzügyminiszter is tudott az ügyletről? S mire volt ez a nagy sietség az év utolsó munkanapján, annak is délutánján? És hogy jött ki ez a matematika? Bitvainak egy pillanatra elakadt a szava, erre ő sem számított..
Varga Zoltán bíró: Ezt ő (értsd Bodnár – a szerk.) mondta?
Hajdú: Igen.
Bitvai Miklós: Még egyszer, nem értettem…
Hajdú: Azt mondta a Bodnár Zoltán, hogy bocsánat, most le kell tegyem a telefont, mert a másikon keres a László Csabi.”
Eddig a felvétel, mely Dézsy Zoltán rendező egyszer talán elkészülő dokumentumfilmjének részlete. A tanú az igazmondásra való bírói figyelmeztetés tudomásulvételével állította mindezt, vagyis hogy László Csaba személyesen utasította Bodnárt, mégpedig többször, mindig emelve a tétet, ötről tizenhárom milliárdig… Vajon hogy jött ki ez a szám László pénzügyminiszternél? Őt is utasították, s ha igen, akkor ki? Milyen magaslatokig érnek el a szálak, hiszen ennél már nincs sokkal magasabb döntési szint? Vagy mégis?
Hajdú tanúvallomása után összesűrűsödött a levegő a tárgyalóteremben. Az ekkor már negyedik éve tartó, az unalomba fúló perben történt valami! A tanút kérdező Bitvai Miklós rögtön kérte is jegyzőkönyvezni, hogy mindezt a tanú külön kérdés nélkül mondta el. Még ekkor is főnökeit védte, maga helyett…
Bodnár világéletében az SZDSZ pénzcsinálója volt
A tanúvallomás érzékeny pontra világított rá: a pénzügyi döntési mechanizmusra, melynek Bodnár Zoltán is részese és végrehajtója volt. A 2002-es kormányváltás után azonnal aktivizálódtak a pénzcsináló pártemberek. Bodnár is többször folytatott hosszabb megbeszélést Kulcsár Attilával, akit akkoriban pénzügyi zseniként tartottak számon. Vajon miről beszélgettek a Marriott Hotel diszkrét halljában? Olvasóink számára idézzük fel az ügyet, melyről sokan már azt sem tudják, hogy ügy-e még. Pedig az, tizenegy év után még mindig nincs első fokú ítélet!
Mint írtuk, a brókerbotrány egyik kulcskérdése a magyar műanyagipar gyöngyszeméért – a Pannonplastért – folytatott harc volt. A cég részvényeinek megvásárlásához azonban milliárdok kellettek. Ennyi szabadon mozgatható tőkéje Kulcsár Attilának a K&H Equities fekete- vagy fehérkasszájában sem volt, ehhez kellettek az állami sztrádapénzek. Azok a pénzek, amelyek a jövőben megépítendő autópályák és főutak területeinek megvásárlásához voltak félretéve – elméletileg. A Pannonplastot később óriási haszonnal adták volna tovább – megvolt már az orosz vevő is. A ügylet valóságos kiagyalóit máig nem ismerjük – a hatóságok a háttéremberek személyére nem derítettek fényt. Közben a hevenyészett vádirat nyomán olyanok is a vádlottak padjára kerültek, akik voltaképpen károsultjai voltak az ügynek, s „bűnük” az, hogy eltűnt a K&H-s befektetésük.
Bodnár Zoltán működése alatt született az a finanszírozási szerződés az NA Rt. és az ÁAK Rt. között, mely egyáltalán lehetővé tette ennek a bizonyos 13 milliárd forintnak átutalását – igaz szigorúan földterület-vásárlásra és informatikai fejlesztésre. Az nem tűnt fel senkinek, hogy ez az összeg jóval meghaladta azt, amire e célokhoz valóban szükség volt. Bonyolította a helyzetet, hogy Bodnár az egyik szerződő állami cégnél vezérigazgató, a másiknál pedig az igazgatóság elnöke volt. A pénz az Állami Autópálya Kezelő Rt.-től hamarosan továbbvándorolt a K&H Equitishez. Természetesen ebből nem lehetett volna a tőzsdézni, műanyagipari részvényeket vásárolni, ám megtörtént. Hajdú László 2004-ben tett rendőrségi tanúvallomásában elmondta, hogy 2003 nyarán Bodnár egy igazgatósági értekezleten – minden előzmény nélkül – felhívta az igazgatóság figyelmét arra, hogy az ÁAK Rt.-nek semmi köze sincs a Pannonplast-botrányokhoz.
Aztán kiderült, hogy mégis.
“Szar lehet belőle” – Bodnár beszélt “Gyurcsányival”…
Szakértők szerint Bodnár csak azért nem lett gyanúsított, mert valakik huszonnégynél húztak egy vonalat, hogy ennyi elég lesz… Mások szerint azért, mert az SZDSZ pénzügyi főembereként képtelenség bajba kerülni – a szocik úgyis elviszik a balhét. Bodnár kétszer tett tanúvallomást az ügyben, mindvégig magabiztosan vallotta: nincs köze a történethez.
Pedig Bodnár Zoltán ÁAK Rt. elnöksége alatt az állami cég elutalt 13+3 milliárd forintnyi közpénzt, teljesen indokolatlanul, egy brókercég számlájára. Persze, hogy zökkenőmentes legyen az adófizetők kontójára történő piramisjáték-építés (emlékezetes, az akkori kormányhoz közel álló körök hatalmasat kaszáltak a VIP-befektetéseikkel), a Medgyessy-kormány mindent megtett: 2002. december 27-én megjelent egy rendelet, mely lehetővé tette a brókercégek ügyfeleinek, hogy számláikról bármilyen számlára utalhassanak. (Korábban a pénzmosást megelőzendő az ügyfelek csak saját számlájukra utalhattak). Innentől kezdve szabad volt az út a K&H Equitis tranzakcióihoz.
Amikor összeverték a Pannonplast-ügyet fedobó Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét, és egyre inkább szorult a hurok a Medgyessy-kormány főembereinek nyaka körül, már a pénzügyminiszter, illetve egy bizonyos “Gyurcsányi” érintettségéről szóltak a hírek. És vastagon Bodnáréról is, csak a Fodor Gábor-féle Magyar Liberális Párt mai budapesti főpolgármester-jelöltjének zűrös múltja az eltelt tíz év során feledésbe merült. Idézzük fel a Magyar Nemzet az imént linkelt, 2004. szeptember 30-i cikkét!
“Szász Károly megveretését követően a Nemzetbiztonsági Hivatal megbízásából a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat lehallgatta a bróker telefonját, aki a botrány kirobbanását követően elképesztő mennyiségű hívást bonyolított. Úgy tudjuk, Kulcsár Attila Bitvaival is igen sűrűn egyeztetett ebben az időszakban. A birtokunkba került jegyzõkönyv szerint Bitvai és Kulcsár éppen azokról a papírokról beszél, amelyeket a rendőrséggel szeretnének elvitetni a PSZÁF elől a K&H Equitiestől.
Emlékezetes, Kulcsár Attila gyanúsítotti vallomásában közölte: Bácskai Jánosnak, a maffiaellenes központ vezetőjének a segítségét kérték ahhoz, hogy a brókercégnél lévő iratokért a rendőrség még a pénzügyi felügyelet munkatársai előtt érkezzen meg az Equitieshez. „Rendben van, jönnek reggel fél 8-kor” (mármint a rendõrök) – mondta a lehallgatási jegyzõkönyv szerint Kulcsár Attila Bitvainak.”
Az autópályacég vezetője ekkor mondta el a brókernek, hogy beszélt Bodnár Zoltánnal, az Állami Autópálya Kezelő Rt. vezetőjével, aki „Gyurcsányi” segítségét fogja kérni. Bodnár „szól Gyurcsányinak, hogy szar lehet belőle, mert a papírjaim nem egészen jók” – tájékoztatta Kulcsárt Bitvai. A papírokon az Állami Autópálya Kezelő Rt.-nek azokat az utalási megbízásait értette, amelyekkel több milliárd forint közpénz került a Kulcsár által működtetett rendszerbe. A szerződésekről mára egyértelműen kiderült, hogy azokat meghamisították.
Annak idején persze sok találgatás folyt arról, hogy az Altus-pénzekért aggódó Gyurcsányi és Gyurcsány Ferenc vajon azonos személy-e? A Magyar Nemzet fel is hívta az olvasók figyelmét, hogy régi titkosszolgálati trükk a lehallgatott beszélgetés leiratában “véletlenül” elírni egy nevet…
Emlékezetes, hogy a Bodnár-Kulcsár botrányban eltűnt autópálya milliárdokból azért nem lett még nagyobb botrány, mert a külföldi tulajdonú K&H elnézte, hogy brókere az egyik kiemelt ügyfelük, a Betonút Zrt. pénzéből kárpótolja a Bodnár-Kulcsár-bizniszben végül négymilliárd forinttal bennragadt Állami Autópálya Kezelőt.
László Csaba semmit sem tudott, Bodnár a választás után válaszol…
A PestiSrácok.hu természetesen megkereste a tanúvallomásban érintetteket is. László Csaba volt pénzügyminiszter minden kérdésünkre nemleges választ adott, tehát állította: nem adott utasítást Bodnárnak, telefonon sem, nem tudott az autópályapénzek szabálytalan felhasználásáról, s így értelemszerűen azzal sem tud mit kezdeni, hogyan lett az 5-ből 13 milliárd. Nem és nem. Hasonlóan jártunk Bodnár Zoltánnal is, aki azt írta, hogy október 12-e után szívesen áll rendelkezésre, ha még akkor aktuális lesz a megkeresés…
Addig is a Magyar Liberális Párt főpolgármester-jelöltje többértelműen mosolyog a giga-plakátokról Budapest legforgalmasabb pontjain. Teheti, hiszen nincs esélye győzelemre, így a pálya széléről nyugodtan építheti brandjét. Láthatólag nincsenek kampányfinanszírozási gondjai sem, hiszen hasonló nagyságú plakátokon utoljára Gyurcsány Ferenc szerepelt még 2006-ban. Vetélytársai közül egynek sem futotta arra, hogy egy Rákóczi úti ház homlokzatáról somolyogjon. Nem véletlenül érték támadások balról: a gyorsan múlt idővé vált Falus Ferenc pár hete arról beszélt, hogy a liberálisok „nagyon sok pénz felett rendelkeznek, aminek forrása nem ismert”… Természetesen Bodnár Zoltán tiltakozott, mondván, hogy költségvetésük körül minden rendben van…
(A vezető fotón Bodnár Zoltán főpolgármester-jelölt látható.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS