Cikksorozatban rántjuk le a leplet a Budapesti Corvinus Egyetem kirívóan pazarló gazdálkodásáról, működéséről. Az első részben fejétől bűzlik a hal alapon az intézmény két csúcsvezetőjének megdöbbentő és megmagyarázhatatlan esetét mutatjuk be, akik busás, milliós végkielégítéssel, közös megegyezéssel távoztak pozícióikból, majd az egyetem szinte azonnal visszafoglalkoztatta őket milliós fizetésért. A végkielégítéseket persze nem fizették vissza. Tuti üzlet. Nem csigázzuk tovább önöket, eláruljuk, a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi rektorának, Mészáros Tamásnak, és az intézmény korábbi gazdasági főigazgatójának, Gulyásné Turóczi Margitnak hizlalták fel a bankszámláját. Ők ketten összesen csaknem bruttó 29 millió forintos végkielégítést kaptak, majd néhány óra múlva újra a Corvinus alkalmazottai lettek. A PestiSrácok.hu úgy tudja, az egyetem gazdálkodását átvilágító Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentéstervezete szerint mindez kimeríti a hűtlen kezelés gyanúját.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Hűtlen kezelés,sikkasztás, csalás gyanúja vetül az egyébként jó hírű, a felvételizők körében népszerű, patinás magyar felsőoktatási intézményre, a Budapesti Corvinus Egyetemre – tudta meg a PestiSrácok.hu. Portálunk információi szerint ilyen büntetőjogi következményei lehetnek a Corvinus 2009 és 2012 közötti gazdálkodásának: az indokolatlan személyi kifizetéseknek, az egyetemet megillető követelés elengedésének, a hallgatókat megillető jegyzettámogatás jogtalan felhasználásának, a beszedett bevételek eltitkolásának és egy szponzor által megtérített költségek egyetem felé történő kiszámlázásának.
A PestiSrácok.hu cikksorozatban rántja le a leplet a Budapesti Corvinus Egyetem kirívóan pazarló gazdálkodásáról, működéséről. Az első részben, fejétől bűzlik a hal alapon az intézmény két csúcsvezetőjének megdöbbentő és megmagyarázhatatlan esetét mutatjuk be, akik busás, milliós végkielégítéssel, közös megegyezéssel távoztak pozícióikból, majd az egyetem szinte azonnal visszafoglalkoztatta őket milliós fizetésért. A végkielégítéseket persze nem fizették vissza. Információink szerint a Corvinus korábbi rektorának, Mészáros Tamásnak, és az intézmény korábbi gazdasági főigazgatójának, Gulyásné Turóczi Margitnak hizlalták fel a bankszámláját. Ők ketten összesen csaknem bruttó 29 millió forintos végkielégítést kaptak, majd néhány óra múlva újra a Corvinus alkalmazottai lettek.
Úgy tudjuk, annak ellenére, hogy az egyetem szabályzatai nem tartalmaznak semmilyen jogcímen járó kompenzációt a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszűnésére, a BCE 31,5 millió forintot fizetett ki olyanoknak, akiknek közös megegyezéssel szűnt meg a jogviszonyuk. A közalkalmazott így 2-8 havi egyéb juttatásban részesítette a BCE.
Egy napig volt munkanélküli…
Az egyetem korábbi gazdasági főigazgatójával, Gulyásné Turóczi Margittal szemben sem volt fukar, akinek 2012. március 31-i hatállyal, közös megegyezéssel szüntették meg a munkaviszonyát, miután a vezető nyugdíjazását kérte. A közös megegyezés azért is érdekes, mert a főigazgató 2008-as kinevezése alapján ebben az időpontban egyébként is megszűnt volna Gulyásné Turóczi Margit jogviszonya. A kilépésről szóló megállapodásban azt rögzítették, hogy a BCE egyéb juttatás címen hat havi átlagkeresetnek megfelelő összeget, azaz bruttó 13 millió 490 ezer forintot fizet ki. A megállapodást az egyetem részéről a korábbi rektor, Mészáros Tamás, mint a munkáltatói jogkör gyakorlója írta alá. Ezt követően a korábbi rektor, illetve a 2012. január 2-től kinevezett új rektor, Rostoványi Zsolt nem intézkedett a megüresedő gazdasági főigazgatói pozíció pályázati kiírásáról, a gazdasági főigazgatói poszt betöltéséről. A végkielégítés után ugyanis a gazdasági főigazgató ténylegesen nem távozott az intézménytől, hanem Rostoványi a jogviszony megszűnését követő munkanaptól, 2012. április 2-től – egy vasárnapot kihagyva – újra kinevezte határozatlan időre ügyvivő szakértőnek, valamint a gazdasági főigazgatói feladatok ellátásával is megbízta. A visszafoglalkoztatás után Gulyásné Turóczi Margit havi illetménye 1,5 millió forint lett, amely összeget havi 250 ezer forintos kereset-kiegészítéssel is megfejelte az egyetem.
A PestiSrácok.hu értesülései szerint a gazdasági főigazgató jogviszonyának megszűnésekor az egyetem a Gulyásné Turóczi Margitnak személyes használatra kiadott eszközöket sem vette vissza, feltehetően azért, mert tudták, hogy a vezető valójában nem távozik az intézménytől.
Áthelyezés, valótlan adat
A gazdasági főigazgató a visszafoglalkoztatást követően 2012. június 30-ig dolgozott az egyetemen, de a jogviszonya még ekkor sem szűnt meg, hanem a BCE és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) között 2012. június 21-én létrejött megállapodás értelmében átkerült az NKE állományába. A közalkalmazott áthelyezéséről szóló megállapodásban ráadásul azt is rögzítették, hogy Gulyásné Turóczi Margit jogviszonya a Budapesti Corvinus Egyetemmel 2007. április 10-től állt fenn, ami nem felelt meg a valóságnak, hiszen a korábbi gazdasági főigazgató jogviszonya 2012. március 31-én megszakadt, igaz, csak néhány órára.
8 havi bér egy összegben
Mészáros Tamás, az egyetem korábbi rektora is horribilis végkielégítéssel távozott a felsőoktatási intézménytől, hogy a következő munkanaptól egyetemi tanárként térjen vissza a Corvinusra milliós fizetésért. Mészáros Tamás rektorként 2004-től vezette az intézményt, megbízása 2011. december 31-én járt le. A korábbi rektornak 2012. január 6-i hatállyal szűnt meg a közalkalmazotti jogviszonya az egyetemen, Mészáros is nyugdíjazása miatt távozott. Az egyetemmel kötött egyezség az ő esetében is rögzítette, hogy a rektor egyéb juttatásban részesül. E juttatás 8 havi átlagkeresetének megfelelő összeg volt, azaz bruttó 15 millió 312 ezer forint kifizetését jelentette. Ebben az esetben is igaz, hogy sem egyetemi belső szabályzat, sem jogszabály alapján nem volt fizetési kötelezettsége az egyetemnek. A hab a tortán az, hogy a rektor közalkalmazotti jogviszonya valójában mindössze két napra szűnt meg. A Gazdaságtudományi Kar dékánja ugyanis még a jogviszonyának megszűnését megelőzően, egy 2012. január 6-i bélyegzővel ellátott megbízásban, 2012. január 9-i hatállyal bízta meg Mészáros Tamást a Vállalkozásfejlesztési Intézet szervezési, koordinálási feladataival havi 120 ezer forint kereset-kiegészítés ellenében. Január 9-től Mészáros egyetemi tanári kinevezést is kapott, potom 927 ezer forintos alapilletményért dolgozhatott, amely összeg az említett havi 120 ezer forinttal is kiegészült.
A PestiSrácok.hu úgy tudja, az egyetem gazdálkodását átvilágító Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentéstervezete szerint a visszafoglalkoztatások kimerítik a hűtlen kezelés gyanúját.
Kreatív könyvelés
Felettébb érdekes az is, hogy információink szerint az előírásokkal ellentétesen egyéb sajátos juttatásként könyvelte el az egyetem a nagy összegű utalásokat. Ezen jogcímbe ugyanakkor olyan kifizetések tartoznak, mint például az üzemi balesettel összefüggő kártérítés, betegszabadság, vagy a továbbtanulási támogatás. Értesüléseink szerint a Kehi vizsgálata alapján felmerül annak a lehetősége, hogy a két vezetőnek kifizetett összegeket azért könyvelte így az egyetem, hogy az adott személyek jövedelme ne haladja meg a törvényben felső korlátként előírt bérplafont. Az egyéb juttatás címszó alatti javadalmazás a vonatkozó jogszabályok és kormányhatározatok megkerülésének a szándékát is felveti.
A kifizetésekről ráadásul az egyetem annak ellenére sem tájékoztatta a fenntartót, hogy az Emberi Erőforrások Minisztérium gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára erre külön felhívta a figyelmét. Így a juttatások kifizetése kormányhatározatba ütközött, amellyel a kabinet felfüggesztette a jogszabály alapján járó juttatásokon kívüli kifizetéseket. A kiutalásokról a költségvetési felügyelő sem tudott, azokat ugyanis az egyetem nem nyújtotta be véleményezésre.
Kormányfői látogatások
Mészáros Tamás a rektori pozíció betöltése előtt a Gyurcsány-kormányok idején előbb az ÁPV Rt. elnöke, majd a Gyurcsány Ferenc által életre hívott Új Tulajdonosi Program tanácsadó testületének elnöke volt. Egyetemi vezetőként, az utolsó miniszterelnöki vendégszereplés is az egyetem falain belül zajlott, az eseménynek Gréczy Zsolt volt a moderátora.
A vezető kép 2006-ban készült, amikor a Corvinus egyetem vezetését gyalázó feliratok jelentek meg a Közgáz Fővám téri épületének főbejáratánál. Az ismeretlenek a””tolvaj, áruló mondjon le””, “”hol a pénz?”” és a “”korrupció”” feliratokkal a vezetőséget, köztük Mészáros Tamás rektort, Kővári Attila gazdasági főigazgatót és a hallgatói önkormányzat vezetőjét, Stróbl Pétert kritizálták.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS