A hétfői nap egyik legérdekesebb napirendi pontja a Hadházy Ákos mentelmi jogának felfüggesztéséről szóló szavazás volt. Egy rágalmazási ügy miatt vizsgálta a parlament illetékes bizottsága. A szavazáson a honatyák a bizottság döntésének megfelelően elutasították Hadházy mentelmi jogának felfüggesztését. A parlament őszi ülésszakának második ülése 13 órakor, a közelmúltban elhunyt Pongrácz József korábbi MDF-es országgyűlési képviselőről való megemlékezéssel, majd napirend előtti felszólalásokkal kezdődött, az ellenzéki padsorokban pedig azonnal el is gurult az a bizonyos krumpli. A napirend elfogadása után az interpellációk hangozhattak el mintegy másfél órában, amit szavazások követtek. Ezután következett a döntés a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet 2022. január 1-jéig meghosszabbításáról, amit a kabinet korábban azzal indokolt, hogy csak így lehet hatékony és gyors válaszokat adni a járvány okozta nehézségekre. Schmuck Erzsébetnek is sikerült hamar elgurítani a jakabinus krumplit, amikor kifejtette abbéli bánatát, hogy a nem ellenzéki irányítású média nem rajongja eléggé körbe az előválasztást, valamint az egyetértési versennyé fajult “jelölti vitát”. Arató Gergely pedig arról beszélt, hogy örülne, ha a jobboldaliak félnének Gyurcsánytól. A jakabinusok vezérkrumplija ismét elgurult a parlamentben, miután Rétvári Bence részletekbe menően ismertette, hogyan rabolták ki hazánkat a szocialista kormányok; Jakab Péter, mint az értetlen kisgyerek, tudomást sem vett erről, és a kormányt vádolta meg az egészségügy lerombolásával, valamint azzal, hogy nem támogatja a dolgozókat – vagyis azokkal a vádpontokkal, amelyeket éppen aktuális főnökének szegezhetne neki. Hadházy Ákos mentelmi jogának felfüggesztéséről is döntöttek, két ügyben is, mindkét esetben rágalmazás miatt. A honatyák 112 támogató, 25 ellenszavazat mellett elfogadták a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló javaslatot.
Tordai Bence egyből megadta az alaphangot napirend előtti felszólalásában demokráciaelméleti eszmefuttatásával. A Párbeszéd politikusa az előválasztással az ellenzéki előválasztást óriási sikerként állította be, kifejtve: valójában ők mutatják be a kormánytöbbségnek a demokrácia működését – azzal az előválasztással, ahol sok helyütt választási lehetőségük sincs a baloldali szimpatizánsoknak. Tordai azonban nem állt itt meg: örömét fejezte ki, hogy Grazban nyertek a helyi kommunisták, majd Mészáros Lőrinc esküvőjéről is szót ejtett, kritizálva, hogy ott nemzetközileg ismert előadók is fel merészeltek lépni, amiért a pár még (magánvagyonából) fizetni is merészelt.
Válaszában Orbán Balázs kifejtette: egyetért Tordaival abban, hogy ha az emberek véleményt alkotnak politikai kérdésben, az jó dolog. Hozzátette: a kormány az elmúlt 11 évben ezért indított több olyan programot is, ahol az emberek kifejthetik véleményüket. Javasolta: ahelyett, hogy az ellenzék elhallgatja ezeket a kezdeményezéseket, inkább zárkózzon fel hozzájuk. Orbán megjegyezte: a híres baloldali véleményszabadságnak a hétvégén is láthattuk példáját, amikor Gyurcsány Ferenc vöröslő fejjel ordított egy őt kritizáló civillel. Orbán Balázs gratulált továbbá Tordainak, amiért olyan alacsonyra süllyedt, hogy a kommunista győzelmeknek örül. Mint fogalmazott:
ha én itt, a Parlamentben azt mondom, hogy Ön egy kommunista, kikéri magának. Most azonban megelőzve engem, elmondta magáról, hogy Ön egy büszke kommunista.
A bujdosó Karácsony és a menekülő Gyurcsány-klán a példakép
Schmuck Erzsébetnek is sikerült hamar elgurítani a jakabinus krumplit, amikor kifejtette abbéli bánatát, hogy a nem ellenzéki irányítású média nem rajongja eléggé körbe az előválasztást, valamint az egyetértési versennyé fajult “jelölti vitát”. Hozzátette: valójában ezek a viták a nyilvánosság fórumai – még akkor is, ha éppen ezen “viták” szereplői azok, akik nem hajlandóak újságírói kérdésekre válaszolni.
Válaszában Rétvári Bence kifejtette: ironikus, hogy a háttéralkuk során előre elrendezett előválasztást citálja Schmuck, mint az átláthatóság mintaképét. A parlamenti államtitkár idézett egy belső, baloldali fórumon írt üzenetet, amelyben arról írtak: kínos, hogy az ellenzék azt hazudja, hogy megtámadták az ellenzéki előválasztás rendszerét. Az ellenzék elszámoltatásról szóló fenyegetéseit is felidézte Rétvári, aki felidézett egy, a héten tartott megemlékezést, ahol a munkatáborokba elhurcoltakra emlékeztek, kifejtve: annak idején a kommunisták is földönfutóvá tétellel fenyegetőztek.
Arató: DK-s politikusként örülök, hogy félnek Gyurcsány Ferenctől
Arató Gergely – végighallgatva az elszámoltatásról és földönfutóvá tételről, valamint a kommunista ámokfutásról szóló felszólalást – kifejtette: DK-s politikusként örül, hogyha a fideszesek félnek Gyurcsány Ferenctől. Arató ezután felmondta a kötelező leckét DK-Klára programjából, amelynek ezúttal a női jogok álltak középpontjában.
Válaszában Dömötör Csaba felidézte: az édesanyák szja-visszatérítést kapnak, a soha nem látott foglalkoztatási ráta pedig a nők érdekeit is szolgálja. Emellett aláhúzta: a magyar kormány erkölcsileg is támogatja a nők egyenjogúságát. Arató fenyegetőzésére válaszolva pedig kifejtette: az ilyesfajta fenyegetőzésekből lettek a szemkilövetések.
Jakab Péter fórumain embereket fojtogatnak, Fekete-Győr András pedig szerkesztőségbe tört be, valamint füstgránátot dobott a rendőrökre
– emlékeztetett Dömötör arra, hogy a többi párt sem különb Gyurcsányéktól.
Ilyen a baloldali kormányzás
Tóth Bertalan, az MSZP elnöke napirend előtt arról beszélt: rendkívül boldog, hogy Németországban a szocdemek érték el a legnagyobb támogatást, amelynek kapcsán azt az elszólást is megengedte magának, hogy
Európának az lenne jó, ha Magyarországnak baloldali kormánya lenne.
Válaszában Rétvári Bence kifejtette: nem érti, miért külföldről várják a szocialisták, hogy hatalomra kerüljenek, ha már maguktól képtelenek választást nyerni. Megjegyezte: ha a baloldal külföldről várja a segítséget, akkor nyilvánvalóan a külföldi érdekek kiszolgálásán dolgozik, ahogy tette ezt korábban is. Felidézte: a baloldal csak milliomosokat juttatott hatalomra, akik aztán tizenötször emeltek rezsit, alattuk 12 százalékra emelkedett a munkanélküliség és 1200 milliárdra az önkormányzati adósság.
Ez lenne a baloldali program?
– tette fel a költői kérdést Rétvári Bence.
A régi rendszer kádereivel váltana rendszert Jakab
A jakabinusok vezérkrumplija ismét elgurult a parlamentben, miután Rétvári Bence részletekbe menően ismertette, hogyan rabolták ki hazánkat a szocialista kormányok; Jakab Péter, mint az értetlen kisgyerek, tudomást sem vett erről, és a kormányt vádolta meg az egészségügy lerombolásával, valamint azzal, hogy nem támogatja a dolgozókat – vagyis azokkal a vádpontokkal, amelyeket éppen aktuális főnökének szegezhetne neki.
Válaszában Dömötör Csaba aláhúzta: a Jobbik önként feladta magát Gyurcsányéknak, ezért nem tiltakozik nála. Hozzátette: Jakabék
aláírtak a DK-hoz és a legaktívabb csoport lettek ott. Most pedig még Miskolcra is el kell mennie, DK-s jelöltet támogatni.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint az ellenzék 2006-ban már megmutatta, milyen az, amikor a baloldali erőszakosság hatalommal párosul, és aláhúzta: biztosan nem fogják hagyni, hogy ezt még egyszer megtegyék. Dömötör Csaba az Országgyűlés hétfői ülésén hangsúlyozta: ami “az előválasztásnak nevezett színjátékot illeti”, az elmúlt napok világosan megmutatták, hogy mire lehet az ellenzéktől számítani.
Egy debreceni fórumon volt egy állampolgár, aki nem csinált titkot abból, hogy nem támogatója Gyurcsány Ferencnek, erre ő odament és elkezdte fenyegetni; azt mondta, nagyon gyorsan fogja be a száját. Ez lenne az európai stílus, amelyet az ellenzék követel?
– tette fel a kérdést. Úgy vélte, Gyurcsány mondata mindent elmond arról, hogy az ellenzék hogyan áll azokhoz, akik másként képzelik el Magyarország jövőjét, mint ők.
Mindent elmond arról, hogy 15 év ide vagy oda, a baloldal erőszakossága semmit, de semmit nem változott. Ez az a hozzáállás, ez az a típusú fenyegetőzés, amely miatt voltak a szemkilövetések 2006-ban. Ez az a hozzáállás, amely miatt a parlamentben is egyre erőszakosabban lépnek fel az ellenzék részéről a velük egyet nem értőkkel
– tette hozzá. Közölte: bárcsak elmondhatnák, hogy a többi baloldali párt nem ilyen, de azt látni, hogy “Jakab Péter fórumán embert fojtogatnak, a Momentum újságírókat tiltana el – az elnöke füstgránátot dob a rendőrökre –, az MSZP elnöke kirúgással fenyeget közalkalmazottakat”.
Ehhez képest Karácsony Gergely “virágszálpolitikát folytat” azzal, hogy csak az alkotmányos rend ellen beszél Magyarországon
– vélekedett. Dömötör Csaba szerint, ha az ellenzéki képviselők az ország házában így viselkednek, akkor azt üzenik, hogy mindenki viselkedhet így az országban.
Ha a sportban igaz az az állítás, hogy az erőszak nem pálya, akkor a közéletben, a politikában kétszeresen igaz
– mondta.
Az év végéig marad a rendkívüli jogrend
A honatyák 112 támogató, 25 ellenszavazat mellett elfogadták a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló javaslatot. A döntés értelmében a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetet 2022. január 1-jéig meghosszabbítják, amit a kabinet korábban azzal indokolt, hogy csak így lehet hatékony és gyors válaszokat adni a járvány okozta nehézségekre. A kormány jelezte ugyanakkor, hogy a veszélyhelyzet a jövő évi határidő előtt is megszűnhet, ha azt a járványhelyzet lehetővé teszi.
Nem függesztik fel Hadházy mentelmi jogát
Hargitai János, a mentelmi bizottság elnöke ismertette Hadházy Ákos ügyét, amelyből kiderült: az Egri Járásbíróságon indult magánvádas eljárás egy rágalmazási ügyben. Egy környékbeli vállalkozóval, illetve az általa üzemeltetett vállalkozás kapcsán tett megjegyzéseket a most éppen momentumos politikus. Hargitai szerint Hadházy a vállalkozóval és a vállalkozásával összefüggésben úgy fogalmazott:
- sokmilliárdos csalás;
- elcsalt uniós pénzek;
- rablás.
Hargitai ismertette: a bizottság az ügy megvizsgálását követően úgy döntött, hogy indokolatlan lenne Hadházy mentelmi jogát felfüggeszteni. Hadházy válaszában ugyanakkor kifejezetten kérte mentelmi jogának felfüggesztését, kifejtve: provokációnak, kommunikációs trükknek tartja az ellene indított eljárást. A szavazáson a honatyák a bizottság döntésének megfelelően elutasították Hadházy mentelmi jogának felfüggesztését.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS