Az ismert volt, hogy feszült a hangulat a Magyar Tenisz Szövetség körül, hiszen tulajdonképpen a kettészakadás jeleit mutatja, és a két frakció egyre élesebb küzdelmet folytat egymással. Az egyik oldalon Szűcs Lajos elnök és az őt támogató tagszervezetek állnak, velük szemben pedig a magukat Tiszta Tenisz Mozgalomnak nevező formáció sorakozott fel. Úgy tűnt, egyre többen csatlakoznak utóbbiakhoz, de a többség egyelőre az elnök mögött áll. A rendkívüli közgyűlést Békéscsabán rendezték meg, melyet sokan furcsának találtak, és az elnökség rosszindulatának tudták be, akik ezt természetesen cáfolták. Az viszont tényleg látványos volt, hogy már a regisztrációnál rendkívül paprikás volt a hangulat; többen azt suttogták, hogy olyan szavazók érkeztek, akik valójában nem is vehetnének részt a közgyűlésen, mert már megszűnt klubok által delegált tagokról van szó. Éles és harsány viták zajlottak a felek között már a beléptetésnél, sokféle pletyka borzolta a kedélyeket; egy laikus nem így képzelte el a teniszesek közgyűlését. Stábunk is próbált a sorban álló delegáltaktól információt szerezni, de érdekes módon többször agresszív elutasításban volt részünk, provokátornak neveztek minket, holott csak meg akartuk érteni a helyzetet. Bajban lévő focicsapatoknál szokott ilyen viharos hangulat lenni egy-egy szurkolói ankéton, itt azonban elvileg egy “úri” sportág képviselőit láthattuk. De vajon mi ennek a kemény szembenállásnak az oka, és kinek lehet igaza? Az egyre több szimpatizánst szerző Tiszta Tenisz Mozgalomnak, vagy a szövetség jelenlegi vezetésének és az őket támogatóknak? Nézzék meg videónkat!
A fogadtatás tehát nem volt túl baráti, később pedig a szövetség egyik alkalmazottja nem akarta engedni, hogy forgassunk az előtérben; végül hallgatólagos tűzszünet jött létre és a PestiSrácok.hu nem hagyta el a helyszínt. Jött azonban az újabb meglepetés, hiszen a közgyűlés megkezdésekor operatőrünkkel együtt kitessékeltek a teremből, azzal az indokkal, hogy a média helye az emeleten van. Mindez azért volt furcsa, mert lent mégis vehette kamerás stáb élőben a közgyűlést, mi azonban kiszorultunk valamiféle kettős mérce alapján. Ennek okát azóta sem tudjuk, hiszen csupán a dolgunkat végeztük, mégis gyanakvó rosszindulattal fogadtak minket többen is, és nehezítették a munkánkat.
A közgyűlés kezdetekor a vihar előtti csönd érzete ült a termen, ez a vihar pedig gyorsabban lecsapott, mint vártuk. A Tiszta Tenisz Mozgalom képviselői kérdéseket tettek fel az elnökségnek, elsősorban a 707 millió forintos tartozás körülményeit firtatva. Olyan ismert emberek szólaltak fel, mint Sávolt Attila, Kapros Anikó, tehát nem a teniszhez sündörgő haszonlesőkről beszélhetünk; aki ismeri a magyar teniszsportot, az tudja, hogy kikről van szó. Kérdéseik lényege egyértelműen az volt, hogy nem tudnak elfogadni egy olyan beszámolót, amelyben nem kapnak válaszokat a kérdéseikre, arra, hogy mi a helyzet a 707 millió forintos tartozással; ha tényleg létezik a tartozás, akkor vajon miből fizetik ki, valamint az sem volt világos a felszólalók számára, hogy készült-e könyvvizsgálói jelentés.
Szálka volt a Tiszta Tenisz Mozgalom szemében az infrastrukturális fejlesztésre kapott keretösszeg elosztásának módja is; többen homályosnak tartották az erről szóló információkat. Nem láttak ugyanis kimutatásokat, valamint 2,7 milliárd forintos összegről beszéltek, ezért kíváncsiak lettek voltak arra, hogy valóban ennyi volt-e a keretösszeg, és ha igen, akkor ebből vajon mennyi került tényleges kiosztásra a klubok számára?
Sokat tehát nem kellett várni a többször személyeskedésbe is torkolló vitára, ahol a jól elkülönülő két tábor harsányan fejezte ki tetszését és nemtetszését egyaránt. Nagy tapsokat kaptak a felszólalók, az egyik fél a napirendet kívánta befejezni, a Tiszta Tenisz képviselői pedig továbbra is válaszokat vártak.
Richter Attila főtitkár a vita lezárását követően válaszában kifejtette, hogy a 707 millió forintos tartozás nem érinti a 2019-es költségvetést; elmondta azt is, hogy a tartozás csak az egyik oldal, a bevételi rész kiegyenlíti a tartozást, és így csupán 4 millió forintos mínuszt könyvelhetett el a szövetség. Felmerült a vitában egy komoly vád is, ugyanis a siófoki teniszklub állítólag 250 millió forintos támogatást kapott, azonban a klub tulajdonképpen évek óta nem rendelkezik pályával, nem működik. Ezzel kapcsolatban Richter úgy vélekedett, hogy a siófoki klub tudomása szerint működik, de ennek majd utána kell nézni. (Egyik riportalanyunk azonban a közgyűlést követő interjúnkban a főtitkár állítását cáfolta.)
A hangulat nem egyszerűen viharos volt: láthatóan hihetetlen indulatok szunnyadtak a mélyben, melyek nyilvánvalóan már korábban kialakultak. A helyzetet igen jól világította meg Szűcs Lajos, a szövetség elnökének vészjósló fenyegetése, melyben azt mondta, hogy büntetőfeljelentésekkel és helyreigazítási perekkel hálálja meg a Tiszta Tenisz Mozgalom vádjait, akik a múltkori közgyűléshez hasonlóan most is kivonultak a teremből a szavazás előtt.
Néhány képviselőjük azonban bent maradt, mint Sávolt Attila és Markovits László, korábbi teniszező, a Vasas SC elnöke, aki szerint nem elegendőek azok a válaszok, amelyeket kaptak a szövetségtől; állítása szerint nincs elég információjuk a beszámoló elfogadásához és ahhoz, hogy tovább tudjanak lépni. Markovits békülékeny hangot ütött meg; elmondta, hogy partneri viszonyt vár el, azonban csupán féligazságok, csúsztatások hangzottak el a szövetség részéről, véleménye szerint pedig sokkal transzparensebben kell működtetni egy sportszervezetet. Végül kijelentette, hogy addig nem támogatják a működést, amíg ez a helyzet nem változik.
A költségvetést végül a bent maradók elfogadták, a béke azonban nem tért vissza a teniszesek közé, pedig a magyar teniszsportnak ez az állapot árt a legtöbbet. A közgyűlést követően többekkel készítettünk interjút: a rendkívül felháborodott Tiszta Teniszesek elképesztőnek tartották a szövetség hozzáállását, lépéseit, a határozatképességgel való csiki-csukizást, a Békéscsabára leszervezett közgyűlést, és áldatlan állapotokról beszéltek. Richter Attila, a szövetség főtitkára is rendelkezésünkre állt, aki cáfolta a vádakat, a közgyűlés Békéscsabára való összehívását pedig azzal indokolta a PestiSrácok.hu stábjának, hogy az előző, budapesti közgyűlésen kivonult Tiszta Tenisz Mozgalom tagjai miatt rengeteg vidéki, dél-magyarországi tag fölöslegesen utazott a fővárosba, így most nekik kedveztek. A történetnek nyilvánvalóan nincs vége, az indulatok nem csitulnak. Ez a helyzet pedig csak a magyar tenisznek árt.
A videót készítette: Szabó Gergő és László Petra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS