Kórusban szidott magyarság, hanggránáttal megtámadott játékvezető, megütött Honvéd-játékos, a csapatok biztonságát garantálni nem képes román rendőrség – ha van igazság, az UEFA kizárja a CSU Craiovát a Honvéd ellen mérkőzés visszavágóján történt gyalázat miatt. A magyar csapat benyújtotta az óvást, várjuk az eredményt. A tulajdonos Mendelényi Dániel szerint a meccs után is provokálták a románok a magyarokat; ha nem maradnak higgadtak, meg is verik őket. Mendelényi példátlannak nevezte azt a magyargyűlöletet, amit tapasztalt, amihez a román klub nem csupán asszisztált, de fűtött is.
Egy magyar-román párharc mindig túlfűtött, ez nyilván így is marad. Az viszont egészen elképesztő, ami a CSU Craiova–Honvéd meccs hosszabbításában történt. Az Európa Liga-selejtező visszavágója – az első meccshez hasonlóan – gólnélküli döntetlenre állt, amikor egy kakaskodás után előbb megütötték a kispesti csapat hátvédjét, Batik Bencét, majd egy hanggránáttal célzottan a játékvezetőt próbálták „kicsinálni”. A hanggránát a bíró közelében felrobbant, akit ápolni kellett, és végül is nem ő, hanem a negyedik játékvezető vezette le a meccset, majd a tizenegyespárbajt. A meccset a hanggránát bedobása és a bíró sérülése után le kellett volna fújni, az eredmény 3–0 a Honvéd számára, jöhet a görög ellenfél a következő fordulóban. Persze nem ez történt.
Miután a hírek szerint a román csendőrség nem vállalta a kockázatot (!), minden úgy folytatódott, mintha semmi sem történt volna. Mintha nem lettek volna életveszélyben a meccs résztvevői. Mintha lehetne egy ilyen eset után, ilyen félelmetes hangulatban büntetőt rúgni. Mintha lett volna esélye a Honvédnak.
Nem meglepő, hogy a Honvéd a mérkőzés után megóvta a meccset. „Félelemben nem lehet játszani, Craiovában pedig támadás érte a futballvilágot – írta közleményében a klub. A támadást követően 30 percig állt a játék, a közjáték után pedig a bíró jelezte, nem tudja folytatni a mérkőzést. A kényszerszünet alatt egyeztetett az UEFA delegátusa, a játékvezetők, a klubok képviselői és a rendőrség, amely során a rendőrség példátlan módon azt közölte: amennyiben félbeszakítják a mérkőzést, akkor nem tudják garantálni a jelenlévők biztonságát – az UEFA delegátus pedig végül a bírócsere és a folytatás mellett döntött. Véleményünk szerint azonban félbe kellett volna szakítani a mérkőzést, hiszen a helyi klub, a rendezők és a rendőrök képtelenek voltak garantálni a játékosok és bírók biztonságát. A mérkőzés során a román csapat szurkolói folyamatosan különböző tárgyakkal (öngyújtó, érmék, csavarok) dobáltak a játékosokat, köpködték a melegítő cserejátékosainkat, így labdarúgóinknak folyamatos félelemben kellett futballozniuk.
A történtek után szabályellenes volt, hogy folytatódott a mérkőzés, amely ellentétes az UEFA rendelkezéseivel. A stadionban súlyos rendezési hiányosságokkal szembesültünk, továbbá a román drukkerek Trianonra utaló molinókat is feszítettek ki, amely sértő és megalázó a számunkra. A Budapest Honvéd a fentiek okán megóvja a meccset, minden lehetséges fórumon (UEFA, MLSZ) tiltakozunk a történtek miatt, s bízunk benne, hogy az UEFA döntése bizonyítja, hogy a szervezet valóban komolyan gondolja az erőszakos cselekmények és a szélsőségek ellen határozott fellépést.
Craiovában nemcsak a Honvédot, vagy a magyar labdarúgást, hanem az egész futballvilágot érte támadás, félelemben ugyanis nem lehet szurkolni és játszani sem. Ráadásul a román drukkerek a találkozó előtti éjszaka megtámadták a magyar szurkolókat, csapatunk szállodájánál pedig az éjszaka folyamán hanggránátokat robbantottak. Örömteli, hogy más magyar klubok is felajánlották a segítségüket, a magyar futballtársadalom egységes ebben az ügyben, s bízunk benne, hogy korrekt döntés születik, amely szinkronban van a futballszerető világ szlogenjével: >A gyűlölet nem pálya!<”.
Mendelényi: Csak rajtunk múlt, hogy nem vertek meg minket
A tulajdonos Mendelényi Dániel is példásan kemény, határozott nyilatkozatot adott a klub honlapjának. „Onnan kezdeném, hogy már a mérkőzés előtt elkezdődött a gyalázkodás, nagyon mély gyűlölet és félelemkeltés, amit példátlanak tartunk. Nemcsak Magyarországon, hanem a nemzetközi futballban is. A mérkőzés előtti éjszaka megtámadták a szurkolóinkat, valamint a csapat szállodáját, amelyet az éjszaka közepén hanggránátokkal dobáltak meg a román „drukkerek”. Ami pedig a pályán zajlott, az ezen is túlmegy. A szurkolók akkor is fütyültek, amikor egy súlyosan sérült játékost vittek le a pályáról, ilyesfajta sportszerűtlenséggel nem találkoztam még. Ez a megyei bajnokságok legalja, amit Craiovában tapasztaltunk. Köpködték és dobálták a cserejátékosokat, amihez a biztonsági szolgálat is asszisztált. Förtelmes volt. Ami a mérkőzés végét illeti, az maga a komédia. Az öltözőfolyosó kijáratánál a Craiova egyik vezetője cukkolta a játékosainkat, és próbált verekedést provokálni. Mindezt úgy, hogy néhány másodperccel később több tucat biztonsági ember jelenik meg, akik a mieinket veszik körbe. Csak a mi higgadtságunkon és a velünk utazó biztonsági embereken múlott, hogy nem vertek meg minket”
– mondta Mendelényi Dániel.
Szabó Zsolt ex-játékvezető pénteken az M1 aktuális csatornán arról beszélt: számára az volt a legfurcsább, hogy az illetékesek nem követték az UEFA-protokollt, amely szerint ilyen esetben esetben semleges, nyugodt helyen – például az UEFA-ellenőr számára biztosított szobában – kell megtárgyalni, folytathatják-e a mérkőzést. Ezzel szemben Romániában a pálya szélén tanácskoztak, miközben a nézőtéren több, mint húszezer szurkoló fütyült. Szabó Zsolt elmondta: ez olyan nyomást helyezhetett a döntéshozókra, amely alapvetően megkérdőjelezi a döntés semlegességét és átgondoltságát. Szabó úgy fogalmazott: nem lepné meg, ha az UEFA kizárná a Craiovát, ellenkező esetben a szervezet legalizálná az ehhez hasonló nézőtéri viselkedést, ami ellen például a Magyar Labdarúgó Szövetség vezetői évek óta hatékonyan harcolnak.
Nem mellékesen jegyezzük meg, hogy Csányi Sándor az UEFA alelnöke. Ebben is bízhatunk, így talán nem lehet lesöpörni a magyar csapat érveit az asztalról.
Az ügyről egyébként a külföldi lapok jelentős része is beszámolt, tárgyszerűen. A Daily Mail cikkében megjegyzik, hogy a meccset annak ellenére is folytatták, hogy az ellen a Honvéd edzője tiltakozott.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS