Jól megfogtuk a másikat, mondhatni, tetten értük, hiszen egyszerre akarnak tűzszünetet Gázában és kívánják a háború folytatását Ukrajnában. Meg fordítva. Hideget és meleget nem lehet egyszerre fújni. És akkor hol van a morál, a humanizmus, illetve a következetesség? Hát az a kő alatt bújnak meg ezek a fogalmak, amire az van ráírva, hogy a világ összetettebb és bonyolultabb, mint amit a napi két perc hisztériába bele lehet szorítani.
Kezdjük ott, hogy létezik egy olyan fogalom is, hogy önérdek. És most nem a marxisták gazdasági önérdekéről van szó, amit a proletár felismer, aztán önfeledten nekiáll kirázni sarkából a világot, hanem a nemzetállamok önérdekéről. Magyarországról nézve Izrael messze van, Ukrajna pedig közel, ezért a szimpátiát, a morált, továbbá a humanizmust félretéve az egyik háború közvetlenül érint minket, a másik pedig nem. Persze, ez nem ennyire egyszerű, de bonyolítva is ugyanerre jutunk.
Mind Ukrajnához, mind Izraelhez sokkal több közünk van, mint az magától értetődő lenne, a mindenféle, mindenki előtt ismert történelmi habzások nyomán. Rengeteg magyar állampolgár és még több magyar származású (nemzetiségű) él úgy Kárpátalján, mint Izraelben; köztük rokonok, barátok, ismerősök stb. Így adná magát, hogy már csak az ő biztonságuk miatt is legyen béke, ám van egy hatalmas különbség. Izrael tényleg a létezéséért harcol nap mint nap, Ukrajna meg a fene tudja, miért. (Tudom, a NATO-csatlakozásért, az közös értékekért és a nyugati integrációért; ezekért közismerten szeretnek meghalni az emberek.) És míg Ukrajna belső ellenségként, de minimum nemzetbiztonsági kockázatként kezeli a magyar állampolgárokat, addig Izrael nem. Ennyit a morálról és a szimpátiáról.
Ennél sokkal fontosabb kérdés, hogy mi Magyarország érdeke?
Elsősorban az, hogy ne fenyegessenek minket. Izraelben még harmadvonalas politikusok sem nyilatkoznak olyasmit, hogy amint végeznek az aktuális ellenségükkel, majd jól megmutatják nekünk is, mitől megy a villamos. Például sem Icik Kohen tábornok nem ábrándozik olyasmiről, hogy két óra alatt eljut a Balatonig, sem Jichák Hercog államelnök nem szorgalmazza, hogy Magyarországot rúgják ki a NATO-ból, az EU-ból és fegyelmező jelleggel tegyék tönkre gazdaságilag. Ugyanez a távolságtartó kedvesség nem figyelhető meg az ukrán vezetők részéről.Breszt régió, 2022. március 7.
Másodsorban az, hogy nyugodtan kereskedhessünk az oroszokkal, mert amíg nincs vége a háborúnak, az egyre körülményesebb és drágább. Nemcsak a zsebünkből kivett, kötelezően rubelre átváltott forintokat számolva, hanem az úgynevezett nemzetközi közvélemény hipokrita homlokráncolgatásai miatt is. Alapvető gazdasági önérdekünk ugyanis az volna, hogy Oroszország térjen vissza a számunkra kedves szerepéhez, vagyis legyen egy hatalmas benzinkút atomfegyverekkel. Lehessen tőle uránt, kőolajat meg gázt vásárolni olcsón, cserébe ők meg – tufa módon – mindenféle olyan terméket, ami nem nyersanyag és legalább három munkafázist igényel, Európából vásároljon.
Izraellel kapcsolatban nem ennyire egyértelműek a gazdasági érdekeink. Oké, ha a jemeniek tovább bolondoznak, esetleg Iránban is előkerül a perzsapillanat, akkor kukázhatjuk a közel-keleti gázt és olajat, de azt mi amúgy is kényszerből vásároljuk. Elég egy kis balhé a Hormuzi-szorosban, és a fél világ megnyekken arábiai gáz és olaj nélkül, ami ránk is komoly hatással lesz. De cserébe jut egy kis káröröm sebtapaszként, mert a Nyugat azt kapja, amit nekünk szántak az orosz embargóval.
Egy kis fázás meg éhezés nem nagy ár azért, hogy jó emberek lehessetek, ugye, kedves nyugati elvtárspajtások?
De ami még fontosabb, hogy míg Ukrajna egy kis-Oroszország, egy korrupt és ellenséges latorállam, amivel képtelenség két értelmes szót váltani, addig Izrael egy csipetnyi (régivágású) Európa a Közel-Keleten. Egy őrtorony, ami ha leomlik, akkor az arab világ elkezdhet végre a térképen Európa felé nézelődni. Ukrajna esetében ez csak sok-sok áttétellel igaz, ha győzelmet aratnak az oroszok, akkor jöhet az évtizedeken át tartó emésztés ilyenkor szokásos folyamata. És mint az közismert, Oroszországnak nagy az étvágya, de rossz a gyomra. Birodalom(vissza)építő vágyaik pedig Közép-Ázsia meg a Kaukázus felé mutatnak, nem Európára. Vagyis egy kivérzett és olcsó Oroszország egész pofás opció, nem mindegy, hogy keresleti vagy kínálati piacot találunk keleten.
Izraelnek viszont győznie kell, ők biztosítják a minimális befolyásunkat a közel-keleti ügyekre, benne a Vörös-tengerre. Ha Izrael nincs, akkor az amerikai jelenlét is megszűnik, elvégre miért lenne érdeke az amúgy izolacionalizmusra hajlamos amerikaiaknak rendet tartani arrafelé. Csak az evangéliumi keresztények romantikus Izrael-képe és a lassan elpárolgó olajdollárok miatt vannak ott. Ukrajnában meg ők sem tudják, hogy mit keresnek.
Mi még megtehetjük, hogy az érdekeinket követjük, szemben a woke-elmebetegeknek és a muszlim világból érkezett tömegeknek kiszolgáltatott Nyugat-Európával szemben. Ha meg megtehetjük, akkor miért moralizálunk és okoskodunk, ahelyett, hogy követnénk azokat? Ukrajnába legyen béke, Izraelben meg „Hajrá hadsereg!”
Vezető kép: Breszt régió, 2022. március 7. A BelTa fehérorosz állami hírügynökség által közreadott kép a harmadik béketárgyalás helyszínéről a fehérorosz-lengyel határnál, a fehéroroszországi Breszt régióban fekvő, meg nem nevezett helyszínen 2022. március 7-én. MTI/EPA/BELTA/Maxim Guchek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS