Jogsértő döntések sorozatára hívta fel a figyelmet a Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatói képviselete, akik szerint az állami ösztöndíjas hallgatók közül 2016-ban több hallgató jogtalanul lett önköltséges képzésre átsorolva. A BGE Hallgatói Önkormányzatának (HÖK) vezetője és a HÖOK elnöke közös levélben tiltakozott az eljárás ellen, mivel eddig hiába kérték az intézmény vezetőségét a hallgatók helyzetének rendezésében.
Kiss Viktor, a BGE Hallgatói Önkormányzatának elnöke szeptember óta próbálja békésen rendezni a helyzetet, azonban az intézmény csak részben, illetve látszatmegoldások szintjén kezeli a helyzetet, érdemi megoldásra nem nyitott, sőt utóbb már a belső szabályok megsértését sem ismerte el. A kialakult helyzetre tekintettel a HÖOK és a BGE HÖK közös levélben hívta fel az intézményt a jogsértések orvoslására, ezzel együtt pedig ennek elmaradása esetére kilátásba helyezték, hogy az ügyben az EMMI és az Alapvető Jogok Biztosának eljárását fogják kezdeményezni – írták az MTI-hez eljuttatott közleményükben. A HÖOK a Hallgatók Ügyvédje Program keretében ügyvéd és felsőoktatásban jártas szakértők bevonásával vizsgálta meg a BGE HÖK jelzését, majd egy ügyvéd által jegyzett állásfoglalásban hívta fel a BGE vezetőinek figyelmét a jogsértő eljárásokra. Az intézmény részben elismerte a szabályok téves alkalmazását, viszont a szabályzatellenes döntéseket csak a jogorvoslatot benyújtó hallgatóknál módosították.
Mindig a pénz miatt van balhé az egyetemen
Leginkább a kifizetésekkel, hallgatói ösztöndíjakkal kapcsolatban merült fel többször bűncselekmény gyanúja a Budapesti Gazdasági Egyetemen, ahol tavaly például a hallgatói ösztöndíjak miatt robbant ki balhé, amit szintén a HÖK vett észre. Akkor a gyanú szerint 34 személy között 20 millió forintot osztottak szét ösztöndíj jogcímén. Csakhogy a jutalmazottak közül senki nem volt az intézmény hallgatója. A rendőrség hűtlen kezelés miatt nyomoz az ügyben.
Költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást indított a NAV bűnügyi igazgatósága, miután felvetődött a gyanú, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetemen 2008-2013 között 34 olyan személynek is folyósítottak közéleti ösztöndíjat, akik nem álltak hallgatói jogviszonyban az intézménnyel. A feljelentést a külkereskedelmi kar dékáni hivatalának korábbi vezetője tette, akit tavaly rendkívüli felmentéssel bocsátottak el az intézményből szerinte az ösztöndíj-botrány miatt. Az egyetem rektora ugyanakkor azt állítja: nem történt jogtalan ösztöndíj-kifizetés, az elbocsátásnak pedig semmi köze nincs az ügyhöz. – írta a 168 óra
Emlékezetes az akkor még BGF-ként ismert intézmény tandíjbotránya, ami miatt az ombudsman vizsgálatot indított, mert felmerült, hogy a főiskola jogellenesen szedett az államilag finanszírozott angol és német nyelvű idegenforgalmi és, valamint kereskedelmi szakos hallgatóktól idegen nyelvű képzési hozzájárulásra vonatkozó térítési díjat.
Visszatartja a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer keretében járó támogatásokat a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF). Úgy tudjuk, az iskola nem egy hallgatóját érinti a pályázati pénzek késedelmes kifizetése. A BGF rektori hivatala ugyanakkor nem tud ilyen esetekről – írta az mno.hu.
A PestiSrácok.hu úgy tudja, hogy a BGE képviselői és a HÖK az átsorolásokkal kapcsolatban hétfőn délelőtt ültek közös tárgyalóasztalhoz, ennek eredményét azonban hivatalosan még nem közölték. Portálunk úgy tudja, hogy nem járt eredménnyel az egyeztetés. Megkerestük az intézmény kancellárját, Dietz Ferencet is, azonban írásban feltett kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ.
Címlapfotó:alfoldiregiomagazin.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS