Négy, rablással és gyilkossággal vádolt férfi lefejezéséről tett közzé videofelvételt kedden az Iszlám Állam terrorszervezet – jelentette az AFP francia hírügynökség, amely szerint az állítólagos bűnözőket az észak-iraki Ninive tartományban végezték ki nyilvánosan. Az olasz külügyminiszter, Paolo Gentiloni szerint a katonai beavatkozás is lehetséges az IÁ és más szélsőséges muzulmán csoportok terroristáival szemben.
Szakértők szerint a radikális szunnita csoportnak az lehetett a fő célja a felvétel közlésével, hogy megmutassa: a közelmúltbeli vereségek ellenére még mindig képesek „rendet tartani” az általuk uralt területeken.
Az iraki kormányerők a múlt héten szorították ki a szélsőségeseket Tikrít városából. Az internetre feltöltött videó tanúsága szerint egy álarcos fegyveres az összegyűlt emberek előtt felolvassa a „Ninive állami iszlám bíróság” által kiszabott halálos ítéletet, majd egy hóhér lefejezi a négy elítéltet, a holttesteket pedig felteszik egy kisteherautó platójára. A felvételen az is látható, amint a rablók áldozatai visszakapják pénzüket.
Az Irakban és Szíriában hatalmas területeket elfoglaló Iszlám Állam korábban több olyan felvételt is közzétett a világhálón, amelyen a csoport tagjai által végrehajtott mészárlások láthatók. Hétfőn az iraki hatóságok megkezdték a felszabadított Tikrítben található tömegsírok feltárását, amelyekben becslések szerint több száz, az IÁ harcosai által meggyilkolt katona holtteste heverhet. A korábban az Iszlám Állam uralma alatt álló városban az iszlamisták mintegy 1700 katonát ejtettek foglyul tavaly júniusban.
Olaszország külügyminisztere, Paolo Gentiloni szerint minden opció lehetséges – így a katonai beavatkozás is – az Iszlám Állam és más szélsőséges muzulmán csoportok terroristáival szemben. „A terrorizmussal szemben elkerülhetetlen a katonai beavatkozás […], ezekkel a csoportokkal katonailag is szembe kell szállni”. Hozzátette, a terrorizmussal szembeni katonai fellépés nem számít egyedüli megoldásnak. A politikus szerint sokat segíthet az érintett államokkal való gazdasági együttműködés és a menekültek segítése. Példaként hozta fel, hogy a muzulmán világban a síiták és szunniták közötti ellentéteket mérsékelni és nem erősíteni kell. Gentiloni szerint hasonló katonai beavatkozásra akár Nigériában is sor kerülhetne a Boko Haram iszlamista terrorista csoporttal szemben, vagy Líbiában.
Forrás: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS