Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője, volt orosz elnök a Telegram-csatornáján reagált arra a sajtóhírre, hogy lemondott Boris Johnson. „Ukrajna legjobb barátai távoznak, a peremoga (győzelem ukránul) veszélyben van. Ez az első menet. Várjuk a további híreket Németországból, Lengyelországból és a Baltikumból.”
Georg Spöttle írása
Érthető az öröm, hiszen a brit kormányfő Zelenszkij egyik legfontosabb szövetségese. Éppen a hét elején érkeztek meg az első ukrán katonák Nagy-Britanniába, hogy megkezdjék a tüzérségi kiképzésüket, és Johnson favorizálta azt is, hogy a brit kiképzők akár havi tízezer ukránnak adjanak katonai alapismereteket lengyelországi bázisokon. London jelentős fegyverszállítmánnyal is segítette az ukrán hadsereget.
Az Orosz Föderáció Külügyminisztériumának szóvivője, Marija Zaharova sem nélkülözte a csípős humort:
Ezt a hírt inkább a moszkvai Donyecki Népköztársaság tér 1. szám alatt található brit nagykövetségnek kellene kommentálnia.
Ezzel arra a fricskára utalt, hogy Moszkva városvezetése így nevezte el a teret, ahol London külképviselete található.
Mindenki számára nyilvánvaló, hogy a liberális rendszerek a legmélyebb politikai, ideológiai és gazdasági válságban vannak. Nagy-Britannia félig szétesett helyzete riasztó. Kormányozhatatlanság, káosz és csúcspont a szakértők által közölt főbb jellemzők. Fontos szempont, amely a helyzet teljes körű érzékeléséhez szükséges. Boris Johnsont eltalálta egy saját maga által indított bumeráng
– nyilatkozta Zaharova, majd így zárta szavait:
Erkölcs, ne törekedj Oroszország elpusztítására. Oroszországot nem lehet elpusztítani, de fogaidat kitörheted rajta és megfulladhatsz tőle.
Mindeközben lassan, de biztosan halad előre az orosz hadigépezet. A Föderáció vadászgépei megsemmisítettek két amerikai, HIMARS típusú gyorsmobilitású, rövidhatótávolságú rakétavetőegységet. Az eszközből, amelynek darabja 5,1 millió dollár, Ukrajna négy darabot kapott. A harcokban életét vesztette egy brazil nő is, aki önkéntesként mesterlövészként szolgált az ukrán oldalon. A 39 éves ex-szupermodell, Talita do Valli egy másik brazil önkéntessel, Douglas Burigóval együtt bent égett egy bunkerben.
Az orosz sikerek kezdik megváltoztatni a nyugati közvéleményt is. A németek csaknem fele úgy véli, hogy Ukrajnának területeket kellene átengednie az ország keleti részén, hogy békeszerződést kössön Oroszországgal – derül ki a német RTL televízió friss felméréséből. Míg a válaszadók 47%-a támogatja, hogy Ukrajna területi engedményeket tegyen Oroszországnak, addig 41% ellenzi ezt. A megkérdezettek fennmaradó 12 százaléka bizonytalan a kérdésben a felmérés szerint. A németek túlnyomó többsége – mintegy 69%-a – nem hisz abban, hogy Kijev képes lesz legyőzni Oroszországot a harctéren és kiűzni csapatait az országból. Mindössze 26%-uk tartja magát ahhoz az elképzeléshez, hogy ha a Nyugat elegendő fegyvert szállít Kijevnek, akkor lehetővé válna, hogy katonai győzelmet arasson Oroszország felett. Eközben a németek 56%-a úgy véli, hogy helyes volt nehézfegyvereket szállítani Kijevnek, míg mintegy 40% ellenzi ezt. A Kijevnek történő fegyverszállítások támogatása ellenére a megkérdezettek túlnyomó többsége (73%) nem hisz abban, hogy az ország szövetségi kormányának van jól átgondolt stratégiája arra, hogy Kijevvel és Moszkvával szemben hosszú távon egyaránt fellépjen, míg mindössze 15% szerint létezhet egy jól átgondolt terv.
Az igazi kihívás a németek számára az elkövetkező tél lesz, mivel a berlini kormány sem biztos abban, hogy ezt menedzselni tudják. A legnagyobb félelmük most az, hogy július 22-én, amikor lezárul az Északi Áramlat gázvezeték karbantartása, a Gazprom végleg leállítja földgázszállítást. Ez a lépés hetek alatt tenné tönkre a német gazdaságot. Elsőként a vegyipar és a gyógyszeripar dőlne be, mivel ők a fő felhasználók, valamint 25 millió német háztartás függ teljes egészében az orosz gáztól. Félő, hogy tőlünk nyugatabbra hamar rádöbbennek, hogy jóemberkedéssel és moralitással nem lehet fűteni.
Vezető képünkön Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő. Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov
Facebook
Twitter
YouTube
RSS