Parázs, indulatoktól sem mentes vitát hozott a Modellváltás ’89 – „Tetszettünk volna…?” elnevezésű, kétnapos rendezvényünkön Kukorelly Endre, Döbrentei Kornél költők, illetve Molnár Tamás képzőművész találkozója, amelyet főszerkesztő-helyettesünk, Szarvas Szilveszter moderált. A résztvevők a rendszerváltás idején a népi és az urbánus vonal között kialakult nézetellentétek kiteljesedéséről, illetve arról beszélgettek, hogy a művészet világában volt-e lehetőség a nézetek kibékítésére, vagy eleve kudarcra volt ítélve az együttműködés.
Abban egyetértettek a szereplők, hogy mindannyian rendszerváltozást akartak. Kukorelly Endre szerint ez sikerült, mert ma szabad a sajtó, az üzletekben a Kádár-korszakhoz képest széles a sajt- és a sörválaszték, amitől ő jól érzi magát, Döbrentei Kornél szerint azonban semmi sem változott meg ’89-ben, a rendszerváltás félresiklott, ami törvényszerű volt, mivel a kommunisták, posztkommunisták pozíciói, befolyásolási képességei megmaradtak. Molnár Tamás úgy vélekedett, mindössze gengszterváltás történt az említett időszakban; a már ikonikussá vált Inconnu-csoport egyik alapítója szerint világunk társadalma rohamos léptekkel tart a teljes elhülyülés felé, a képzőművész apokaliptikus képet vázolt fel az emberiség jövőjéről.
A vitában kitértek arra is, mi lett volna a legmegfelelőbb lépés a békésebb viszony kialakításának érdekében. Kukorelly ötlet híján a rendszer problémáira hívta fel a figyelmet, különös hangsúlyt helyezve az akkori besúgóhálózatra, amelynek tagjai szerinte még talán a mai napig is ott ülnek a parlament soraiban; ő ezért is indítványozná az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalát. Nekem az első Orbán-kormány volt a kedvencem minden balekságával együtt. Az a pódium, amit viszont ma a politikusok vagy újságírók többsége képvisel, tisztelet a kivételeknek, egyszerűen szánalmas. 2006 egy kiváló pillanat lett volna arra, hogy befejezzük azt, amit 1989-ben elkezdtünk, de ez nem következett be; hibák és elmulasztott esélyek sorakoznak a hátunk mögött – mondta Kukorelly Endre szavaira reagálva Molnár Tamás.
A globalizáció, a fogyasztói társadalom népszerűsítése és erőltetése értékeinket, jövőnket veszélyezteti. Sajnos azt kell mondanom, hogy vagy nyerünk Európában és a Kárpát-medencében, vagy félmillió magyarral el kell mennünk keletre, valahova a Kaukázuson túlra és új életet kell kezdenünk
– vázolt fel pesszimista jövőképet Molnár Tamás.
Döbrentei Kornél és Molnár Tamás egyetértett abban, hogy most itt a történelmi lehetőség, hogy végre úgy alakuljanak a dolgaink, ahogy arra már régóta vágyunk, Kukorelly Endre ugyanakkor nem látja ilyen pesszimistán a jövőt.
A PestiSrácok.hu Modellváltás ’89 – „Tetszettünk volna…?” című, két napos történelmi fesztiváljáról korábbi tudósításainkat, videóinkat és galériáinkat ITT, ITT, ITT, ITT , illetve ITT tekinthetik meg.
Nézze meg a teljes vitát!
A videókat készítette: Ragács András és Tihanyi Rita
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS