Soha ne nyomd fullba a kretént – kezdte Szarvas Szilveszter a Plebejus Polbeatet azokra a konkrétumokra utalva, amelyeket a tomboló koronavírus-járvány idején a nyugati és ellenzéki sajtó, valamint a brüsszeli és a magyar balliberális politikusok produkáltak. A Plebejus Polbeat vendége, Menczer Tamás külügyi államtitkár kiemelte: az Európai Unió nemcsak elszúrta a vakcinabeszerzést, de még el is akarja titkolni a részleteket, márpedig a Sebastian Kurz osztrák kancellár által emlegetett csalásvádat ki kell vizsgálni.
Magyarország oltások tekintetében azért második az unióban, és azért tudtuk a lakosság 15 százalékát már beoltani, mert a kormány már akkor elkezdett tárgyalni az oroszokkal és kínaiakkal, amikor ők még nem is készültek el az oltóanyaggal. A keleti vakcinák nélkül sokkal rosszabul állnánk
– mondta Menczer Tamás. Kiemelte: az átoltottság hazánkban 15 százalék, míg az unióban 8 százalék. Magyarországon ötféle vakcina elérhető, mindenhol máshol csak három. Ha a keleti vakcinákat nem szerezzük be, akkor mi is az EU átlagán ülnénk. A következő hónapban jönnek majd a legnagyobb vakcinatételek Kínából és Oroszországból.
Az osztrák kancellár gyanúja kezd beigazolódni
Huth Gergely és Stefka István arra is rákérdezett, hogy korrupt módon elcsalhatta-e Brüsszel a vakcinaelosztást, hiszen az osztrák kancellár konkrétan erre utalt.
Az osztrák kancellár álláspontja egyértelmű, és az általatok felvetett gyanú is kezd beigazolódni. A csalás gyanúját ki kell vizsgálni, valakinek Nyugaton vállalnia kell a felelősséget ezért a súlyos bűnért
– fogalmazott a külügyi államtitkár. Brüsszel nem lakosságarányosan osztja el a rendelkezésre álló vakcinákat, miközben a nyugati gyógyszergyárak nem szállítanak határidőre, és nem is annyit, amennyit kellene. Öt uniós tagország vezetője csatlakozott Sebastian Kurzhoz, akik uniós csúcsot akarnak összehívni és ezt az ügyet ki akarják vizsgálni. Ám az, hogy ki ezért a felelős, csak úgy derülhet ki, ha megnézik a szerződéseket, amik nem nyilvánosak.
Korrupció állhat az ügy hátterében?
Menczer Tamás elmondta: azért támadják a magyar kormányt, mert orosz és kínai vakcinát szerzett be, most pedig az a baj, hogy utóbbit drágának tartják (a két oltás átszámítva 21-22 ezer forint), ám ha emberéletekről van szó, akkor ez nem drága, szemben az olcsóbbakkal, amik nem állnak rendelkezésre. Stefka István arra a kérdésére, hogy korrupció állhat-e az ügy hátterében, az államtitkár kifejtette: ha igaz, amit az osztrák kancellár állít, akkor nem véletlen, ami történt. Huth Gergely erre utalt az osztrák sajtóban is olvasható vádakra, miszerint az Európai Tanácsban a miniszterelnökök tavalyi megállapodásán elfogadtak egy képletet az úgynevezett “pro ráta elvről”, az oltások lakosságarányos szétosztásáról, ám valakik utólag módosították ezt a képletet, többek között Németország javára.
Előbb vakcina kell és utána beszélhetünk vakcinaútlevélről
Az Európai Bizottság elnöke már a vakcinaútlevelekről beszél, holott most nem ez a legfontosabb, hanem, hogy egyáltalán legyen elég oltóanyag Európában. Menczer Tamás szerint helyes, hogy a vakcinaútlevél kérdése is napirendre került, de előbb vakcina kell. A baloldal közben azzal riogat, hogy akik kínai vagy orosz vakcinát kaptak, nem fognak vakcinaútlevelet kapni. Az államtitkár erre úgy reagált:
nem ott tartunk, hogy hova utazzunk, hanem az, hogy miképp lehet életet menteni. És aki most arról beszél, hogy majd hogyan utazzunk, az aljasságot követ el.
A politikus kiemelte, hogy az orosz vakcinát már vizsgálja az Európai Gyógyszerügynökség. Továbbá hangsúlyozta azt is, hogy az sem jelent semmit, ha az Európai Gyógyszerügynökség nem engedélyezi a keleti vakcinákat, mert rengeteg államban elérhetőek lesznek, és az országok egymás között fogják az utazást engedélyezni, hiszen mindenkinek az érdeke a turizmus beindulása.
Menczer Tamás a Plebejus Polbeatben azt is elárulta, hogy Oroszország és Kína miért tudja a szükséges mennyiséget a határidő előtt leszállítani, és miért késlekednek a nyugati gyógyszergyártók. Az államtitkár a baloldal oltásellenességéről és uszításairól is kemény véleményt mondott, mint ahogy a Fidesz által otthagyott Európai Néppártról és az Orbán Viktor által is formált új európai frakcióról is beszélt.
A Plebejus Polbeat előző adásában Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszélt a járványhelyzetről, de februárban kifejtette a véleményét Velkey György is, a Refotmátus Egyház Bethesda Gyermekkórházának főigazgatója is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS