Mesterséges intelligencia, ROSA, a robotsebész és élőben közvetíthető agyműtétek. Ez mind Magyarországon, pontosabban Zuglóban, az Amerikai úton. Bemutatták a nyilvánosságnak az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) megújult műtőkomplexumát, amely a 350 milliós eszközberuházás és a digitális műtő koncepciójába illeszkedő informatikai fejlesztés keretében a világ élvonalába emelte az intézményt. Van mire büszkének lenni.
Beépített kamerák kereszttüzében, vadonatúj idegsebészeti eszközökkel kezdhették meg a munkát az OMIII idegsebészei a csaknem egy évig tartó nagyszabású rekonstrukciót követően, 2023 februárjában. A 2021-ben az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet, valamint az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet fúziójával létrejött Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb idegsebészeti és klinikai idegtudományi intézete. Vezető szerepe van az epilepsziasebészetben, az agyi értorzképződmények következtében létrejött agyvérzések kezelésében, a gyermek-idegsebészetben, de az agytumorok kezelésében is.
Az OMIII világszinten is élen jár az innovatív idegsebészeti technikák kifejlesztésében, mint például a brain-machine interface kutatásban vagy új neuromodulációs technikák bevezetésében. A magas színvonalú betegellátást a legmodernebb orvostechnológiai eszközök segítik. Mesterséges intelligenciát használnak a stroke-diagnosztikában, itt hajtották végre Magyarország első robotasszisztált agyműtétjét, valamint a 3D képi megjelenítésre alkalmas exoscope technológiát is az intézetben alkalmazták először.
ROSA, a világ egyik legfejlettebb idegsebészeti robotja
A fejlesztés révén az intézetben a legmodernebb technológiákat használják nemcsak a stroke-ellátásban, az epilepsziasebészetben és a Parkinson-kór sebészetében, de a gerincsebészetben és a neuroonkológiában is. Itt van egyedül lehetőség Magyarországon robotsebészeti technológia alkalmazására az idegsebészetben – nem egészen öt éve a ROSA, a világ egyik legfejlettebb idegsebészeti robotja segítségével a Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy beteg agyába. Ez volt az első robotasszisztált agyműtét Magyarországon. A ROSA azóta is nélkülözhetetlen az intézetben, a mozgászavar- és epilepsziasebészet mellett agykamrai tumorok eltávolításánál is bevetik.
Dr. Erőss Loránd Pintér Sándornak külön megköszönte a fejlesztést
A most megvalósult felújítás során új orvosi műszereket telepítettek a műtőkbe, valamint a betegellátás és a műtét folyamán keletkező adattömeg tárolására, továbbítására és valós idejű megjelenítésére alkalmas informatikai hálózatot építettek ki. A főigazgató főorvos a bemutató során külön köszönetet mondott Pintér Sándor belügyminiszternek, aki a szankciós infláció és a háború ellenére is élen járva támogatta a fejlesztést, és az ahhoz szükséges állami forrásokat is biztosította. A most megvalósult fejlesztés jelentősen megkönnyíti a multidiszciplináris munkacsoportok számára a műtétek közbeni döntéshozatalt, a szakszemélyzet hatékony együttműködését, a műtői munka szervezését és a biztonságos betegellátást.
A főigazgató orvos elmondta azt is, hogy a fejlesztésnek köszönhetően már megtörténhet, hogy a betegfelvétel után egy nappal a műtőasztalon is van a páciens, amennyiben az állapota ezt megköveteli. A sajtótájékoztatón élőben nézhették végig a sajtó képviselői egy olyan páciens agytumorműtétjét, aki nem sokkal ez előtt érkezett a kórházba hányás és fejfájás tünetekkel. A mesterséges intelligencia segítségével azonnal kimutatható volt a tumor a beteg agyában, amelynek eltávolításáról az orvosi bizottság hamarosan döntött is.
Ez számunkra olyan előrelépés, amivel a mai napon informatikailag is felzárkóztunk a világ legjobban felszerelt intézeteihez
– mondta dr. Erőss Loránd, az intézet főigazgató főorvosa, hozzátéve, hogy az informatikai fejlesztés részeként a műtőkben a betegadatok, az MR- és CT-képek, valamint a műtét alatt keletkező képi adatok – mint a mikroszkóp, az endoszkóp felvételei – rendelkezésre állnak, strukturáltan tárolódnak, és zárt, nagy sebességű képtovábbító rendszeren keresztül oktatás céljából az intézeten belül kontrolláltan láthatóvá tehetők. A műtét közben kivetített képek streamingtechnikával a műtőn kívülre is továbbíthatók, ami a hazai és nemzetközi posztgraduális képzés területén nyit új távlatokat.
AZ OMIII műtőinek nagyszabású rekonstrukciója 2022 májusában kezdődött, amelynek során a négy idegsebészeti műtőt a legkorszerűbb orvostechnológiai eszközökkel szerelték fel, valamint korszerűsítették többek közt a műtők orvosigáz-ellátó hálózatát és villamosenergia-hálózatát is.
Forrás: OMIII Sajtóközlemény, PestiSrácok.hu; Fotó: MTI/Lakatos Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS