
Az Igazságügyi Minisztérium (IM) koordinálásával kedden új munkacsoport jött létre, amelynek célja az igazságszolgáltatás hatékonyságának további javítása – írta a tárcavezető a Facebook-oldalán.
Varga Judit közölte, hogy lényegesen rövidült a bírósági eljárások időtartama az új büntetőeljárási törvény 2018-as bevezetése óta.
Jelezte: 2020-ban az első fokon jogerőre emelkedett ügyek kétharmadát zárták le 3 hónapon belül, a büntetőperek átlagos időtartama pedig a 2016-osnak csaknem kétharmadára, 362-ről 262 napra csökkent.
Úgy fogalmazott, közös erővel dolgoznak tovább az igazságszolgáltatás hatékonyságának növeléséért.
Az eljárások gyorsításának köszönhetően a folyamatban lévő ügyek időtartama mellett a számuk is csökkent, 4 év alatt 29 967-ről szinte a felére, 15 043-ra apadt a járásbíróságokon folyamatban lévő büntetőperek száma.
Kivételes esetekben előfordulhat a büntetőeljárások elhúzódása
A miniszter kiemelte, hogy a statisztikák folyamatos és lényeges javulása ellenére kivételes, egyedi esetekben még mindig előfordulhat a büntetőeljárások elhúzódása. Az újabb jogintézmények ugyanis nem minden esetben alkalmazhatóak, például ha túl bonyolult a bizonyítás folyamata.
Az ilyen kivételes esetek felszámolása érdekében az IM koordinálásával kedden új munkacsoport jött létre, amelynek célja az igazságszolgáltatás hatékonyságának további javítása. A munkacsoport a büntetőeljárások egészét vizsgálja, a nyomozástól kezdve, a vádemelésen át, a bírósági eljárás befejezéséig.
A munkacsoport a központi közigazgatás és az igazságszolgáltatás különböző szerveiből tevődik össze, így az IM-en kívül a Belügyminisztérium, a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal, a Legfőbb Ügyészség, az Országos Rendőr-főkapitányság, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal képviselői is részt vesznek a közös munkában – közölte Varga Judit.
Forrás: MTI, fotó: Facebook
Ühüm
2023-01-12 at 12:54
Ulpianus: Maximálisan igaz minden szavad. Pontosan így áll jelenleg a helyzet. Esélytelen a kihalásos alapon működő dinasztiákkal felvenni a harcot. Sérthetetlenek a rokoni szálaik miatt. És ez vonatkozik a jobboldalra is, valóban.
Kitekintő
2023-01-12 at 04:56
Kezdhetik a 2006-os eseményekkel. Ez nélkül, mit ér a munkájuk?
Ulpianus
2023-01-11 at 09:32
A szálak sajnos messzire nyúlnak. Odáig, hogy a rendszerváltás után a komcsi bírói korporáció, és kollaboránsaik hogyan mentették át különböző stációkon keresztül a hatalmukat.
Külön történet, hogy a napjainkra már liberális ítészi, igazságügyi lobbi hogyan duzzadt rákos daganattá, és érte el a vonal alatti szakmai teljesítmény ellenére, az emberek igazságérzetét sértően a jelentős béremelést; befolyásolta rossz irányba a Fidesz igazságügyi kormányzatát.
A közigazgatásban a megtévedőkre a Nemzeti Védelmi Szolgálat vadászik, akik folyamatosan ellenőriznek, ha kell lehallgatnak, sőt csapdát is állítanak a tettenérés érdekében. Olyan piti ügyekben is rángattak már bíróság elé, és hurcoltak meg kormánytisztviselőket, amelyet el lehetett volna intézni fegyelmi úton is. Minden évben az előírt képzési tervben fel kell venni egy korrupcióval kapcsolatos kurzust, hogy a közigazgatásban „senki ne legyen korrupt”. Azokat zaklatják ezzel, és papolnak nekik álszent módon, akik soha a korrupciónak még csak a közelébe sem kerültek. Viszont lehet demonstrálni a korrupcióellenes harcot.
Ehhez képest az igazságszolgáltatásban a pártállami bírói korporációnak már a harmadik generációja biztosítja a lobbiérdekeit, „európai bérezés mellett”, következmények nélküli, gyalázatos történések közepette.
A Fidesz elmúlt 12 évének legnagyobb baklövése az embereket pofán röhögő, élősdi „bírói kar” ilyen szintű pártfogása. Amit rájuk költenek, azt megtehették volna a pedagógusokkal. Honnan van a lobbierő, csak egyetlen szempontot: a leköszönő köztársasági elnök felesége is bíró a Fővárosi egységben.
Ha nem lenne az oknyomozó PS, az igazságügyi – bírói, végrehajtói, ügyvédi, közjegyzői – visszaélésekről ennyit sem tudnánk.
A keserű igazság, hogy mind a négy – elvileg a jogkereső állampolgár érdekében eljárni köteles – hivatásrend képviselői az eljárások generálásával, elhúzásával, vagy egyenesen az állami jogosítványaikkal visszaélve kizárólag a saját gazdagodásukat tartják szem előtt. Ez pedig sajnos be van kódolva a jogalkotásba is: végig követhető az egyes, rájuk vonatkozó törvényekben, hogyan épültek be a törvényhozásba.
Besser Wisser
2023-01-11 at 06:57
Ideje, hogy a miniszter asszony azzal foglalkozzon, ami a feladata és ne reprezentáljon hol itt-hol ott.
Na persze egy ilyen bizottságtól nem hiszem, hogy a magyar jogszolgáltatás változni fog.
Theo
2023-01-10 at 23:37
Ennek éppen itt az ideje.
A bírói időhúzás már botrányos.
A gyerek felnő, mire eldöntik, hogy melyik szulonel lakjon. A politikai ellenfelet tíz évig vegzaljak. A gazdag nevetséges ítéletet kap, a falkaban késelő gyilkost kiengedik.
Az első tárgyaláson nem csinálnak semmit és azonnal elnapoljak az ügyet fél évre, stresszben tartva teljes családokat évekig.
Ezt látja a közvélemény a tisztelt bíróságok munkájából.
Ha az ember azt hallja, hogy vki bíró, akkor már csak kiköp.
Ez a végeredménye a nagy függetlenségének.
Van mit javítani!