Varju László az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta, hogy a kormány lelkén szárad az, hogy a magyarok egy normális bevásárlást sem tudnak kifizetni. Varju szerint tudatos euróárfolyam-rontást végez Matolcsy György és a Magyar Nemzeti Bank, és ebből Varju igen éles eszével azt a következtetést vonta le, hogy ezért kerül több, mint 500 forintba egy kiló alma az újpesti piacon.
Korábban a DK azt mondta, hogy nagyon elszálltak az élelmiszerárak Magyarországon. Varju László, a DK alelnöke és a Költségvetési Bizottság elnöke ezzel kapcsolatban az ATV műsorában azt mondta, hogy szeretne hinni abban, hogy amit a bizottságban tesznek, annak lesz hatása arra, hogy mit tesz a kormány. Szóba került, hogy több, mint 800 módosító javaslatot adott be az ellenzék a már elfogadott jövő évi költségvetéshez, de ezeket nem fogadták el olyan formában, mint ahogy benyújtották. Gulyás Gergely egyébként elmondta, hogy voltak javaslatok, amelyeket megfogadtak, csak más formában – tették hozzá a műsorban. Varju szerint az összes ellenzéki párt fontosnak tartotta, hogy ne vonják el a pénzeket az önkormányzatoktól. Ahogyan fogalmazott:
mert ha mi kormányoznánk, ezt nem tennénk.
A KORMÁNY MIATT DRÁGA AZ ALMA
Az egyébként nemrégiben plüssökkel tüntikéző Varju elmondta a műsorban, hogy bizonyos élelmiszerek ára az egekben van, például a sertéshúsé és a zöldségeké, tehát drámai a változás, és ebben komoly vizsgálatokat kellene folytatni, akár a zöldségtermékeknél, de a párizsinál is, hiszen egyre kevesebb a csomag, amit hazavihetnek a boltból az emberek. Varju szerint a kormány gazdaságpolitikájának kellett volna ezen a helyzeten változtatni, így ezzel tulajdonképpen szétkritizálta a kormány intézkedéseit. Szerinte ez az áremelkedés borzasztó, és ha nem segít a kormány a kiszolgáltatottaknak, akkor az komoly következményekkel fog járni. Varju kiemelte, hogy a probléma az, hogy sokan a járványveszély következményének értékelik ezeket az emelkedéseket, holott ha mögé nézünk, akkor látható, hogy számos szakértő van, aki kimutatta, hogy a gazdasági hanyatlás nem a járványveszélytől indult el, hanem korábbról, és a gazdasági visszaesés a kormány gazdaságpolitikája miatt van.
MATOLCSY GYÖRGY ÉS A MAGYAR NEMZETI BANK A HIBÁS
Varju szerint tudatos euróárfolyam-rontást végez Matolcsy György és a Magyar Nemzeti Bank. Varju éles eszével ebből azt a következtetést vonta le, hogy ezért kerül több, mint 500 forintba egy kiló alma az újpesti piacon. A krumpli ára márciushoz képest megduplázódott, és ebben a kormánynak felelőssége van.
A kormánynak a lehető leghamarabb meg kell hoznia azt a döntést, hogy az euró bevezetésére Magyarországnak szüksége van, és ha bevezetik, akkor ezek a mozgások kevésbé lesznek hatással a gazdaságra
– mondta el a DK-s politikus.
Ha akarta volna a kormány, akkor beléphetett volna az euróövezetbe, de ezt nem tették meg, mert a Fidesz-kormány rosszul döntött
– szögezte le Varju.
A BAROMFIÁGAZAT MINTEGY 700 EZER TONNA HÚST TERMELT
Érdekes, hogy Varju minden bizonnyal tévedésben van, hiszen nemrégiben Nagy István agrárminiszter emlékeztetett arra, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet rámutatott az önellátás készségének fontosságára. Molnár Györgyi, a Baromfi Termék Tanács (BTT) mezőgazdasági titkára köszönetét fejezte ki a tárca támogatásáért, és felidézte, hogy a baromfiágazat 2019-ben mintegy 700 ezer tonna húst termelt. Beszámolt arról is, hogy felmérésük szerint a Covid-járvány következtében 24 500 tonna húst kellett lefagyasztani, a tárolókapacitások gyakorlatilag megteltek, június óta azonban – ha lassan is – a készletek elkezdtek fogyni. Emlékeztetett arra is, hogy az ágazat életben tartására, a károk enyhítésére többféle támogatás áll rendelkezésre a termelők és a feldolgozók számára, emellett hitel- és garanciakonstrukciókat is kialakított a kormány a mezőgazdasági vállalkozások számára. Molnár Györgyi reményét fejezte ki, hogy a folyamat nem áll meg és kiterjeszthető lesz további termékekre, így például az étkezési tojásra.
Fodor Attila, a CBA magyar üzletlánc kommunikációs igazgatója arról számolt be, hogy a sertéshúsoknál január 15-ével bevezetett változások igazolták a várakozásokat, ezért fontos, hogy ez további termékkörökkel bővül. A fogyasztói tudatossággal kapcsolatban elmondta, hogy egyre több vásárló veszi figyelembe a termék ár-érték arányát, egy felmérés szerint pedig az áruházláncokban 80 százalék fölött van a magyar termékek részaránya. Az igazgató köszönetét fejezte ki a magyar termelőknek és a beszállítóknak, és méltatta a hazai összefogást a koronavírus-járvány okozta nehéz helyzetben.
FONTOS AZ ÉLELMISZERGAZDASÁG ERŐSÍTÉSE
Nemrégiben az élelmiszergazdaság erősítése és a közbeszerzési eljárások egyszerűsítése, gyorsítása volt a központi téma a gazdaságvédelmi operatív törzs (GOT) ülésén is, ahol Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta, hogy a magyar gazdaság visszaépülése megkezdődött, tartható az idei évre jelzett 3 százalékos visszaesés, ugyanakkor a hiányt újra kell számolni. Varga Mihály rámutatott, hogy a közbeszerzési eljárás egyszerűsítése, gyorsítása szükséges a gazdaság újraindításához, hogy a vállalkozásoknak könnyebbé váljon az eljárásokon való részvétel, hiszen a közbeszerzések a hazai össztermék (GDP) 7 százalékát érintik. A pénzügyminiszter elmondta, hogy az ülésen megtárgyalták a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Közbeszerzési Hatóság előterjesztését, és a törzs javaslatot tesz a kormánynak a hazai élelmiszeripar erősítésére, a közbeszerzési eljárás egyszerűsítésére. A miniszter szerint ha a hazai élelmiszer-alapanyagok nagyobb arányban lennének jelen a közétkeztetésben, bővülhetne a helyi termékek piaca, egy új élelmiszerlánc-biztonsági adatközpont létrehozásával pedig egyszerűsíteni lehetne a termékek nyomon követését, az ezzel összefüggő vállalkozói adminisztrációt, és hozzájárulna a gazdaság fehéredéséhez.
Forrás: ATV; Kiemelt kép: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS