Pesti Srácok

Tóth Máté a PS-nek: Csak egy hónapja maradt a parlamentnek, hogy megregulázza a Facebookot és a YouTube-ot!

A nemzeti oldal és az Országgyűlés is könnyelmű, február 17-én ugyanis életbe lép a digitális szolgáltatásokról szóló uniós direktíva, amely elszippantja a tagállamok döntési jogosultságát a közösségi médiaplatformok tevékenysége fölött! Ha így marad a szabályozás, a magyar hatóságoknak csak egy apró kutyacsont, azaz a magyar platformok, például a Videa és az Indavideo szabályozása marad meg, minden másnak búcsút inthetünk - figyelmeztetett a Mi kérdezünk című műsorunkban Tóth Máté jogász, közgazdász, a Védett Társadalom Alapítvány Budapest Bizottságának vezetője. Az alapítvány megkongatta a vészharangot: még egy hónapja van a képviselőknek, hogy amit lehet, visszavegyenek az alakuló brüsszeli szuper-médiahatóság kezéből. Tóth Máté Huth Gergellyel beszélgetve azt is megtárgyalta: a lengyel sajtószabadság felszámolásának elnézése intő példa arra, milyen hozzáállást remélhetünk Brüsszeltől a jövőben.

Huth Gergely a műsorban feltette a kérdést: a PestiSrácok.hu egyes csatornáinak és sok más jobboldali szereplőknek az elhallgattatása mutatja, hogy gyakorlatilag azt csinálnak a Facebooknál és a Google-YouTube-nál, amit akartak, de az új uniós direktíva legalább magasztos célokban rögzíti a szólásszabadság fontosságát és a cenzúrával szembeni jogorvoslat lehetőségét. Erre apellálva milyen fékeket tudna beépíteni a rendszerbe a magyar jogalkotó? A jogász így felelt:

A Védett Társadalom Alapítvány ötpontos javaslatot tárt a Magyar Országgyűlés elé, mely tömören itt olvasható:

PestiSracok facebook image
  1. Az elérhető és tisztességes jogorvoslathoz való jog biztosítása érdekében az internetes közvetítő szolgáltatásokat igénybe vevő magyar emberek és kisvállalkozások jogvita esetén 2024. február 17. után is a magyar bíróságokhoz fordulhassanak, magyar nyelven, a magyar eljárási szabályok szerint. Eddig is éppen az érdemi jogorvoslat lehetősége volt a sérelmet szenvedettek legnagyobb nehézsége, most pedig ezt vennék el tőlük és vinnék külföldre végleg.
  2. A szolgáltatások magyarországi igénybe vevői magyar bíróság előtt követelhessenek sérelemdíjat a DSA-t megsértve velük tisztességtelenül bánó internetes közvetítő szolgáltatóktól. A sérelemdíj visszatartó ereje biztosítsa, hogy a magyarokat a digitális térben nem kezelhetik másodrendű európaiként.
  3. Az internetes közvetítő szolgáltatók ne korlátozhassák önkényesen a magyar sajtószabadságot, a politikai vélemény vagy vallási meggyőződés online platformokon történő kinyilvánítását,amennyiben az jogszerű módon történik. Ha ezt mégis megteszik a döntésük ellen a szolgáltatás igénybe vevői magyar bíróság előtt kereshessenek jogorvoslatot
  4. A magyar fogyasztók, civil szervezetek, sajtótermékek, kis- és középvállalkozások egyszerűen fordulhassanak bírósághoz, a velük szemben erőfölényben lévő internetes közvetítő szolgáltatások rájuk ne gyakorolhassanak tisztességtelen nyomást a perköltségek áthárításával és a bizonyítás ellehetetlenítésével.
  5. Bár a DSA megsértése miatti hatósági eljárások 2024. február 17. után a legnépszerűbb platformok tekintetében kikerülnek Magyarország szuverenitása alól, de a továbbra is magyar joghatóság alá tartozó hatósági ügyekben (pl. fogyasztóvédelmi ügyek) bejelentést tevő magyarországi természetes és jogi személyek rendelkezzenek ügyféli jogállással.

Új Facebook-oldalt és YouTube-csatornát indítunk!

Huth Gergely és Tóth Máté azt is megbeszélte a műsorban, hogy helyes úton jár a PestiSrácok.hu, ha a korábbi, jogilag kifogásolható oldal- és csatornatörlések után február 17-én új Facebook-oldalt és YouTube-csatornát indít. Ha ezeket is indoklás nélkül likvidálják, legalább nagy nyilvánosság előtt próbára tehetjük az új uniós szabályozás igazságosságát!

Ajánljuk még