Pesti Srácok

Békepárti szövetségesünket érte olyan merénylet, amelyre régóta nem volt példa

Békepárti szövetségesünket érte olyan merénylet, amelyre régóta nem volt példa

Robert Ficót tegnap olyan súlyos merénylet érte, amelynek következtében életveszélyes állapotban szállították kórházba. A helyzetről mindent elmond, hogy a kihelyezett kormányülés helyszínén bekövetkező mrénylet után nem is tudták elvinni Pozsonyig, szerencsére közelebb is volt olyan kórház, amelyben el tudták látni.

Tegnap este még nem is tudtuk, mi Fico sorsa. A legfrissebb hírek arról szóltak, hogy életveszélyes állapotban van, és reméljük, hogy a későbbiekben jobb hírek jönnek. Nézzétek, nem kell nekem bemutatni Robert Ficót. Tudom, hogy ki ő, milyen politikája volt anno és kikkel paktált le. Ez mind tiszta sor. Talán, ha egy tisztább szlovák világ volna, akkor Fico nem lenne a magyar kormány szövetségese. Avagy ki tudja, hiszen szerencsénkre Fico mindig is reálpolitkus volt. Nem mindig jött ez jól, de a kiszámítható emberek mindig többet érnek, mint a nem kiszámíthatóak.

És a helyzet az, hogy Fico manapság komoly szövetségesünk. Azon kevesek egyike, aki és akinek kormánya érti, mi az, hogy béke, és akik értik, mi az, hogy szeretnének békében élni. Még egyszer: ettől még lehet valami élhetetlen, lehetetlen, magyarokkal szemben dafke ellenszenves fickó szerepében tartani, és lehet, nem is járunk messze azt igazságtól. De itt és most ez kevéssé számít.

Mert valójában a helyzet az, hogy merényletet követtek el egy európai kormányfő ellen.

PestiSracok facebook image

Ezen a ponton el kell, hogy gondolkozzak kicsit. Mikor fordult elő utoljára, hogy európai kormányfő ellen merényletet követtek el? Mikor volt olyan, hogy terror útján szándékoztak bizonyos politikai körök elérni azt, amit szándékozni szerettek volna? Mert ez visszavisz minket egy egészen más fajtájú közegbe. Ez az, ahol 1914-ben merénylet járhatott azért, ha valaki békepárti politikát visz. Ez az, ahol 1939-ben kiálltak sokan azért, hogy fegyveres úton kell megoldani mindenfajta konfliktust, és támadták azokat, akik ezt nem így gondolták.

Ma, amikor írom ezt szerda este, még nem tudjuk, mi lesz Robert Fico sorsa. És azt sem tudjuk, hogy az elkövető valójában mit gondol a világról. Kicsit sem meglepően most és itt úgy tűnik, hogy egy olyan liberális költőről van szó – mármint a merénylőről –, aki már évekkel ezelőtt is támogatta a háborúpárti pártok államfőjelöltjét Szlovákiában. Olyan elkövetőről, aki pontosan értette, tudta és kontextusba helyezte, mit fog elérni cselekedetével. Hogy mit hoznak különféle vizsgálatok és egyebek? Azt itt és most nem tudhatjuk. De egy dolog meglehetősen biztosnak látszik.

Azok, akik békét kívánnak, azok, akik azt szeretnék, hogy az országukban ne legyen háború, egyszerűen veszélyben vannak. Veszélyben vannak, mert a brüsszeli elit ezt nem így képzeli el. A brüsszeli elit azt szeretné látni, hogy minden úgy és olyan szellemben alakuljon, amiképpen az számukra megfelelő. És ha ők éppen azt látják megfelelőnek, hogy a béke pártján lévő vezetők problémás helyzetbe kerüljenek, hát akkor azt fogják támogatni.

Ezzel persze nem állítok semmit. Nem állítok olyat sem, hogy a háborúpárti baloldalnak Brüsszelben érdekében állt volna merényletet elkövetni egy olyan ország vezetője ellen, amelyik nem akar háborút. Nem állítom, hogy ez az elit más körülmények között, máshol is elkövetne ilyen merényletet. Nem állítom, hogy a brüsszeli elitnek kezében lenne bármi olyan eszköz is, amely lehetőséget biztosítana a számukra, hogy ilyet tegyenek.

Nem állítok semmi ilyesmit. Csak annyit, hogy jobb minél messzebb lenni Brüsszeltől. És mielőbbi felépülést egy békepárti szövetségesünknek.

Vezető kép: Besztercebánya, 2024. május 15. Robert Fico szlovák miniszterelnököt életveszélyes állapotban szállítják kórházba Besztercebányán, miután lőfegyveres támadás érte egy kihelyezett kormányülést követően a Pozsonytól mintegy 150 kilométerre, északkeletre fekvő Nyitrabányán 2024. május 15-én. Ficót több lövés érte a mellkasán és a gyomrán. Fotó: MTI/AP/TASR Slovakia/Jan Kroslák

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.