Pesti Srácok

Ismét Magyarország van célkeresztben, amiért nem fogadja el feltétel nélkül az uniós hitelfelvételt

Ismét Magyarország van célkeresztben, amiért nem fogadja el feltétel nélkül az uniós hitelfelvételt

Nem aratott osztatlan sikert a fejlett Nyugaton a magyar országgyűlés tegnapi döntése, miszerint hazánk nem hajlandó elfogadni semmilyen, az Európai Unió helyreállítási hitelcsomagjához kötött politikai feltételt. A német és osztrák lapok persze azonnal előhúzták a jogállamiság-kártyát és emlékeztették olvasóikat arra, hogy Magyarország már nem először mond nemet az Európai Unió által elfogadott irányelvekre.

Több hónap után a héten újra személyesen találkoznak az uniós állam- és kormányfők Brüsszelben. A találkozón az Európai Tanács elnökének javaslatát vitatják meg a hétéves keretköltségvetésről és az újjáépítési csomagról. Mint ismert, Charles Michel ET-elnök javaslata több tételen is vágna a következő hétéves keretkötségvetésben. Németország már bejelentette, hogy hajlandó a kölcsönös engedményeken alapuló megegyezésre. Angela Merkel ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: a 750 milliárd eurósra tervezett helyreállítási alapot és a hozzávetőleg ezermilliárd eurós költségvetést egységesen kell kezelni, egyszerre kell megállapodni mindkét ügyben. Pedro Sánchez spanyol kormányfő is mérföldkőnek nevezte a hét végi tanácskozást és ugyancsak gyors megegyezést sürgetett, bár azt is hozzátette, hogy ő egyáltalán nem biztos a brüsszeli csúcstalálkozó sikerében. Az Európai Számvevőszék pedig arra figyelmeztetett, hogy az Európai Bizottság által a következő hétéves költségvetéshez kapcsolódóan javasolt, a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó csomagból hiányoznak az uniós forrásokkal való gondos gazdálkodást biztosító rendelkezések, ami növeli a szabálytalanságok és csalások veszélyét.

Az Országgyűlés határozatban szabott feltételeket a kormánynak ahhoz, hogy miként támogathatja az Európai Unió koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítését célzó hitelfelvételét. A képviselők 128 igen szavazattal, 16 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett hagyták jóvá a kormánypárti képviselők erről szóló javaslatát. A Ház döntésével felhívta a kormányt arra, hogy az uniós hitelfelvétel során tartsa be azt az alapelvet, hogy az azonos helyzetben lévő tagállamok azonos elbánásban részesüljenek, a gazdagabb tagállamok polgárai pedig ne kapjanak több támogatást, mint a szegényebb országok polgárai. A parlament kikötötte azt is, hogy a folyamatban lévő, úgynevezett hetes cikk szerinti eljárásokat a hitelfelvétel elfogadása előtt le kell zárni, illetve, hogy politikai pártok és "politikai tevékenységet végző, civilnek álcázott szervezetek" uniós forrásból nem támogathatók.

Az osztrákok stresszelnek

PestiSracok facebook image

A Krone.at szerint az Orbánnal szembeni "stressz" elkerülhetetlen; a lap úgy véli, hogy a magyar miniszterelnök pénteken nem fog engedélyezni ideológiai vitát és inkább félbeszakítja a tárgyalást. Karoline Edtstadler osztrák miniszter szerint azonban nemcsak emiatt lehetetlen a pénteki megbeszélést sikerrel zárni, hanem azért is, mert sok a vita arról, hogy a 750 milliárd eurós költségkeret sok vagy kevés-e.

Németek a Dankó utcában

A Frankfurter Rundschau arról ír, hogy az EU most már nem habozhat tovább, mert végképp elszalasztja a lehetőséget is, hogy Magyarországon és még néhány más államban véget vessen a nepotizmusnak, a közpénzek lenyúlásának. Minderről Daniel Freund német EP-képviselő fejti ki álláspontját részletesen, a zöld politikus ráadásul budapesti tapasztalataira hivatkozik, ő ugyanis ellátogatott a Dankó utcába, Iványi Gábor lelkészhez, aki pontosan azokat gyámolítja, akik ki vannak téve a hivatalos elnyomatás veszélyének (romák, hajléktalanok, menekültek). Aggasztó helyzetbe került a média, sőt az igazságszolgáltatás is, zaklatják a hajléktalanokat és a migránsokat. Itt egészen abszurd módon azt is kijelenti: bizony kemény sors vár arra, aki kritizálja a Fideszt és "Orbán bandáját". Hozzáteszi: a közbeszédet és a sajtót is uralja a kormánypárt, Orbán diktálja a tempót, és most az Index is veszélybe került. Freund ebből azt a konzekvenciát vonja le, hogy bizony sürgősen cselekedni kell, mert Orbán Viktor és kormánya uniós pénzekkel tömik tele a zsebüket, miközben lerombolják a jogállamot.

"Nincs független média, nincs független igazságszolgáltatás, a menekültek és hajléktalanok zaklatása – ez Orbán Viktor Magyarországa" – fogalmaz a német lap képaláírása

A cikkben feltűnik Hadházy Ákos neve is, aki a szerző szerint "pontosan dokumentálja a korrupció útját", majd arra is kitér, hogy a magyar helyzet miért hasonló az Egyesült Arab Emirátusokéhoz. Azért, hogy ez ne így legyen a jövőben, az Európai Parlament már részletes terveket dolgozott ki – vélekedik Daniel Freund, aki aláhúzza azt is: a pénteken összeülő állam- és kormányfőkre hárul a feladat, hogy ne vegyék el e javaslatok élét. Egyértelművé kell tenni, hogy nincs alku a közösség értékei ügyében – fogalmaz a Frankfurter Rundschau.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról ír, hogy a lengyel vezetés példaképe Orbán Viktor, de Varsónak nehezebb a dolga, mint Budapesté, mert a lengyel ellenzék megmutatta az elnökválasztáson, hogy erős, ellentétben a magyar ellenzékkel. A lap felidézi: Kaczynski öt éve azzal kampányolt, hogy Varsóból Budapest lesz, de Lengyelország változatlanul messze van a magyar állapotoktól.

Az amcsiknál a Political Capital mondja a kamut

A Bloomberg szerint Orbán Viktor igyekszik fokozni a nyomást, hogy az unió szüntesse be a jogállami vizsgálatot. A lapnak Krekó Péter nyilatkozott ezzel kapcsolatban, a Political Capital igazgatója szerint pedig az üzenet az, hogy Orbán nem engedhet, de azért figyelnie kell, hogy mit csinálnak a többiek, akik szerint szintén nem jó a tervezet. Úgy véli, bármi is lesz az eredmény, a miniszterelnök úgy jön majd haza Brüsszelből, hogy hatalmas sikert aratott. Krekó szerint Orbán Viktor igyekszik majd kihasználni az EU szorult helyzetét, tehát hogy szűnjön meg a bírálat a demokrácia visszaszorítása miatt. Hegedűs Dániel, a berlini German Marshall Alapítvány szakértője szerint azonban visszaüthet, hogy Orbán bevonta a törvényhozást, mert mindenki tudja, hogy "ő az, aki megmondja a frankót". Hozzáteszi: aki egy kicsit is ismeri a magyar viszonyokat, az tisztában van vele, hogy nem több műbalhénál, amikor mozgósítják a Fidesz uralta Országgyűlést – vélekedik a Bloomberg hasábjain megjelent írásban.

Orbán az EU-ban azt tesz, amit akar

Az RT német lapja viszont kommentár nélkül hozta le az Országgyűlés tegnapi határozatát. A cikkben azt írják: a magyar jogalkotók Orbán Viktor miniszterelnököt kérték fel arra, hogy Brüsszelben biztosítsa, hogy az EU gazdasági ösztönző csomagja megfeleljen bizonyos feltételeknek. Az EUObserver már a címválasztáskor sem teketóriázott sokat, hogy a magyar miniszterelnököt negatív színben tüntesse fel, és arról ír, hogy Orbán Viktor zsarolhatja majd a tagállamokat a pénteki csúcstalálkozón. Úgy fogalmaznak: a miniszterelnök új megbízatása üzenetet küld Brüsszel ellen, a fokozottabb ellenőrzésnek nemet mondva és ezzel tovább fokozva, hogy uralkodhasson a civil szervezetek felett és növelje hatalmát. A Reuters összeállításában az szerepel, hogy Orbán Viktornak nem volt szüksége a parlament felhatalmazásához a vétójogra, de ő meg akarta mutatni, hogy milyen erős. A lap a Párbeszéd képviselőjét, Tordai Bencét idézi, aki úgy fogalmaz: az országgyűlési határozattal azt érték el, hogy Orbán zsarolhassa a tagállamokat és azt tegyen, amit csak akar.

Fotó: MTI

Ajánljuk még