Pesti Srácok

Robert C. Castel: Ukrajna több szempontból is egy aranybánya (Videó)

Elvitathatatlan tény, hogy az oroszok szállták meg Ukrajnát, ugyanakkor ez a helyzet korántsem ennyire egyszerű. Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy szankciókkal és Ukrajna felfegyverzésével véget lehet vetni a háborúnak. Robert C. Castel írásai részletes képet adnak a szomszédunkban dúló háborúról, minket pedig az a szerencse ért, hogy élőben is beszélgethettünk az Izraelben élő biztonságpolitikai szakértővel.

A háború kitörése óta a nyugati világ valósággal a feje tetejére állt. Szankciók szankciók hátán, egymásra mutogatás és önsanyargatás morális okokra hivatkozva. Teljesen logikus hát, hogy amikor szóba kerül a háború, az embereket főleg az érdekli, hogy mikor ér véget. Meg is kérdeztük erről Robert C. Castel-t.

Mikor ér véget a háború?

PestiSracok facebook image

– mondta Robert C. Castel.

Ha optimisták vagyunk, akkor azt mondjuk, hogy ebben van némi potenciál, de tudjuk jól, hogy az EU képes elmenni a falig. Néha pedig akkor sem áll meg, amikor már falnak ütközött. A stabil EU látszatának fenntartása mindig is fontosabb lesz, mint a hibák utólagos beismerése. A migráció és a Covid kapcsán láthattuk, hogyan hajlítgatják kényük-kedvük szerint a valóságot. Félő, hogy ez ezúttal sem lesz másképp.

Miért lett hirtelen ilyen fontos Ukrajna?

– hangoztatta a biztonságpolitikai szakértő.

Ukrajna emellett számos előnnyel rendelkezik, de ezeket a rendszerváltás óta nem sikerült az országnak kiaknáznia. Ennek talán az az oka, hogy az ukrán politikusok sohasem törekedtek valódi függetlenségre. Mindig akadt valami fontosabb dolguk, hiszen tudták jól: legtöbbjük maximum csak négy évig marad pozícióban.

Elzárhatja Oroszország a gázt?

– emelte ki Robert C. Castel.

Mit tesz Kína? Meddig tűri a nyugati világ a szankciókat? Hogy fog kikecmeregni az EU ebből a szankciós politikából? Nézzétek meg a teljes videót, ott választ kaphattok ezekre a kérdésekre.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!