Pesti Srácok

Zelenszkij csak a még meg sem született szüzeket nem ajánlotta fel Trumpnak

Zelenszkij csak a még meg sem született szüzeket nem ajánlotta fel Trumpnak

A jelent meg a jövőt vihetik az amcsik, csak támogassák tovább Ukrajnát. Ez az egyetlen kérésük. A Reuters olyan interjút készített az ukrán elnökkel, amiből egyszerre süt a kétségbeesés és a realitások elutasítása. Nevetni nincs okunk, mi is ilyen lelkiállapotban voltunk az I. világháború után.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Reutersnek adott pénteki interjújában még Ukrajna korábban titkosított térképét is elővette a ritkaföldfémek és más kritikus ásványi anyagok hatalmas lelőhelyeiről – írja az Index az összefoglalóban. Nehéz eldönteni, hogy a Reuters és Zelenszkij mit akart elérni ezzel a performance-al, hiszen ahogy felesleges volna titkosítani mondjuk a Dnyeper medrét, úgy a bányák és a nyersanyag-lelőhelyek elhelyezkedése is nyílt információ. Nincs semmi titok, mindenki tudja, mi rejtőzik a föld alatt. Hacsak azóta új felfedezéseket nem tettek, de nehezen képzelhető el, hogy miközben próbálják visszatolni az orosz inváziót, mindenféle próbafúrásokat végeznek.

Inkább arról lehet szó, hogy titkos tudásként eladva értékesebbnek tűnnek majd azok a nyersanyagok, amiket egy az egyben vihet Trump, csak szállítson fegyvert és adjon pénzt.

A bányák és az ukrán földek mellett Zelenszkij az álmait is felajánlotta. Kétségbeesésében azt magyarázta, hogy Ukrajna segít majd eltárolni az Európába szállított amerikai LNG-gázt. Itt a Reuters nem kérdezett rá a hogyanra: esetleg Odesszában csomagolják ki a gázt és szállítják ütemezett menetrendben Spanyolországba és Nagy Britanniába, vagy esetleg a Spanyolországban és Nagy Britanniában kicsomagolt LNG-t kell majd interurbán Ukrajnába szállítani, hogy onnan, némi tárolás után visszaszállítsák. Őrület, de legalább rendszer sincs benne.

PestiSracok facebook image

Szomorú látni, mennyire elveszítette Zelenszkij a kapcsolatát a valósággal. Mert ha ezt a (titkos) térképet megmutatja Trumpnak, akkor az amerikai elnök Szumihoz és Harkovhoz se fog ragaszkodni a tárgyalásokon. Pláne Poltavához azzal a csöppnyi vassal, meg ahhoz az oblasztyhoz ott Kijev és Szumi között, aminek nevet sem adtak, annyira üres. (Csernyihiv – a szerző.) Putyin vihet mindent a Dnyepertől keletre, hiszen a birodalom érdeke a megcsonkított, kiszolgáltatott gyarmat, aminek esélye sincs az önálló életre, a létfenntartó támogatásért cserébe pedig minden eladó. A leggazdagabb titánlelőhelyek Nyugat-Ukrajnában vannak, a többi meg nem ér meg egy közvetlen összecsapást Oroszországgal. Azt a kevéske ritkaföldfémet meg, ami Donyeck, Zaporozsje és Dnyeper oblasztyok határvidékén rejtőznek a föld alatt, ami felett ma a harcok zajlanak, majd megveszik rubelért Oroszországtól.

Trump szereti a hadtörténelmet, ő csak a titánhoz fog ragaszkodni. Bár a hidegháború óta sokat termelnek belőle, és akár Ausztráliától vagy Kanadától is vásárolhatna, az SR–71 Blackbird sztorija biztos megvan neki. Akkor, az 1960-as években csak a Szovjetuniótól tudtak jó minőségű, megfelelő tisztaságú titánt szerezni, ami akkoriban fantom- és fedőcégeket, továbbá rengeteg titkosszolgálati munkaórát igényelt. Nincs rá adat, de jó esély van rá, hogy a Szovjetunió felett kémkedő szuperszonikus Blackbird olyan titánból készült, amit Kijev mellett bányásztak ki. Stílusos lenne, ha a Musk-féle Mars-expedícióhoz szükséges titánt onnan szereznék be.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!