Pesti Srácok

Kiállt hazánk mellett az FPÖ uniós szóvivője, már Ausztriának sem kegyelmez Brüsszel

null

Úgy tűnik, Brüsszel nemcsak hazánkat nem kíméli, ha az illegális migráció elleni küzdelemről van szó, hanem Ausztriát sem. Míg ugyanis az Európai Bizottság Lengyelországnak engedélyezte, hogy felfüggessze a menedékjog érvényesítését, nyugati szomszédunknak már nem. Az Osztrák Szabadságpárt, az FPÖ tiltakozik a kettős mérce ellen, és kiállt Magyarország mellett is.

Ennek előzménye, hogy a lengyel kormány úgy döntött, hogy nem ad többé menedékjogot a Fehéroroszországon keresztül érkező illegális migránsoknak – ezzel szigorítva migrációs politikáját.

A szenátus március 13-án jóváhagyta azt a törvényt, amely lehetővé teszi a menedékjog ideiglenes felfüggesztését a határon átkelő személyek számára a „migráció tárgyiasításának” részeként. Az intézkedés kezdetben 60 napig érvényes, de meghosszabbítható.

És hogy mire hivatkozva érhette el Donald Tusk, hogy felfüggessze Brüsszel elvárásait a menedékjogok kiadásával?

PestiSracok facebook image

A lengyel miniszterelnök nyilvánosan „hibrid hadviselésről” beszélt, és azzal vádolja Oroszországot és Fehéroroszországot, hogy szándékosan „fegyverként” használják a migránsokat Lengyelország és az EU biztonsága ellen.

Ezután Ursula von der Leyennel folytatott megbeszélésén Tusk bejelentette, hogy Lengyelország nem fogja végrehajtani az uniós migrációs paktumot. Az Európai Bizottság elnöke pedig „megértést tanúsított,” és nemes egyszerűséggel kijelentette, hogy a lengyel-fehérorosz határ „nem klasszikus illegális migránshatár.”

Susanne Fürst. Fotó: APA/Eva Manhart

Miközben Lengyelország az EU Bizottság jóváhagyásával felfüggeszti az illegális migránsok menedékjogát, és engedélyezi a határon történő visszatoloncolást, Susanne Fürst, az FPÖ uniós és külügyi szóvivője az Exxpress.at nevű osztrák lapnak arról panaszkodott, hogy Ausztriában miért ne lehetne ugyanezeket az intézkedéseket alkalmazni.

– kritizálja Fürst.

És ahogyan a szóvivő is megfogalmazta, amíg Tusk személyében von der Leyen egy közeli bizalmasa felfüggesztheti a menedékjogokat bizottsági jóváhagyással, addig más országokban, például Magyarországon, Olaszországban és Görögországban a hasonló intézkedéseket határozottan elítélték és szankciókkal sújtották.

– hangsúlyozza Fürst.

A kiállás nagyon nemes, de az Európai Bizottság sajnos szokásához híven figyelmen kívül hagyja ezeket a kéréseket, felhívásokat. Legfeljebb annyit tesz, hogy egy tagállammal kevesebb lesz a bizalmasainak száma.

Kiemelt kép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök a lengyel-fehérorosz határon tett látogatásán Ozierany Maléban 2025. március 22-én. MTI/EPA/PAP/Artur Reszko

Ajánljuk még