Mozgalmat alapítottak a kanadaiak két tartományban, akik inkább az USA-hoz csatlakoznának

Egyesek nemcsak komolyan vették Trump javaslatát, miszerint Kanadának csatlakoznia kellene az USA-hoz, de Alberta és Saskatchewan tartományokban konkrétan egy mozgalom alakult annak érdekében, hogy ez megtörténjen. Kanada marhatenyésztő “kockásinges prérijei” úgy érzik, Kanada nem biztosítja számukra azt a szabadságot és gazdasági lehetőségeket, amelyeket az Egyesült Államok kínálna. A két tartományban eddig a megkérdezettek tíz százaléka már biztosan támogatná az Egyesült Államokhoz való csatlakozást, vagyis kis túlzással elmondhatjuk, hogy nagyobb konszenzus alakult ki ebben az ügyben, mint az utóbbi tíz évben bármilyen más ügyben.
Egyesek a szigorú szövetségi előírásokat, például a vakcinakötelezettséget és a 2022-es „Freedom Convoy” kamionos tüntetés erőszakos leverését kritizálják, míg mások a szén-dioxid-adó bevezetését tartják igazságtalannak.
Donald Casselman, bölényfarm-tulajdonos szerint Alberta számára a túlélés egyetlen módja az, ha elszakad Kanadától és csatlakozik az Egyesült Államokhoz. Úgy véli, hogy Donald Trump és Alberta tartomány konzervatív vezetője, Danielle Smith akár meg is állapodhatna az annektálásról.
Azt akarom, hogy a gyerekeim megértsék, mit jelent a szabadság

– mondta Casselman.
Sokan azzal érvelnek, hogy Alberta gazdaságilag jobban járna az Egyesült Államok részeként, mivel így megszabadulhatna az úgynevezett „kiegyenlítési kifizetésektől”, amelyek révén a tartomány pénzügyileg támogatja a kanadai szövetségi kormányt.
Az albertaiak a csatlakozási mozgalmukat Alberta 51-nek nevezik, utalva ezzel arra, hogy ők lennének az 51- amerikai állam. Ezek szerint Saskatchewannak az 52. helyet szánják. De még az is lehet, hogy ebben vita alakul majd ki a két tartomány között.
Hogy miért éppen e két tartományban támogatják az ötletet, nem meglepő: Alberta és Saskatchewan történelme, gazdasága és társadalmi összetétele semmilyen tekintetben nem volt soha összeegyeztethető a kanadai központi kormány woke, progresszív, szivárványos politikájával. Ennek oka, hogy ezek a területek a kanadai prérik szívében helyezkednek el, és a vidéki élet, a mezőgazdaság és az erőforrások, különösen az olajipar, jelentős szerepet játszanak mindennapjaikban.
Bár Kanada USA-hoz csatolása valószínűtlennek tűnik, nem kizárt, hogy Alberta és Saskatchewan valóban komoly lépéseket tehet majd az elszakadás érdekében. Bár lehet, hogy érdemes lenne megvárni az új konzervatív miniszterelnök, Pierre Poilievre megválasztását, hátha lehet az új irányának valamiféle meggyőző ereje.
Fotó: PS-montázs