Pesti Srácok

Pánik Brüsszelben! - A Patrióták adják a klímacélokért felelős uniós jelentéstevőt

Pánik Brüsszelben! - A Patrióták adják a klímacélokért felelős uniós jelentéstevőt

Nem kis meglepetésre a Patrióták Európáért frakciócsoport szerezte meg a 2040-es klímacélokért felelős főtárgyalói posztot, óriási riadalmat okozva a brüsszeli baloldal és zöldek körében. Az eset hátterében olyan politikai alkuk állhatnak, amelyek teljes egészében átértékelik Ursula von der Leyen tényleges hatalmát. És természetesen a Patrióták jövőbeni mozgásterét.

Komoly győzelmet aratott a Patrióták Európárt frakciócsoport a múlt héten, amelynek révén komoly akadályt gördíthetnek az Európai Bizottság nevezzük túlságosan ambiciózus klímacéljai elé. Jelentősebb médiafigyelmet valamiért nem kapott az eset, kivéve természetesen a Politicot, bár a brüsszeli techonkraták propagandaportálja cikkében az állítólagos szélsőjobboldal térnyerése újabb bizonyítékaként tálalta az ügyet. Tele sápítozással, rettegéssel.  

Patrióták, BARDELLA, GÁL
A Patrióták Európáért frakcó sajtótájékoztatója; Fotó: Ronald Wittek

Mégis mi történhetett, hogy a Patrióták rátették a kezüket a 2040-es klímacélok tárgyalására? 

Az elsőre meghökkentő eset múlt hét kedden történt az Európai Parlament frakcióközi tárgyalásán, amelynek célja az volt, hogy eldöntsék, melyik platform adja a 2040-es klímacélért felelős európai parlamenti képviselőt.  

Önmagában a jelentéstevői pozíció azért fontos, mivel mivel ő fogalmazza meg a Parlament álláspontját bizonyos kérdésekben, képviseli ezt az álláspontot az uniós kormányokkal folytatott tárgyalásokon, és dönt ezen megbeszélések ütemtervéről is. Ahogy Brüsszeltől megszoktuk, van természetesen csavar is a történetben, hiszen a jelentést az Európai Parlamentnek el kell fogadnia ahhoz, hogy azt az Európai Bizottság is komolyan vegye.  

A különböző jelentéstevői pozíciókra a különböző frakciók kvázi licitálnak. Mindezt azoknak a pontoknak a felhasználása révén tehetik meg, amelyeket méretük alapján kapnak. A keddi tárgyalások során a harmadik legnagyobb frakció Patrióták Európáért ezen a liciten előzte meg nagy meglepetésre a többi pártszövetséget. Innentől az a két szempont lényeges, hogy tulajdonképpen mit is nyertek a Patrióták és hogy valójában mekkora befolyást is szereztek ezáltal.  

Brüsszel terve a teljes klímasemlegesség

Az Európai Bizottság korábban ”ambiciózus”-nak nevezett klímatervei szerint az Európai Unió 2050-re el kell hogy érje a teljes klímasemlegességet. Ehhez 2040-re 90 százalékos kibocsátáscsökkentést irányoztak elő. Bár a Politico szerint az ütemtervben 2035-re meghatározott célokra már nem lehet hatással az új jelentéstevő, mert utóbbiról már szavazni sem kell, a rákövetkező öt éves ciklusra viszont már igen.  

 Teljes mértékben érthető ugyanakkor a balliberálisok és zöldek megrökönyödése amiatt, hogy a Patrióták Európáért képviselőcsoport jelentéstevője tematizálhatja a jövőben a Green Dealt, hiszen a patrióta tábor közismerten kritikus az erőszakos zöldítéssel kapcsolatban.  Ezzel ugyanis kvázi elnyerték a blokk következő kibocsátáscsökkentési mérföldkövéről szóló tárgyalások feletti irányítás jogát.

A Patrióták alternatív ütemterven dolgoznak 

Mint ismert, a Patrióták már korábban felszólították az EU-t, hogy szakítson a Green Deal azon szigorú jogszabálytervezetén, amely 2050-es teljes klímasemlegesség felé erőszakolná a tagállamokat. A jelentéstevői poszt megszerzését kommentáló Joran Bardella frakcióvetető sajtótájékoztatóján is megerősítette, hogy a Patrióták alapvetően ellenzik az üvegházhatású gázok kibocsátásának 90 százalékkal történő csökkentését 2040-ig. Mint kifejtette, a jelentéstevői posztot ennek azt álláspontnak a megerősítésére és egy alternetív ütemterv kidolgozására kívánják felhasználni. Úgy fogalmazott, 

nem támogatjuk a gazdasági növekedés ütemének visszafogását. Nem támogatjuk Európa ipari bázisának feladását, cserbenhagyását. Ugyanakkor ellensúlyozni kívánjuk a baloldal és az ökológusok törekvéseinek nagyon negatív és káros hatásait.  

A Green Deal negatív gazdasági következményei kapcsán a Politico az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakciót is megszólaltatta, ahol megerősítették,  

egyértelmű többség zárkózott fel annak érdekében, hogy felpuhítsák a klímatörvényt az európai versenyképesség megőrzése és a megélhetési válság kezelése érdekében. Úgy vélték, itt az ideje megálljt parancsolni Európa ipara leépítésének.  

Külön lényeges, hogy az ECR vajon mit érthetett az egyértelmű többségen, ugyanis abba valójában beletartozik a háttérben sunnyogó Európai Néppárt (EPP) is. Utóbbi szintén szakítana a Green Deal szigorú elveivel, de azt nem teheti meg a baloldallal és a zöldekkel kötött szövetsége miatt, amely kényelmes többségét, egyúttal kiszolgáltatottságát is adja az Európai Parlamentben.  

Így sunnyog a Néppárt

Belsős forrásaink szerint ráadásul egyáltalán nem politikai ügyetlenkedésnek köszönhető, hogy a Patrióták megszerezték az igen érzékeny jelentéstevői posztot, hiszen azt a nagyobb erővel rendelkező Európai Néppárt is megszerezhette volna. A Politiconak nyilatkozó megdöbbent zöld és baloldali képviselők természetesen attól tartanak, hogy a Patrióták szándékosan szabotálni fogják a 2040-es célkitűzések elérését. Ezért pedig elsősorban az EPP-t hibáztatták, amiért nem licitálták túl a Ptriótákat. Lena Schilling, a Zöldek szakpolitikusa szerint a Néppártnál  

nagyon elrontották.   

Peter Liese, az EPP környezetvédelmi szóvivője persze visszautasította a vádakat, mondván más frakciók tovább maradtak benn a licitálási versenyben, akiknek szintén esélyük lett volna a pozíció megszerzésére. A lényeg itt ugyanakkor abban van, hogy valójában a Néppárt idejekorán felhagyott a licitálással. Hogy ez minek tudható be, azzal kapcsolatban egy forrásunk elmondta, lehetséges forgatókönyv, hogy a Patrióták ezt kapták cserébe azért, mert aláírásukkal nem támogatták az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítványt (persze egy sajáttal azért készülnek...). Forrásunk azt is megjegyezte, hogy érdemes lesz megnézni, milyen eredménye lesz a közeledő költségvetési tárgyalásoknak, Ursula von der Leyen ugyanis várhatóan hálájának jeléül itt is fontos pozíciókat osztogathat a baloldali szövetségeseinek, szintén a bizalmatlansági indítvány kapcsán.  

 Ursula osztogat

Ráadásul, mint fennebb utaltunk is rá, az Európai Néppártnak lényegében kapóra jön, ha a Patrióták viszik el a Green Deal felpuhítása miatti balhét helyettük. A jelentést ugyanis még az Európai Parlament is elutasíthatja, így az Európai Bizottságnak azt nem kell figyelembe vennie majd, vagy legalábbis csak részben. Ráadásul így annak vádja alól is kibújnak, hogy az Európai Néppárt a “szélsőjobboldal” felé orientálódik a centristának nevezett baloldal és zöldek helyett. 

Lényegében azonban bármennyire is igyekszik a szélsőjobboldal megerősödésével riogatni a Politico. Az említett folyamatok sokkal többet elárulnak Brüsszel belső működéséről. Illetve arról, hogy az erősnek és határozottnak mutatkozó Ursula von der Leyen valójában háttéralkuk sorozatával, pozíciók osztogatásával tartja fenn törékeny hatalmát. Ennek az osztogatásnak  - amely a bizalmatlansági vita és szavazás előtti hétvégén Brüsszelben lezajlott - eredménye lehet a Patrióták pozíciószerzése is, akik eddig csak a kispadról kritizálhatták a Green Dealt. Egyelőre persze úgy tűnhet, lényegében minden az Európai Néppárt akarata szerint történik a brüsszeli politikában, de Ursula von der Leyennek előbb-utóbb elfogy az osztogatnivalója, és akkor a levegő is elfogyhat körülötte.  

 

Ajánljuk még