Pesti Srácok

Titkos találkozó verheti szét Tusk kormányát

null

Látványosabbnál látványosabb jeleit mutatja Donald Tusk kormánykoalíciója a szétesésnek. A Lengyel Néppárt kiszakadása után Szymon Holownia, a Szejm elnöke és Tusk eddigi legfontosabb szövetségese tárgyalt nemrég egy technikai kormány felállításáról a PiS politikusaival. A lengyel kormányban Rafal Trzaskowski elnökválasztási veresége után már csak megbízhatónak egyáltalán nem mondható baloldaliak maradtak, miközben egyre közeleg a parlamenti választás Lengyelországban.

Meglehetősen furcsa találkozóra került sor Lengyelországban, amely most borzolja a kedélyeket. Szymon Holownia, a lengyel alsóház, a Szejm elnöke és egyben Donald Tusk talán legfontosabb szövetségese látszólag minden előzmény nélkül egyeztetett Jaroslaw Kaczynskivel, a Jog és Igazságosság (PiS) elnökével és Michał Kamińskivel, a lengyel felsőház alelnökével.

A beszélgetés tétje a TVN szerint egy technikai kormány létrehozásának lehetőségéről szólt, valamint arról, hogy a Lengyelország 2050 nevű párt vezetője megtartsa a Szejm elnöki posztját.

„Lengyelország megmentése a cél”

Bár a titkosnak szánt egyeztetés július 3-áról 4-ére, azaz csütörtökről péntekre virradó éjjel valósult meg Adam Bielan, a PiS európai parlamenti képviselőjének varsói lakásában, a hírt csak az azt követő hét hétfőjén erősítette meg a lengyel sajtó.

Az Onet emellett úgy tudja, már korábban is volt egy ilyen találkozó, ahol a nemrég megválasztott lengyel elnök, Karol Nawrocki beiktatása is szóba került.

A résztvevők közül először Kaczynski szólalt meg a találkozóról.

„Meg kell mentenünk Lengyelországot, beszéltünk róla. Teljes diszkrécióval beszéltünk. Hogy ezt a diszkréciót miért szakították meg hirtelen, nem tudom”

– mondta.

Titkosszolgálati megfigyelés vagy pletyka a biztonsági szolgálattól?

A találkozóval kapcsolatban nemcsak az egyeztetés ténye az érdekes. A két Tusk-párti lap, az Onet és a Rzeczpospolita ugyanis egy sor galériával jelentkezett, amin látszik, ahogyan éjjel (!) megérkezik Holownia, és felsiet Bielan lakására.

Hogy honnan tudhatott Holownia találkozójáról a Tusk-párti sajtó, arról két verzió lehetséges. Elképzelhető, hogy Tuskék felhasználták a titkosszolgálatot a Szejm elnökének megfigyelésére, de sokan azt tartják valószínűbbnek, hogy a VIP személyek és stratégiai fontosságú helyek biztonságáért felelős lengyel szolgálat, az Államvédelmi Szolgálat (SOP) sértett meg szabályt, és kotyogta el Holownia tervét az „informátoroknak.”

„Csak szomorúságomat tudom kifejezni amiatt, hogy Lengyelországban már ekkora színvonalcsökkenés történt, a kampány során megfigyelhettük, hogy titkosszolgálatok titkos dokumentumokat szivárogtattak ki titkos információkhoz való hozzáférés iránti kérelmekről, ilyen még soha nem történt. Most az SOP, amelynek az ország legfontosabb embereit kellene védenie, megfigyeléssel és információk továbbításával foglalkozik a barátságos újságíróknak”

– kommentálta Bielan a kiszivárgásokat.

Válaszul a Belügyminisztérium „aljas vádaskodással” reagált az EP-képviselő szavaira.

Az Onet lap által megjelentetett fotó, amint Jaroslaw Kaczinsky autója megjelenik Adam Bielan lakása előtt. Nagy kérdés, hogy honnan informálódott a lengyel kormánypárti sajtó Holownia éjjeli találkozójáról. Fotó: Onet.

Hogy ki szivárogtatott Tuskéknak, az egyelőre tehát kérdéses. Az viszont sokatmondó, hogy miután kilépett a koalícióból a kormány legjobboldalibb pártja, a Władysław Kosiniak-Kamysz vezette Lengyel Néppárt, a másik, nyomokban még konzervatív elveket valló Holowniára is rárepült a lengyel kormány.

Így hát nem véletlen, hogy a felháborodás nem is Kaczynskiék táborából, hanem sokkal inkább Tuskék médiabirodalmából érkezett. Az Onet egyenesen „árulásnak” minősítette Holownia tettét, sőt még azt is írta, „informátoraik szerint” Tusk helyére, azaz a lengyel kormányfői posztjára pályázna. Bár utóbbi felvetés végigfutott a Tusk-párti sajtóban, ezt az értesülést senki nem erősítette eddig meg.

Viszont az már biztosra vehető, hogy Holownia meg akarja tartani az alsóházi elnöki pozícióját, és a tárgyalás is erre összpontosult elsősorban.

Tusk számára mindegy, csak baloldali legyen?

A koalíciós megállapodás értelmében ugyanis idén novemberben a Szejm jelenlegi alelnökére, az Új Baloldal társelnökére, Włodzimierz Czarzasty-ra cserélik Holowniát.

És hogy ki ez a Czarzasty, akihez Tusk foggal-körömmel ragaszkodik, és akivel eltávolíttatná Lengyelország második legnagyobb emberét?

Nos, már a nyolcvanas években belépett a Szocialista Diákszövetségbe és a Lengyel Egyesült Munkáspártba (amelyek a lengyel KISZ-nek és MSZMP-nek felelnek meg), de a rendszerváltás után azzal védekezett, hogy „gyors karriert akart befutni a politikában.”

Ez viszont nem ment olyan könnyen neki. Még az akkor létező Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) listáján indult a szejm képviselői helyéért 1997-ben, ám akkor és 2015-ben is kudarcot vallott, amiért megkapta a „megválaszthatatlan” becenevet a közvéleménytől. Ennek ellenére 2016-ban mégis az SLD elnöke lett, és csak rá három évvel később ülhetett be a parlamentbe képviselőként.

„Czarzasty-t valószínűleg azért választották meg [elnöknek], mert egyszerűen nem volt jobb emberük kéznél, és/vagy mert „Włodek egy kedves fickó, és vodkázni lehet vele”

– írta akkoriban a Newsweek.

Czarzasty-t különböző botrányok is kísérték, volt már korrupciós ügye is, de ezeket ismertetni rendkívül bonyolult lenne. 

Mindenesetre álláspontját mindig úgy változtatta, hogy az kedvezzen politikai karrierjének: a 2023-as parlamenti választásig a PiS-kormány pártjára szegődött szinte minden kérdésben, Tusk győzelme után pedig románokat megszégyenítve állt át. 

És mint látjuk, nem hiába, a lengyel kormányfőt ugyanis már nem zavarja, hogy egykor Kaczynskiék embere volt a veterán baloldali politikus.

Vagyis olybá' tűnik, Tusknak sem maradt már embere, és mindenki szabadulna a koalícióból. A varsói főpolgármester, Rafal Trzaskowski veresége és Nawrocki győzelme ugyanis már elindította a lavinát, amely aligha áll meg 2027-ben, a lengyel parlamenti választás előtt.

Kiemelt kép: Donald Tusk és Szymon Hołownia. Fotó: Agencja Wyborcza.pl/Maciek Jaźwiecki