A Hetek podcastműsorában Vona Gábor beismerte: személyes felelőssége van abban, hogy meg volt engedve a Jobbikban az antiszemita és rasszista húrokon való játék. A jelenlegi Jobbik politikájáról elmondta, hogy az számára sok szempontból nem szimpatikus; nem érzi azt, hogy a Jobbik őt megszólítaná, mint szavazót. A választási kampány egyre durvuló hangneméről, elszámoltatási fenyegetésekről azt mondta, nem tetszenek neki ezek a szólamok, mert ezeknek az indulatoknak aztán megálljt kell parancsolni. Úgy vélekedett, van az ellenzéki szavazóknak egy hardcore része, akik talán azt szeretnék, hogyha vér is folyna.
Vona Gábor szerint a hatalom egy súlyos és kemény drog, Orbán elmúlt 30 évi politikai pályafutása szerinte fizikai szempontból is komoly teljesítmény, abban meg csak bízni tud, hogy a mostani keménykedős elszámoltatós kampányszlogenek csak az ellenzéki előválasztásnak szólnak, utána már programot is bemutat a győztesen kikerülő jelölt.
A baloldali szavazók egy része antiszemita
A Hetek podcastműsorában a Jobbik egykori elnökét kérdezték az antiszemita és rasszista kijelentéseket illető személyes felelősségéről, egyéni politikai ambícióiról és a közelgő választások esélyeiről, kockázatairól. Vona Gábor úgy fogalmazott, személyes felelőssége van abban, hogy meg volt engedve a Jobbikban az antiszemita és rasszista húrokon való játék; félrenéztek és úgy voltak vele, hogy megpróbálják, amennyire lehet, „besöpörni a szőnyeg alá”. Mint mondta, mai fejjel már komoly vitája lenne például a 7 évvel ezelőtti önmagával. Ugyanakkor hozzátette: a magyarországi antiszemitizmust nem érdemes a Jobbikra hárítani, mert az lappangó szinten jelen van és volt máshol is a társadalomban.
A Jobbik radikális időszakában is olvastam olyan kutatást, hogy az MSZP-s és más pártok szavazói körében is jelen van az antiszemitizmus
– emlékezett vissza. Szerinte a megoldást erre az jelentené, ha érdemben lehetne kibeszélni és megbeszélni ezeket a témákat, de talán túl közeliek a XX. század alatt okozott sebek.
Ügyefogyott volt Bíró László magyarázkodása
Hozzátette: bízik benne, hogy a magyar társadalom képes lesz őszintén, magával szembenézve ezt feldolgozni. Úgy véli, a probléma gyökere a törzsi gondolkozásban rejlik, amely szerint a saját közösségét az ember mindig tökéletesnek látja, a másik oldalt pedig mindig rossznak. Mint mondja, ilyen értelemben ő törzsfőnök volt. Arra a kérdésre, hogy a Bíró László képviselőjelölt ominózus „judapestezős” kijelentése felett való átsiklás vajon nem rossz üzenet-e ilyen szempontból, Vona úgy fogalmazott, hogy az ilyen ügyet nem házon belül kellene megbeszélni, „a szőnyeg alatt babrálni”, hanem nyíltan.
Bíró László ezt megpróbálta valamennyire megmagyarázni, picit olyan ügyefogyott volt ez a magyarázat
– fogalmazott. Példaként említette a magyarság és cigányság ellentétét is vidéken, ahol azt tapasztalja, hogy a viták során mindenki a saját sérelmeit mondja el. Mint fogalmazott, óriási fájdalom és veszteség volt számára Bogdán László halála, mert ő úgy volt képes megszólítani a cigányságot, hogy az ne csak jogvédelem legyen. Hozzátette: egy közös országjáró körutat terveztek, amire sajnos már nem kerülhetett sor.
Durvuló hangnemű kampány
A jelenlegi Jobbik politikájával, néppártosodásával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az számára sok szempontból nem szimpatikus; nem érzi azt, hogy a Jobbik őt megszólítaná, mint szavazót. Nem zárja ki, hogy „ha változik a helyzet”, akkor aktív politikai szerepet vállaljon, de a szíve jelenleg nem húzza őt vissza. A választási kampány egyre durvuló hangneméről, elszámoltatási fenyegetésekről Vona azt mondta, azért nem tetszenek neki ezek a szólamok, mert „ezeknek az indulatoknak aztán megálljt kell parancsolni”. Hozzátette: van az ellenzéki szavazóknak egy hardcore része, akik talán azt szeretnék, hogyha egy kis vér is folyna.
Ezt a szellemet a palackba vissza kell majd gyömöszölni, és én már politikusként játszottam palackban levő szellemmel. Nem egyszerű dolog
– fogalmazott. Hozzátette: abban reménykedik, hogy ezekkel a kijelentésekkel a jelöltek inkább csak az előválasztásokon részt vevő ellenzéki szavazóknak udvarolnak, náluk próbálnak meg pontokat gyűjtögetni.
A programot is hiányolta
Bízzunk abban, hogy a győztes a győzelem nyugalmával már programot is meg mer fogalmazni, és nemcsak azt, hogy mit evett és kit hogyan zárna börtönbe
– vélekedett. A jövő áprilisi országgyűlési választásokkal kapcsolatban Vona úgy véli, esélye lehet az ellenzéki összefogásnak a győzelemre, de azt még nem látja, hogy tudnak-e kormányozni is. Vona Gábor szerint az ellenzék semmilyen jelet nem ad arról, hogy tudna kormányozni. Hozzátette: ettől függetlenül szeretné, hogy legyen kormányváltás, de fél és tart attól, hogy milyen lesz ez a változás. Vona úgy gondolja, hogy egy ilyen történelmi örökséggel bíró és traumákkal terhelt országban csak 8 évig szabadna miniszterelnöknek lennie bárkinek, mert abban tönkremegy akárki. Ugyanakkor azt szokta mondani azoknak, akik Orbánt például fizikai vagy egészségügyi szempontból kritizálják, hogy csinálják utána azt a 30 évet, amit ő csinált végig a magyar politikában.
Drognak titulálta a hatalmat
A Második Reformkor Alapítvány elnökeként tevékenykedő egykori jobbikos pártelnök úgy véli, a hatalom egy súlyos, nehéz drog, amihez az első találkozás után az ember hozzászokik.
Én még vágyom picit erre a szerre, merthogy nem volt lehetőségem arra, hogy kipróbáljam, mit tudnék kezdeni a hatalommal
– ogalmazott. Visszaemlékezve pártelnökként is nagyon bosszantotta, hogy miközben polgármesterei mindig büszkén mutatták neki egy-egy faluban elért eredményeiket, ő azt gondolta, hogy
pofázok a parlamentben, és egy ablakcserét sem tudtam közben elintézni
– idézte fel parlamenti éveit Vona.
Forrás: hetek.hu; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS