Pesti Srácok

A riff veszélyes fegyver – Az Ivan and The Parazol The All Right Nows című lemezéről

Az Ivan and the Parazol The All Right Nows című lemezén megtörtént a rock and roll, ami a rendszerváltás utáni magyar popban a VHK 1992-es A Semmi kapuin dörömbölve című látomásáról, a Kispál és a Borz 1994-es Ágy, asztal tévé hangulatjelentéséről, a Sexepil 1995-ös Sugar for the Soul, és Yonderboi Shallow and Profound című 2000-es keltezésű munkáiról mondhatunk el.

PZL - 061.hu

Az Ivan and the Parazol elkészítette a rendszerváltás utáni évek egyik legjobb lemezét, és ha már lendületben vagyunk, mondjuk ki: jelenleg ők a kortárs magyar pop legjobb zenekara. A társaság nemcsak, hogy remekül lakja be a vintage-rock múzeumát, de újra is rendezi a tárlókat, és egy sajátos tárlatvezetést is tart: olyan összefüggéseit mutatja be a hatvan éves műfajnak, amiket nem láttunk akkor, amikor az Illés elkészítette 1972-ben az Add a kezed című lemezét, vagy egy évvel később az LGT a Bummm! című referencia munkáját.

PestiSracok facebook image

Ivan

Az is látszik, hogy az Ivan and the Parazol ismeri a vintage-rock törzsanyagát, a Black Keys-től a Wolfmotherig, de ők mégis a közép-európai, illetve a magyar beat-rock hagyományból indultak ki. Újradefiniálták a 2010-es éveket, amihez a rock and rollt választották, mint médiumot. Remekül bemozgatták a pop emblematikus motívumait, és újrahangszerelték a rock aranykorát, és megmutatták: az ohbabyzésnek igen is van értelme, ha jó ritmusban, és a megfelelő helyen mondja ki az ember.

Az album gyakorlatilag slágergyűjtemény, a jobbik fajtából, egyfajta erődemonstráció, ami megmutatja, hogy a rock and rollhoz nemcsak egyenáram, váltóáram, végfokok, néhány buherált csöves erősítő, és pár Marshall kell, hanem ún. őserő is, amit a világ legjobb roadja sem tud a színpadra varázsolni, még akkor sem, ha kölcsönbe kapta a Pink Floyd vagy a Stones cuccait. A rockszínpad olyan, mint a Stonehange, amit főleg Marshallokból építenek fel, de betájolni nem a roadok tudják, hanem például a zenekar énekese.

Ivan

A The All Right Nows 12 dala között nincs üresjárat, nagy részük olyan szerzemény, amelyek tökéletesen alkalmasak az energiaátvitelre. Ott van például az album felütése, a Modernial című himnikus popsláger, amit a Doors is elirigyelt volna, ahogy szintén perfecto a Cold &Deep, aminek az orgonatémáját a Futrinka utca teljes stábja és Ray Manzarek is megtapsolták volna, ha megélik...

A zenekar tudatosan építkezik a pop nagy mítoszaiból, úgy kezeli a beazonosítható hangképeket mint metaforákat, ahol minden lefogott akkorddal egyre magasabbra lépnek azon a lépcsőn, ami Plant Mennyországába vezet. És azokról a magaslati pontokról már tényleg jól látjuk Sándor Pál Illés-filmjének bérházait, a Bem rakpart 6-ot, a Budai Ifjúsági Parkot, vagy éppen az A38-as hajót, ahol nemrég adtak egymás után két teltházas koncertet.

Ivan and the Parazol
The All Rights Now
Modernial Records
12 szám 43 perc

Koncertfotó: Müller András

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.