Pesti Srácok

Konrad Wolf-díjjal tüntetik ki Mészáros Márta filmrendezőt

A díjat odaítélő zsűri a 85 éves filmrendező életművét méltatta indoklásában. Mint fogalmaztak, Mészáros Márta mintegy 60 filmet alkotott, és ezekben saját egyéni sorsát és a 20. századi emberek életét ábrázolta. Filmjeiben "az egyén ereje, az ellenállóképesség" fogalmazódik meg. "Főszereplői, elsősorban a nők pontos ismerete alakította ki esztétikáját, amely máig meggyőző és megható" - írta a zsűri.

MTI

1968-ban forgatta első játékfilmjét Eltávozott nap címmel, az állami gondozásban felnőtt, a maga sorsát határozottan irányító fiatal nő szerepét Kovács Kati énekesnőre bízta. További filmjeiben (Holdudvar; Szép lányok, ne sírjatok!) is a nők döntéshelyzetei és magatartásformái foglalkoztatták. Az 1975-ös Örökbefogadásért, amely egy intézeti kislány és egy negyvenéves nő egymásra találásáról szól, a Berlini Filmfesztivál történetében első női rendezőként kapta meg az Arany Medve-díjat. Filmes munkásságáért 1990-ben Kossuth-díjjal, 2004-ben a Magyar Mozgókép Mestere címmel tüntették ki.

PestiSracok facebook image

A Konrad Wolf-díjat október 18-án adják át a rendezőnek Berlinben. A rangos díjat 2011-ben Tarr Béla filmrendező is átvehette életműve elismeréseként. A díjat korábban többek között Margarethe von Trotta, Ken Loach, Volker Schlöndorff, Michael Haneke, Abbász Kiarosztami és Lars von Trier kapta meg. Mészáros Márta Aurora Borealis - Északi fény című legújabb alkotását október 19-től vetítik a magyar mozikban.

képen: Kovács Kati az eltávozott a nap című filmből

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!