Pesti Srácok

JELEN/LÉT Fesztivál júniusban a Nemzeti Színházban!

JELEN/LÉT Fesztivál júniusban a Nemzeti Színházban!

Idén június 1. és 9. között a Nemzeti Színházban rendezik meg a magyarországi nemzetiségi színházak seregszemléjét, a JELEN/LÉT Fesztivált. A világesemények tükrében talán minden eddiginél fontosabb, hogy ezen társulatok újra együtt legyenek és megmutatkozhassanak a nagyközönség és a szakma előtt.

A 13 hazai nemzetiség előadóművészei, előadóművészeti intézményei immáron hetedik alkalommal veszik birtokba a ferencvárosi épületet, hogy bemutassák legfrissebb alkotásaikat. A Magyarországi Szerb Színház szervezésében, a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetség és a Magyar Teátrumi Társaság szakmai támogatásával megvalósuló Fesztiválon idén összesen 20 hazai és két határon túli produkciót láthatnak az érdeklődők - nagyrészt nemzetiségi nyelven, legtöbbször magyar felirattal, az előadások mellett workshopok és színészportrék, alkotói estek is gazdagítják a palettát.

PestiSracok facebook image

Külön említést érdemel, hogy az idei esztendőben először vesz részt az eseményen a Magyarországi Ukrán Nemzetiségi Színház. A JELEN/LÉT Fesztivál Magyarország Kormánya, a Nemzeti Kulturális Alap, a Miniszterelnökség, és a KIM támogatásával jöhet létre. A rendezvénysorozat sajtótájékoztatóját a Nemzeti Színházban tartották, ahol felszólalt Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Rusz Milán, a Magyarországi Szerb Színház igazgatója, a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetség alelnöke, a fesztivál főszervezője, Nyári Oszkár, a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetség elnöke, valamint Csasztvan András, a szövetség tiszteletbeli elnöke.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!