
Emmanuel Macron francia államfő szerdán úgy vélte, hogy a vitatott nyugdíjreformnak az év vége előtt hatályba kell lépnie, mert az elengedhetetlen az ország érdekében.
Ez a reform szükséges, nekem sem okoz örömöt, szerettem volna nem bevezetni, (…) de nincs 36 megoldás (a nyugdíjrendszer megmentésére)
– jelentette ki a köztársasági elnök a TF1 kereskedelmi és a France2 közszolgálati televíziónak adott közös élő interjúban.
Én nem akarom magam újraválasztatni, a rövid távú felmérések és az ország általános érdeke közül én az ország általános érdekét választom
– hangsúlyozta Emmanuel Macron.
Ha ehhez most a népszerűtlenséget is vállalnom kell, hát azt is vállalom
– tette hozzá. Jelezte: a nyugdíjreformnak az év végéig hatályba kell lépnie.
A nyugdíjkorhatárt két évvel megemelő törvénytervezet ellen két hónapja kezdődött százezres tömegdemonstrációk mindaddig békések voltak, amíg a kormány nem léptette életbe a francia alkotmány 49.3-as cikkét a nemzetgyűlési szavazás megkerülésére. A döntés utcai zavargásokat idézett elő, amelyek hatodik napja tartanak esténként országszerte, és azt követően is folytatódtak hétfőn és kedden, hogy a kormány elleni ellenzéki bizalmatlansági indítványok elbuktak a nemzetgyűlésben. Az államfő szerdán megerősítette, hogy Élisabeth Borne miniszterelnök továbbra is a bizalmát élvezni. Ugyanakkor a kormánytöbbség parlamenti szélesítésére kérte a kormányfőt egy nappal azelőtt, hogy a szakszervezetek kilencedik alkalommal szerveznek országos tiltakozónapot több mint kétszáz városban tömegdemonstrációkkal és általános sztrájkkal.
Emmanuel Macron kiemelte, hogy a hatóságok nem fognak eltűrni csütörtökön semmilyen rendbontást az utcai felvonulásokon. Jelezte ugyanakkor, hogy szeretné újraindítani a párbeszédet a szociális partnerekkel a munkafeltételekről, mert érti a tiltakozók “igazságérzetét”. Ígéretet tett arra, hogy a következő hetekben tárgyalások kezdődnek a fizikai munkakörökben dolgozók nyugdíjfeltételeinek tisztázásáról. Az elnök sajnálatának adott hangot amiatt, hogy a szakszervezetek nem tettek “kompromisszumos javaslatokat” a tervezetre, miközben a kormány 175 órán át vitázott a parlamenti pártokkal, és több módosítást is eszközölt az eredeti szöveghez képest.
A korábbi nyilatkozatok szerint az ellenzők elsősorban azért tartják igazságtalannak a nyugdíjreformot, mert a teljes összegű nyugdíjért kötelező 43 éves szolgálati időt és a 64 éves nyugdíjkorhatárt egyszerre kívánja érvényesíteni, és így a fizikai munkakörökben dolgozók számára hátrányosabb lesz a jelenlegi rendszernél.
Emmanuel Macron az interjúban elítélte “egyes nagyvállalatok cinizmusát”, amelyek olyan kiemelkedően magas nyereséget termeltek tavaly, hogy azzal saját részvényeik egy részét felvásárolták a tőzsdén. Arra kérte ezeket a cégeket (bankokat és luxusvállalatokat), tegyék lehetővé, hogy a dolgozóik is részesüljenek az extraprofitból. Jelezte, hogy arra kérte a kormány, dolgozza ki ennek a “rendkívüli hozzájárulásnak” a törvényi kereteit. Az energiaszolgáltatók esetében bevezetett extraprofitadó lehetőségét azonban kizárta a többi nagyvállalat esetében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson
Dusa Lajos
2023-03-23 at 09:25
Szerintem pedig ez egy egyszerű és racionális probléma.
Ha a nyugdíj-alap nem fedezi a kiadásokat, akkor lépni kell. Az más kérdés, hogy nálunk már 65 év a nyugdíj korhatára.
De alapvetően az a helyzet, hogy legyen kellő fedezet a nyugdíjak kifizetésére. Ha ez nincs, akkor minden nyugdíjast sújtani fog a mérleg hiánya, azaz csődbe mehet a biztosítási alap.
Érthető a frankok felháborodása, de alapvetően önmaguk érdekei ellen tüntetnek, ricsajoznak és rombolnak.
Bölcs húzás volt a francia elnöktől a parlamentet megkerülő rendelet. Hosszú távon ez is garantálja az ottani nyugdíjasok érdekeit. Ha fájdalmas, akkor is.
Franciábol
2023-03-23 at 00:51
Oriental:
Ez ugyanúgy lehetetlen, mint az, hogy Mo-n a cigány bűnözés, meg hogy a cigányok-nak juttatott előnyök ellen tiltakozzanak. Olyan sokan vannak már a migránsok és azok leszármazottai,hogy az ellenük való tiltakozás teljes békétlenséget hozna létre, ráadásul, ezek erőszakosabbak és szaporábbak, a hatalomba ültetett vezetés és törvénykezés is őket támogatja. Már minden tvs hirdetésben is “vegyes párok” szerepelnek. .A médiák nyomatják ezerrel a keveredést. A legnagyobb párt a francia nemzeti tömörülés pártja, Marine le Pen vezetésével, ők harcolnak a migrációval szemben, de kisebbségben vannak. Ugyanakkor, Marine le Pen a két elnökválasztás alatt majdnem fej-fej mellett haladt Micronnal, de Micron mindíg nyer egy ici-pici előnnyel…. Mint Bidon azusa/ban, csalással. Azután lobogtatja a győzelem zászlaját.
Miután a nyugat eus országokban mindez roham léptekben halad, jó lenne észbe kapni Mo-n is, és az ifjúságot nagyobb hazaszeretetre, nemzeti büszkeségre nevelni, keresztény alapokon, annak érdekében, hogy a keveredési kedvet lassítsuk.
Ez a mindenkori kormány felelőssége. A rendszerváltás előtt ez jobban működött, volt határőrségünk, és volt hadseregünk is.
Franciából
2023-03-23 at 00:16
Yoggi ;
Önnek nincs igaza. Micron ugyanúgy csal a választási eredményekkel meg a szavazási módszerekkel, mint Bidonék azusa-ban. Pontosan ugyanoda vannak bekötve, és ugyanazok súgnak nekik.
Ha ekkora a francia nép tiltakozása, az nem véletlen .
Amiket pedig Micron szerdán a tv-s interjúban mondott, annak a 90%a hazugság ! Ezt ki is nyilvánították a szakszervezeti meg az ellenzéki vezetők.
Yoggi
2023-03-22 at 20:31
@Locksmith
Ha lövésed sincs az eljárásról, akkor mi alapján kritizálod?
1958 óta nagyjából száz alkalommal volt már ilyen eset.
Ezért mennek utána a bizalmatlansági indítványok.
Kettőből egyszer sem bukott meg Macron. Vajon miért?
Ezt a rendkívül “bonyolult” logikai feladatot meghagyom neked…
Orientál
2023-03-22 at 17:00
Persze most sem tüntetnek az ellen hogy Macronék ellenőrzés nélkül korlátlanul engedik be a lusta élősködő gazdasági migránsokat.
Locksmith
2023-03-22 at 17:00
Ez aztán a demokrácia! Annak is a szülőhazája. A törvényt a parlamentnek nem kell jóváhagyni, elég, ha az elnök úgy dönt egy szép napon, hogy akkor mostantól ez lesz és kész. Nem volt már ilyen régebben, egy kis kefebajszos szobafestő viszonylatában? Nem sérül itt a demokrácia? Vagy az csak nálunk tud sérülni? Micron legközelebb kitalálja, hogy most minden ellenzéket betiltunk, és akkor az úgy lesz? Meg is érkeztünk ukreténiába. Ott már ezen túl is vannak. Nem hallom az eu ajvékolását egyik ügyben sem! De a dollármédia sem talál benne semmi kivetnivalót? Végül is ezért nem fizetnek, úgyhogy miért is találna.
UFF
Lacus
2023-03-22 at 16:39
Nálunk a teljes összegű nyugdíjért 50 éves szolgálati időt kell igazolni és 65 éves a nyugdíjkorhatár. Mit gondolnak ki fogja fenntarthatóvá tenni, ha sok az ingyenélő segélyre bevándorolt miközben egyre több nő a kutyusával sétál.
Királytigris
2023-03-22 at 16:37
Sok a migráns, akiket etetni kell, meg az ukrán háború is sokba kerül, és bizony így a nyugdíjakra már nem futná…. Húzni kell a nadrágszíjon!