„Kurva anyád”, „megdöglesz”, „fejbe kéne lőni”. Többek között ilyen és ehhez hasonló szidalmak hagyták el a 2006-os rendőrattak alatt azoknak a rebiszeseknek a száját, akik ma a rendőrtábornokok perén meghallgatott sértett tanút, T. Lászlót elfogták. A férfit nagyon megverték a rendőrök, eltörött az arccsontja, három helyen is felszakadt a feje, valamint agyrázkódást szenvedett. Emellett a segítségére siető újságírót is bántalmazták, akinek bűne csupán annyi volt, hogy megkérdezte az ütlegelőket, mi szükség van az indokolatlan erőszakra.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Tanúk meghallgatásával folytatódott a rendőri vezetők pere csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. A vádirat szerint Rozgonyi Károly a Rebisz második bevetési alosztályának parancsnokaként nem akadályozta meg alárendeltjei bántalmazó magatartását, illetve utóbb nem jelentette azt. A vád szerint mulasztásával megsértette a szolgálati és fegyelmi rendet, beosztottaiban azt a képzetet erősítette, hogy a jogellenes cselekményekkel, a törvényes eljárás mellőzésével és a törvénytelen módszerekkel egyetért, ezáltal a jogsértő cselekmények jogkövetkezmények nélkül maradhatnak, ami megalapozhatta annak a veszélyét, hogy jövőbeni csapaterős tevékenységük során hasonló jogellenes intézkedést hajtanak végre. Az ügy sértettje, T. László a bántalmazások alatt olyan súlyos fej, valamint szemsérüléseket szenvedett, hogy kórházi kezelésre szorult. Az őt bántalmazó három rendőrrel szemben 2007-ben vádat emeltek, majd felmentették őket. A nyolcadrendű vádlottat a Központi Nyomozó Főügyészség elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntettével vádolja.
Sérülései felismerhetetlenné tették
A sértett tanú a törvényszéken arról számolt be, hogy 2006. szeptember 20-án hajnalban, egy szórakozóhelyről hazafele tartva vegyült el a tüntetők között, majd hirtelen több rendőr rárontott, a földre vitték, kétszer, vagy háromszor fejbe rúgták, amikor pedig fel akart kelni, tonfával kezdték ütlegelni a fejét. Emiatt súlyos sérülései keletkeztek, három nyílt seb volt a fején, eltörött az arccsontja, a jobb szemét órákig nem tudta kinyitni, valamint agyrázkódást szenvedett. Első kihallgatására a kórházban került sor, ám ezt a vallomását később kizárták, mivel megállapították, hogy „a stressz, valamint közepes agyrázkódás hatására félrebeszélt”. A tanú azt is elmondta, hetvenkét órára őrizetbe vették és indítványozták előzetes letartóztatását, azonban tekintettel az állapotára, a nyomozási bíró szabadlábra helyezte. Később a Budapesti Nyomozó Ügyészségen magánindítvánnyal élt az őt bántalmazó rendőrökkel szemben, majd megjegyezte, sérülései „felismerhetetlenné tették”. A tanú hozzátette, emlékei akkor tértek igazán vissza, amikor a rendőrök ellen indított, majd felmentéssel végződött 2007-es bírósági tárgyaláson találkozott megverőivel. Két olyan rebiszest is felismert, akik a földön fekve két oldalról rugdosták. Az eljárás során a tanú azt tapasztalta, a rendőrök mentik társaikat, ennek érdekében „össze-vissza hazudoztak”. T. László szerint az ügyet tárgyaló bíró is megjegyezte, noha egyértelmű, a rendőrök verték meg, de személyre szabottan nem lehetett a felelősséget megállapítani. A tanú azt is kiemelte, hogy a rendőrök az előállítása során, valamint a kórházban is szidalmazták és olyan kifejezéseket használtak, mint „kurva anyád”, „megdöglesz”, „fejbe kéne lőni”. A tárgyaláson elhangzott, a rendőrök azt is közölték vele, hogy „most kapni fogsz valamit, ami kettővel kezdődik és néggyel végződik”.
Újságírót is vertek a rendőrök
A tanút ért bántalmazást látva egy internetes hírportál munkatársa a közeli étteremből a segítségére sietett és kérdőre vonta a rendőröket, hogy „miért rugdosták fejbe azt az embert”. Erre azt a választ kapta, hogy „ez a rend”, „ez a szabály”. Az „értetlenkedő” újságíróra ezután rászóltak, hogy „takarodjon onnan”, majd egy jól irányzott ütéssel tonfával fejbe vágták. A férfi később feljelentést is tett a rendőri erőszak miatt, majd 2006 októberében tanúként hallgatták ki T. László ügyében is, ahol az újságíró, félve az esetleges jogi következményektől, csak árnyaltabban mert fogalmazni. A mai tárgyaláson azonban elmondta, amit a rendőri intézkedésből látott, az nem felelt meg egy szabályos fellépésnek. Az újságíró leszögezte, „laikusként felfoghatatlan, hogy ártatlan bámészkodókat miért kellett megverni”. A hírportál munkatársa az őt ért inzultus után egy mentőautóban utazott az összevert férfival, akinek a kórházban is hallotta fájdalmas kiáltásait.
A rendőrök állították, törvényesen intézkedtek
A csütörtöki tárgyalásra idéztek több rendőrt is, akik részt vettek T. László előállításában, illetve érintettjei voltak a sértett tanú megverése miatt indult, felmentéssel végződött 2007-es bírósági eljárásnak. A tanúk, hasonlóan a korábban meghallgatott társaikhoz, nem sok mindenre emlékeztek. Annyit tudtak csak felidézni, hogy „történt egy kiemelés” és „egy úriembert előállítottak”. A hadbíró ezek után ismertette a tanúk 2007-ben tett vallomását, amiben egy „félmeztelenül randalírozó” személyről számoltak be, aki többedmagával kövekkel és üvegekkel dobálta a rendőrsorfalat, valamint az egyik fémkordont a villamossínekre húzta. Állításuk szerint ezután földre vitték a „rendbontó” férfit, aki emiatt arcsérülést szenvedett. A rebiszes tanúk azt nem tudták megmagyarázni, ha nem bántották a fiatalembert, mitől keletkezhettek súlyos sérülései, ahogy arra sem emlékeztek, hogy parancsnokuk, a nyolcadrendű vádlott, Rozgonyi Károly eközben hol tartózkodott. A vallomásokhoz mindkét sértett tett észrevételeket. T. László arra lett volna kíváncsi, hogy a rendőr tanúk, valamint a ma betegség miatt távolmaradó vádlott mit tud az előállítása során eltűnt aranyékszereiről, továbbá arra is emlékeztetett, hogy a 2007-es büntetőperben az orvosszakértő egyértelműen megállapította, sérülései veréstől származnak, így nem felel meg a valóságnak az az állítás, hogy nem történt erőszak. Az újságíró pedig megemlítette, látótávolságon belül semmi olyan törvénysértő cselekmény nem történt, ami indokolta volna a rendőri intézkedést. Az észrevételekre reagálva az egyik rebiszes megjegyezte, akkor éjszaka ők nem, mint egy „rablóbanda” garázdálkodtak, hanem az egységükben mindenki a legjobb tudásához mérten, törvényesen járt el.
A per június 3-án, további tanúk meghallgatásával folytatódik.
A vád szerint
Tavaly ősszel kezdődött el a volt rendőri vezetők, köztük Bene László nyugalmazott rendőr altábornagy, volt országos főkapitány, Gergényi Péter nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, volt budapesti főkapitányt, valamint Dobozi József dandártábornok, a Rebisz volt parancsnoka és tucatnyi társának büntetőpere. Az ügyészség 2006. őszi fővárosi eseményekkel kapcsolatos álláspontja szerint a parancsnokok bűnössége elsősorban intézkedések, illetve az eseményeket követő felelősségre vonások elmulasztása miatt állapítható meg. A vádhatóság többnyire felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS